Günlük süt mü, devam sütü mü

kuzusum soruyor: 10

Merhaba hanımlar, kızım bir yaşını doldurmak üzere. Doktorumuza sorduğumda devam sütünün içinde katkı maddelerinin olduğunu, inek sütü vermemin daha iyi olacağını söyledi. Kızımın yoğurdunu günlük sütlerden yaparım. Pastörize olduğu için kaynatmadan hafif ılıtarak mayalıyorum. Şimdi süt içirirken günlük sütü kaynatmalı mıyım yada yoğurt yaparken olduğu gibi kaynatmadan verilebilir mi. Yoksa devam sütü mü? Siz nasıl yapıyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


nilinmasali

ben devam sütü veriyorum çünkü günlük 600 ml civarı içiyor hatta bazen daha fazla bu miktarlarda inek sütü veremem çünkü kansızlık problemimizde var birazcık,daha az içiyor olsaydık acık süt verirdim sanırsam,o yüzden sorunuzun cevabı bence içtiği miktarlarla alakalı..Günlük sütüde kaynatırdım.

 


ipekkusgoz

Biz 21 aylıkken tanıştk anne sütü dışı bir sütle. Doktorumuza hangi sütü vereyim dediğimde çocuk devam sütü dedi. Ben günlük süt falan der diye bekliyordum, şaşırdım açkçası. Hatta tekrar sordum ben mi yanlış anladım diye, çünkü hiç bilmiyorum,araştırmadım devam sütüdür şudur budur. Yine çocuk sütü dedi. Çok fazla içmiyor gerçi.Hiç aramız olmadı zaten yoğurtla,peynirle.Başka kalsiyum kaynaklarına yöneliyoruz biz de mecburen.


Esin_Baris

Merhaba kuzusum..

Öncelikle doğum gününüz şimdiden kutlu olsun :)

  Benim oğlumda yaşını geçip formul mamada ayına göre (aptamil) hazır süt olanını alıp biberona koyduğum anda sütünü değiştirmeye karar verdim.çünkü süt kireç gibi içinde katkı maddeleri ben burdayım diye bağırıyodu resmen ılıttığımda sıcak mı olmuş diye bakmaya cesaret edemediğim bi mamayı oğluma nasıl vericem diye ilk fırsatta dr.muza danıştım.
(toz mamada sulandırdığında anlaşımıyo süt gibi oluyodu)
   ilk günlerde 600ml (şimdilerde yaklaşık 450ml içiyoruz)içtiğimizi belirterek günlük süt içirmek istediğimi söyledim kilosu boyu yerinde olup kansızlık sorunuda olmadığı için verebilirsin dedi.

  Bende her gün,günlük süt alıp bi taşım kaynatıp taze süt veriyorum oğluma yoğurdunuda aldığım taze sütle mayalıyorum.


kle

18 ay olana kadar günde bir öğün devam sütü ile hazırlana kaşık maması yedi.Artık mamayı hiç sevmediği için günde 1 çay bardağı günlük sütvermeye çalışıyorum.Günlük sütü daha çok seviyor.ancak her gün içmeyi istemiyor.Sevgili ipekkusgoz benim oğlumda nerdeyse 11 aylıktan bu yana peynir,süt,yoğurt yemiyor.Artık yumurta da yemiyor.Başka kaynaklardan kalsiyumu karşıladığınızı söylemişsin,bu kaynaklar nelerdir bilgi verirmisin.Bende onları kullanayım.
ipekkusgoz

Pekmez,badem,badem sütü en sık kullandıklarımız kle. Sütüne keçiboynuzu tozu eklemeyi denediniz mi bilmiyorum ama tavsiye ederim.Benim oğlan uzun bir süre sağdığım kendi sütümü bile içmezdi. Keçiboynuzu tozu sayesinde içmeye başlaı bir süredir. Tabii öyle cclerce olmuyor ama içmesine seviniyorum yine de.Keçiboynuzunun kendisi ve pekmezi de kalsiyumca zengin.

http://www.gurmebebek.com/keciboynuzu-252

 

 


kle

ipekkusgoz cevabın için teşekkürler.Keçi boynuzu tozunu denedim ama beyendiremedim.Badem sütünü hiç denemedim.Marketlerde de hiç dikkatimi çekmedi.Bulabilirsem deneyeyim.
tiara ilgine teşekkürler.Benim oğlum herşeyi yiyen bir çocuk değil.Tarhana çorbası,bulgur pilavı,pirinç pilavı,kuzu haşlama,makarna.Bunlardan başka ara sıra meyve yediği olur.Vitamin de içmez,hasta olunca taeş düşürücü,ilaç ta içmez.Benim ufaklığı dengeli beslemem çok zor.Demir eksikliği de var ama ilaç içiremiyorum.Bu şekilde oda büyüyp gidecek inşallah.


ipekkusgoz

kle, badem sütünü çiğ bademden evde kenim yapıyorum.1 bardak bademi 2 bardak suyla blender'a atıyorum, o kadar.kle

ipekkusgoz tarifin için teşekkürler.Bardak çay bardağımı?


ipekkusgoz

Blender'ının büyüklüğüne ya da ne kadar çabuk tüketip tüketemediğine göre dilediğiniz bardağı ölçü kabul edebilirsiniz, kle.Cevaplamak için Üye ol