Doğum sonrası kilo problemi

eminekzlglkaya soruyor: 10

Hayatımda 55 kiloyu görmeyen ben hamileliğimden önce birden 68 kiloya çıkmıştım. 72 ile doğum yaptım. Bebeğim 4 kilo doğdu. Yıllardır yememe içmeme çok dikkat ederim. Ekmek tüketmem, tatlıyla aram yoktur, et asla yemem. 2 aydır spora da yeniden başladım. Emziriyorum da. Ama hala 72 kilodayım. Doğumdan sonra hastanede bıraktığım kiloları da aldım. Herkes henüz regl olamama bağlıyor. Tahlillerim iyi çıktı. Sadece emzirmemden dolayı prolaktinim yüksek çıktı. Artık regl olmak istiyorum. Sütüm bebeğime yetiyor da artıyor bile. Ek gıdaya da geçtik zaten. Reglimi getirmek için bir yöntem bilen yardım etsin lütfen :(

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


sharlavuk

Regl bilmem ama Karatay üsüllü beslenmek çok çabuk kilo verdiriyor, Facebook'ta 'Karatay beslenmesini Öğrenmek isteyenler' grubu var (Karatay gruplardan en iyisi) orda bilgi ve destek alabilirsiniz isterseniz. Ben 2,5 ayda 46 bedenden 40 a indim hiç aç kalmadan, sadece glisemik indeksi düşük gida tüketerek. Emziren ve hamilelere de uygun bu sağlıklı beslenme, tek fark 2 öğün yerine 3 öğün. B12, ve D vitamin seviyesi de önemlidir kilo verememe durumu varsa.


ebtuna

eminekzlglkaya benzer sorunla ben de savaşıyorum. Savalıyorum derken sadece üzülüyorum aslında, bende 5 kg kadar var gitmeyen ama zaten çok kilo almamıştım hamilelikte. Yakında bir dietisyen önerisi almayı düşünüyorum. Emrirken diete dikkat etmek gerekiyor, rastgene bir dietle zyılfmayı uygun görmüyorum. Regl olmak da ödem açısından fark ettirecektir ama anahtar aslında spora yada pilatese gitmek şu dönemde.


Betul_lalezeynep

Kadindogum doktoruna gorunseniz diyorum. Sokturucu ilaclar var. Rahim kalinlasmissa yapisal bozukluk olmamasi icin doktorunuz zaten verecektir.


Betul_lalezeynep

Birde 4 kg bebek iri bir bebek insulin direnci ve diyabet seker olcumlerinizide tekratlayabilirsinuz


sehergil

Doktor veya diyetisyenlerin kilo vermeden spora yönelendireceğini sanmıyorum. Bir arkadaşım diyetisyene başvurdu. İlk önce kalorisi orta düzeyde bir diyet yazdı. 10 gün bu diyetle haftada sadece 2 gün yarımşar saat yürüyüş yapmasını önerdi. sonraki hafta için birer saat yürüyecek. Direk sporla başlayınca yağlar kasa dönüşüyormuş.bellroad

durumunuz aynı ben 55 kg idim 70 ile dogurdum, 3-4 ay icinde 60a inmistim, sonrası uzerime yapıstı kaldı, bebegimde sut alerjisi cıkınca sut ve turevlerini kestim 5 kg verdim. sut urunlerini kesin demiyorum ama burda kilit nokta hamurişi (sütlü veya yogurtlu yapıldıgı icin), kek, börek, pogaca, sütlü tatlılar, cikolata, paketli gıdalar (biskuvi vs) kesince otomatik gitti kilolar, hic spor yapamadım.


sefemu

ben doğumdan 1-2 ay sonra regl oldum ama hala 20 kilo fazlam var:) onunla ilgili olduğuna emin misiniz? benim veremeyişim tamamen boğazıma olan düşkünlüğüm:) hamile kalmadan önce 36 bedendim ama hamilelikten sonra tüm bünye altüst olabiliyormuş..


eminekzlglkaya

doktorum emzirdiğim için reglimin gelmemesinin normal olduğunu, bunun da kilo verimini zorlaştırdığını söyledi. adet söktürücü ilaç verdi. onu kullanıyorum şimdi. umarım işe yarar. aynı zamanda gizli şeker çıktı. genetik zaten :( boğazımdan dolayı olması imkansız. çünkü yıllardır aynı beslenme programını uyguluyorum. vejetaryenim, yağlı, tuzlu, abur cubur kesinlikle tüketmem. sporumu hamileliğimde dahi aksatmadan yaptım. hamileliğim boyunca sadece 4 kilo aldım. bebeğim 3800 gr doğdu :) papillon14

Doguma 92 kg ile girdim dogumdan sonraki ilk hafta 82 ye dustum. Sonra regl oldum 3. Ayda ve bir haftada 4 kg daha verdi,.diyetisyene gittim mukemmel bir lste hazirladi.emzirdigimiz icin gunluk tuketilem kalori miktari 600 lalori kadar daha fazla dolayisiyla lste cok iyiydi.zayiflama ici gunde 6 ogun yemek sart. Ne yediginiz degil ne kadar yediginjz onemli,hayatta vazgecemeyecegim tek sey cici bebe onu bile ekledi diyetisyenim listeye ara ogun olarak 10 adet.uan 72 kg yim.ve toplamda 5 ayda 20 kg gitti.onemli olan istemek ve inanmak


eminekzlglkaya

Sanırım benim sorunum yemek yiyememek. Ben yiyemiyorum :( Değil günde 6 öğün 3 öğün bile yiyemiyorum. Gün içinde sadece çorba içebiliyorum. Bir de akşam yemeği yiyorum. O da sadece bir kaç kaşık. Çocukluğumdan beri böyleyim maalesef. Doğuma kadar sürekli bulantım oldu yine yiyemedim. Ama dayanamadığım tek bir şey var o da kahve. Kafein bağımlısıyım. Hamileliğimde azalttım. En azından şimdi kafeinsiz içiyorum.
Cevaplamak için Üye ol