Hangi yatak?

cassiopeia soruyor: 10

Merhaba 5 aylık hamileyim ve yavaş yavaş hazırlıklara başlıyorum.Yatak konusunda ise tecrübeli anne babalardan yardım bekliyorum.Bebeğim ilk aylar bizim yanımızda kalacak daha sonra odasını ayırmayı düşünüyoruz.Sizce park yatak mı mobilya yatak mı almalıyım karar veremedim.Park yatak kaç yaşa kadar idare eder park yataktan sonra yeniden bir mobilya yatak almama gerek var mı?siz neler yaptınız?

Bu soruyu cevapla


35 Cevap


Aysegul_Yagmur_Irmak

Bizim karyolamız 5-6 yaşına kadar kullanılıyor, büyüyen tip değil ama 70X140 cm, kenarları çıkıyor.

Park yatak da almıştık ama yazlığa falan götürdük, o açıdan işimize yaradı.

Oğlumu 3 ay chicco portbebede yatırdık, sonra park yatakta, 8 aylıkken de karyolasına geçirdik.


cassiopeia

ırmakcım çok teşekkür ederim.Peki ilk aylarında da park yatak kullanmamın bir sakıncası olurmu?sepet beşik ya da portbabe gibi bir yatak almasam direk park yatakla başlasam ve daha sonra da yatmazsa mobilya yatak alsam nasıl olur sizce? 


Aysegul_Yagmur_Irmak

Tabiki olur. :) Ben portbebeyi ikinci el aldım, bir de oğlumda da memnun kalmıştım, aralık sonu doğum yaptım ben, o soğuklarda portbebede korunaklı oluyordu sıcacık. Bir de arabada oto koltuğu olarak kullanma imkanı olduğundan mesela evde oğlan uyurken direk dışarı çıkıyorduk hiç uyandırmadan arabaya takıyorduk. Yoksa yani tabi park yatak işini görür. :)


cassiopeia

evet büyük bi ihtimalle park yatak alıcam daha sonra yatmazsa mobilya bir yatak alırım.Çünkü diğer yazılara baktımda büyüyünce park yatak çok sağlam olmuyo filan diyolar.Ama senin yazdıın gibi uyurken direk arabaya alıp biryere götürme olayı da çok iyi çok teşekkür ederim yorumların için araba için de bir koltuk ve anakucağı tarzı bişey alıcaz zaten belki onu da portbebe alırım :)


GulcanDeniz

Cassiopeia,
Park yatak almıştım ama çok az kullandım.

Bebeğin kemik gelişimi için yatağının sağlıklı olması gerekiyor. Park yataklar bu açıdan nasıldır, bakmak lazım.

Yatağa ve karyolaya gelince,
acemilikten önce Mothercare'den karyola ve yatak aldım. 2 yaşa kadar kullanılır yazıyordu ama biz 1 yaşına kadar kullanabildik. Kolları bacakları hareket ettirmeye başlayınca küçük geliverdi.
Yatağından ise hiç memnun kalmadık. Yaylıydı. Sanırım bebeklerin yaylı yatakta yatmaması gerekiyor belli bir süreye kadar.

1 yaşında, Stylewood diye bir marka var (doğal orman ürünleri...) onun karyolasını aldık, boya, kullanılan malzeme vs önemli, zira bebişler belli bir aydan sonra karyolanın tatalarını kemiriyorlar :))
Karyolası büyüyebilen olursa senelerce kullanabilir.

Yatağını da İşbir'den aldık. Çok da memnunuz.

Umarım işine yarar bilgiler vermişimdir :))adakizinguncesi

ben yatak odama beşik aldım ayrıca park yatakta aldım onu salona koydum. bu arada aslında cocuk odası yapmak istemesemde dolap yaptırırken takım olsun hemde bebeğim büyürken gelen misafirlerimde rahat yatar diye 90*190lık yatak bazası ve yatagınıda aldım. yani ben hepsini almıs oldum :)
salonda gündüzleri tv sesi , gelen misafirler arasında uyuması gece de sessiz odada uyuması bebeğin zamanla gece-gündüz ayrımı yapmasını sağlıyormus. zamanla görüceğiz,  artık karar sizin .


Aysegul_Yagmur_Irmak

Portbebe almaya karar verirsen (ilk aylar için) birlikte bakarız. İkinci el çok temiz bulunuyor. Benim aldığım gibi alırsın sen de.

gkaplan gibi biz de önce 60X120 cm karyola almıştık mothercareden, 2 yaşına kadar diyor ama bizim koruma pedleri de yatağı daraltınca 1 yaşına gelmeden 70X140 olanlardan aldık ve küçüğü annemlerin İstanbul'daki evine koyduk...


cassiopeia

gkaplan çok teşekkür ederim evet sanırım park yatağın ilerleyen zamanlarda çok da kullanışlı olmadığı tescillendi.Bu yüzden ilk aylarda ne yapacağıma karar vermem lazım sonra sanırım eninde sonunda mobilya yatak alıcam gibi.Ama ilk zamanlar yatak odama koyabileceğim pratik bişey lazım bana.Mothercare yatağın çok küçük olduğunu ben laloşun annesinin bloğunda okumuştum zaten oradan hiç mi hiç düşünmüyorum yazık laloş kolu bacağı dışarıda uyuyordu :)stylewood markasını da bir araştırayım ne güzel bilgiler vermişsin teşekkür ederim çok da haklısın kemiriyorlarsa.Umarım bursada vardır öyle gözümle görmeden internetten almak istemiyorum.Yaylı yatağın uygun olmadığını daha önce de duymuştum onu da tescilledin:)

adakizin annesi çok teşekkür ederim canım dediğim gibi beşik ve park yatak konusunda ilk aylar için kararsızım ama hepsini birden alamayacağım kesin hem birkaç yıl sonra tayinim doğuya çıkabilir malum lojmanların metrekaresi hemde bütçemide düşünmem lazım canımcassiopeia

ırmakyağmur sen bir arkadaşından mı aldın ikinci el?


Aysegul_Yagmur_Irmak

Mothercare'de iki boy karyola var, bizim oğlana şu an kullandığımız büyük mesela, kıza da aynısının beyazını aldık.

Yok canım yaaaa sahibinden.com'dan aldım. Geçen sefer oğlana da oradan almıştım. Elden teslim aldık ikisini de. Oğlana küçülünce kıza yine gider ikinci el alırım diye satmıştım. Emniyet kemerlerini (arabada kullanmak için) chicco mağazasından almıştık, onu satmamıştım, işte böyle.

Oğlana 50 liraya alıp yine 50'ye 1 günde satmıştım, kıza da 80'e aldım.Cevaplamak için Üye ol