Hangi yatak?

cassiopeia soruyor: 10

Merhaba 5 aylık hamileyim ve yavaş yavaş hazırlıklara başlıyorum.Yatak konusunda ise tecrübeli anne babalardan yardım bekliyorum.Bebeğim ilk aylar bizim yanımızda kalacak daha sonra odasını ayırmayı düşünüyoruz.Sizce park yatak mı mobilya yatak mı almalıyım karar veremedim.Park yatak kaç yaşa kadar idare eder park yataktan sonra yeniden bir mobilya yatak almama gerek var mı?siz neler yaptınız?

Bu soruyu cevapla


35 Cevap


Aysegul_Yagmur_Irmak

;) Evet bence de öyle olmalı.


adakizinguncesi

bu arada bende mothercare beşiği (50*100) internetten satın aldım. suanda kızım 2 aylık kullanımından memnunum en fazla zaten 5 6 aya kadar kullanılıyor. bizim kız kac aya kadar sıgacak bakalım :)


Ezgi_

Ben de hemen fikrimi yazayım. Biz Duru'ya ilk aylarda bizimle aynı odada yatması için bir park yatak aldık. 70x110 ölçülerinde. 4 aylıkken kendi odasında yatmaya başladı. (tam takım, büyüyebilen karyolası olan kocamaannn bir oda. Şimdiki aklım olsa daha küçük birşey alırdım.)
Duru şu an 11 aylık ve 12 kilo:) Hala öğlenleri park yatağında yatıyor ve çookkk rahat:) Hatta kendi karyolasından daha rahat ettiğini bile düşünüyoruz:)
Bence bir park yatak, daha sonrası için de bir karyola ve küçük bir çekmeceli gardrop yeterli(bence)
Sakın çekmeceli karyola almayın, onlar 6 aylıktan sonra kullanılmıyor çünkü bebek kendini aşağıya atabiliyor. Bizimki şöyle birşey: ayak uçlarındaki bölme çıkıp, yatağın yanlarına konulan birer komodine dönüşüyor ve tek kişilik büyük insan yatağı oluyor:)sanırım 18 yaşına kadar kullanabilecek:)


Ezgi_


Ezgi_

Resimde küçük görünüyor ama 90x190 ölçülerinde:)cassiopeia

ezgiduru ben mi yanlış anladım çekmeceli bişey almayın demişsin ama senin ki çekmeceli şimdi memnun musun değilmisin bu tarz bir modelden?


Ezgi_

cassiopeia; çekmeceli derken altı çekmeceli olanlardan almayın demek istedim:)
Bizimki çekmece değil aslında. Ayak ucunda duruyor küçük karyola olsun diye. Daha sonra onları çıkarıp (yatağın korkuluklarını da çıkarıp tabi) yatağın her iki yanında komodin olarak kullanıyosun. Bizimkinin korkulukları da asansörlü. Zaten resimde bu taraftaki korkuluk aşağıda dikkat edersen. İlk aylarda bebeği alıp koymak çok rahat oluyor böylece:) Bebek büyüyünce de asansörü yukarı kaldırıyorsun, tehlike kalmıyor:)


GulcanDeniz

Bizim karyolanın şekli de böyle, ayak ucunda iki komodin konulmuş halde...
Duvara kısmındaki kullanılamıyor tabi, ama odaya bakan komodinin çekmeceleri yatağa monte haldeyken de kullanılıyor.
Sonrasında ezgi_duru'nun dediği gibi komodinler çıkarılıp ayrı kullanılacak ve yatak da büyümüş olacak.

Sanırım en çok da bu modeller satılıyor.

Ama daha önce dediğim gibi sağlık açısından kullanılan malzeme ve boya çok önemli.
Bu yüzden ben doğal orman ürünü olmasını tercih ettim. Fiyatı azıcık daha pahalı olabilir (belki de değildir). 
Yıllarca kullanılacağı hesaba katılırsa değerlendirilebilir.
Bir de Çilek vb markalar da zaten çok ucuz değil bildiğim kadarıyla, üstelik kullandıkları malzeme MDF, suntalam vs...

Bir de parmaklıkların araları belli bir cm'den fazla olmamalı (bebiş kafasını filan sokmasın diye) (hatırladığım kadarıyla ara 6 cm'den büyük olmamalıydı). Çoğunlukla da bu standarda uygun karyola üretiliyor zaten.

Yatak olarak da İşbir'den çok memnunuz, (Lale modeliydi yanılmıyorsam) hatta kendime bile aldım sonradan :))
İzmir'de yaşadığımız için terletmemesi önemliydi.
Bir de yatağın içine giriyormuşsun, sanki bütün hücrelerini sarıyormuş hissi veriyor :))Aysegul_Yagmur_Irmak

Bizim her iki çocuk odasında da ikiz yatak olduğundan böyle büyüyen tip almadım, yoksa olmasa takımınkini alırdım, aynen böyleydi. Ayakucunda çekmeceli ve tek kapaklı iki komodin vardı. Hatta çekmecelisini de aldım, ikiz yatağa geçince yanına koyarım diye.


cassiopeia

evet anladım güzel anneler teşekkür ederim çok güzel bilgiler verdiniz.Hepsini aklıma yazdım önemli bilgiler tabi.Mobilya yatak alırken dikkat edicem bu hususlara ama malzeme konusunda nasıl emin olucam kestiremiyorum anlamıyorum çünkü malzemeden satıcı ne derse o olsun da istemiyorum bkıcaz artık.Cevaplamak için Üye ol