BPA İcermeyen Buharlı Pişirici Var mı?

emel_kaan soruyor: 3

Merhaba,
Oğlum için buharlı pişirici almayı düşünüyorum ama kafam karışık. Bu buharlı pişiricilerin pişirme kısımları genelde plastik. Plastik malzeme eğer sertse içinde bpa var bildiğim kadarıyla (yanlış biliyor olabilirim). Daha sağlıklı sebzeler pişireyim derken ona zarar vermekten korkuyorum. Bıraz araştırdım Tefal vita cuisine gourmand pişiricide  plastik yerine metal kullanılmış ama o da çok pahalı geldi bana,muadilleri 70_80 civarı sonuçta.
Şimdi ilk sorum, bu pişiricilerde bpa var mı sizce? İkincisi ise, tefal dışında önerebileceğiniz seramik veya çelik hazneli buharlı pişirici var mı?
Teşekkürler

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


ece09

Merhaba,
bpa içermemesi çok önemli çünkü direkt sıcağa maruz kalıyor.ben de birara çok araştırdım bebek ve çocuklara yönelik hem buharlı pişirici hem de blender olarak tefal ve philips e ait 2 model buldum.tefal de daha fazla özellik var gibi.mesela donmuş gıda çözme özelliği varmış.bulduklarımın linklerini aşağıda veriyorum:
http://www.e-bebek.com/besin_hazirlayicilari/philips_avent/philips_avent_0_bpa_wasabi_hizli_pisirici_ve_blender/PAV-CF870
http://www.tefal.com.tr/All+Products/Personal+Care/Baby+care/Products/Buharl%C4%B1+Pi%C5%9Firici+ve+Blender/Buharl%C4%B1+Pi%C5%9Firici+ve+Blender.htm


emel_kaan

Teşekkür ederim arkadaşlar:)


NORTH_TAN

Emel, tüm sert plastikler BPA lı demek değildir. Ürünü eline alıp kimse de bu üründe BPA var diye söyleyemez. Bunu tespit etmek için cihazlar kullanıyor ve test uygulanıyor.

Ekoanne, bir düzeltme yapmak istiyorum. Numaralar arkadaşlar tarafından yanlış anlaşılmasın.

 

Bu numaralar ürünün malzemesini gösterir kansorajen etkisini göstermez.

6=PS,Polistiren

5=PP,Polipropilen

4=LDPE,Düşük yoğunluklu polietilen

3=PVC,Polivinilklorür

2=HDPE,Yüksek yoğunluklu polietilen

1=PET,Polietilen teraftalat

7 numara bunların dışında olan plastikler anlamındadır. PC de de 7 görürsünüz. Ama diğer tüm yeni polimerlerde de bunu görürsünüz.Bu baskıyı yapmakta zorunlu değildir. (yeni ambalajatık yönetmeliğinde de zorunlu hale gelmediyse)

BPA polikarbonat ürünlerin ham maddesidir. Altında PC yazan (yazma zorunluluğu yok) ürünlerde bulunur. BPA bunun dışında epoxy ürünlerde de risk kaynağıdır.

Ürününüzü alırken bu soruyu sorabilirsiniz. "Bu malzeme cinsi nedir? "Cevaplamak için Üye ol