Oğlum emmeyi reddediyor. nE yapmalıyım?

caksay soruyor: 8

7.5 aylık oğlumyaklaşık bir haftadır emmeyi reddediyor. kaşıkla besleniyor yada sağdığım anne sütünü biberonla içiyor. yalnız geceleri uyku arasında emiyor. oğlumun emmeyi bırakmasını istemiyorum ne yapmalıyım.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


Sanemm

Geceleri sık emiyorsa emdiği süt yeterli geliyordur. Bizde de bu dönemde gündüz 2 defa emerdi, aç olsa emer merak etmeyin.

Ancak 6. ayını doldurduğu için akşam yatarken emzirin ve gece emzirmesini kesin derim. Sabah ilk kalktığında, kahvaltıdan önce ve  öğlen uykusundan sonra ve gece yatmadan önce emmesi yeterli olur.

Bebebkler 7-9 ay arası ek gıdaya ağırlık verip anne sütüne daha az düşkün olabiliyorlar ancak bu durum 12 ay civarı tam tersine dönüyor endişelenmeden sadece istediği zamanlarda emzirmekten vazgeçmeyin. Sık yada uzun aralıklarla emmesi her bebeğe göre değişir bebeğinizi diğer bebeklerin emme-yeme düzenleriyle kıyaslamadan talepleri doğrultusunda emzirin/besleyin...


fistikcik

Merhabalar,
Memeyi reddetmenin çok çeşitli sebepleri olabilir. Süt akış hızının fazla hızlı ya da yavaş olması en çok görülen durumdur. Ancak biberona alışma, bebeğin hayatında bir değişiklik (taşınma, anneden ayrı kalma vs), evde bir gerginlik/huzursuzluk, reflü, besin alerjisi, pamukçuk ve daha pek çok farklı durum bu soruna yol açabilir.
Şu mesajımda emmeyi reddetmenin farklı sebepleri ve sorun süt akışı fazlalığı ise yapılabileceklerden bahsetmiştim :
http://www.nurturia.com.tr/questions/bbb07594-7ad9-4f25-bc4c-9f7a01864603/1/1-aydir-bebegim-sutumu-iciyo-ama-beni-emmiyo%28%28

Süt akış hızı fazla ise emzirmeden önce çok az sağar (sadece ilk gelen hızlı akışın gitmesine yetecek kadar, yani süt hızlı geldikten sonra birkaç dakika kadar) ve sonra emzirirseniz bebeğiniz daha rahat emebilir. Bir emzirme boyunca tek memeyi verin. Hatta bir sonraki emzirme de aynı memeyi önerin. Diğer memenin şişip rahatsız olmaması için sağabilirsiniz.

Eğer bebeğinize sık bir şekilde biberon verdiyseniz bu duruma biberon-meme ucu karmaşası neden olmuş olabilir. Memeden gelen süt biberondan aktığı kadar kolay ve hızlı akmadığı için biberona alışan bebekler memeyi reddedebilir. Eğer durumun böyle olduğunu düşünüyorsanız şu sayfadaki mesajlarımda bu sorunun nasıl aşılabileceğini yazmıştım :
http://www.nurturia.com.tr/questions/50a5f287-0b9d-4b8f-b3fa-9fad009d5590/1/bebegim-beni-emmiyor-sutum-neredeyse-kesildi

Bazen de bu duruma demir damlasının sindirim sistemini tahriş etmesi yol açar. Doktorunuzun onayıyla bir süre demir vermeyi kesebilirsiniz.

Sebep ne olursa olsun, herhangi bir sağlık sorunundan kaynaklanmayan memeyi reddetme durumlarında bebeği önce sakinleştirmek ve sonra memeye tutmak şarttır. Bu da çoğunlukla ayakta (müzik eşliğinde, dans eder gibi) sallayarak emzirmekle mümkün olur. Bebeğinizle ten temasınızı arttırın. Uygun sıcaklıktaki bir odada, üzerinizde tişörtünüz olmadan ve ayakta iken, bebeğinizin yüzünü omzunuza ya da kolunuza yaslayın. Omzunuzu emmeye çalışacaktır. Ayakta kalmaya devam ederek bebeği yavaşça memeye yaklaştırın. Bu arada sallayabilirsiniz. Genelde bu şekilde memeyi tutmalarını sağlamak mümkün olur. Bir müddet emzirmeye ayakta ve sallanarak devam etmek gerekebilir.

Başka bir yöntem banyoda emzirmektir. Yanınızda bir yardımcı olmak kaydıyla, bebeğinizi kucağınızda tutarken banyoya girin. Yardımcı kişi bebeği yıkar ve su dökerken siz de onu emzirin. Suyla temas halindeyken emzirme bebeklere anne karnını hatırlatır ve memeye dönmelerini sağlarmış. Hatta bu tekniğe "re-birth" (yeniden doğuş) adı verilir.

En kısa zamanda sizin ve bebeğinizin keyifli bir emzirmeye kavuşabilmesi dileğiyle...


GOGO05

bu aylarda oğlumdada olmuştu dişler yüzünden olabilir çok üzerine düşmeyen istedikçe verin sonra tekrar düzelir


caksay

Onerileriniz icin tesekkur ederim. 2 gundur gece

Emmelerini de istemiyor. Memeden tamamen

Uzaklasti. Sanirim bu da gecici bir durumdur. Moral

Olarak cok kotu durumdayim. Bu durum beni cok

Etkiledi.:(((ipekkusgoz

Biberonla vermemeye çalışın bence. biberonun rahatlığına alışırsa memeye dönmesi zorlaşabilir.


Zumrut_Mert

bende sizinle aynı durumdayım :( ama benimki artık makineylede sagsam gelmiyo bi kaç defa dene dene canım daha ck sıkıldım yıkayıp topladım bende,emmdigi zaman gelyodu ama bi 2 dakka falan suryodu şimdi onuda yapmıyo cok üzülyom ama yapacagım bişey de yok ac olmasın diye mama veryom ek gidayı da oda maşalla herşeyi iyyo eeeeee artık ne diyelim saglıklı olsunda yeter,sütüm gelmiyo diye düşünmekden de sıkıldım artık


Sanemm

Bebekler için emme saati ve süresi yoktur. Anne sütünde doyuruculuk kısmını veren yağ ve proteindir. Yapılan araştırmalarda bebeğin emme hızı+sütteki yağ miktarı+protein oranıyla,  emme süresi doğru orantılıdır.

Bazı araştırmalarda ise bir memenin diğer memeden daha fazla protein içerdiği gözlenmiştir.

Yani bebeğiniz gündüz az emiyorsa/iki dakika emiyorsa bu onun doymadığını göstermez. Memenin yumuşak olması da boş olduğunu göstermez zira süt; süt kanallarında bekler ve bebek emdikçe iner. Arz talep meselesi yani.

Bu da gösteriyor ki sizin bebeğiniz günde iki dakika emebilir ancak bu emme basınçlı ve doyurucu olabilir. Hiç endişelenmeden talep ettiği biçimde emzirmeye devam edin. Dünyadaki hiçbir besin anne sütünün yerine geçmez...


Sanemm

Bu arada bebeğinizde süt alerjisi de baş göştermiş olabilir. Anne sütü alerji yapmaz ancak annenin tükettiği inek sütü ve muhtevası içeren ürünlerdeki protein anne sütüne geçer. Bu nedenle bir hafta inek sütü ve muhtevası içeren besinlere karşı bir diyet uygulayın. Bu diyette dikkat etmeniz gereken hazır kek... vb... gıdaların içeriklerini okuyup onlardaki  peynir suyu vb... olduğundan dolayı onları da kesmeniz gerekebilir.

İçeriklere dikkat ederek bu diyeti uyguladığınızda bebeğiniz tekrar eski rutininde emmeye geri dönmüşşe inek sütü alerjisi testi yaptırın.

Tekrar söyleyeyim anne sütü alerji yapmaz, annenin tükettiği inek sütü ve muhtevası içeren ürünlerdeki protein anne sütüne geçer buda bebekte miğde ağrısı yanma gibi gözle görünmeyen bir alerji reaksiyonu gösterebilir. Sizin diyet yapmanız bebeğinizi eskisi gibi emzirmenizi sağlayabilir.


Cevaplamak için Üye ol