Uyku sorunları, yatır kaldır yöntemi

birbebekannesi soruyor: 10

Bebeğim 14 aylık ve 15 gün öncesine kadar düzenli bir uykumuz vardı; bebeğim doğduğundan beri sabah 6-6.30 arası uyanan bir bebekti ve de hala tek bu konuda istikrarımızı sürdürüyor:) 2 haftadır gece 23-24 kadar uyumak istemiyor, normalde 19.30 da uyuyan bir bebekti; beşiğe koyacağımı anladığı anda ağlıyor ve bağırıyor. Önce 21.30 a çıktı yatma süresi, son 6 gündür de saat 23 ten önce yatmıyor, hiç uykusu yokmuş gibi aşırı enerjik oyun oynuyor(uyku işaretlerini veriyor ama yine de tam gaz enerji); sık sık denge kaybı yaşıyoruz sonlara doğru genelde de düşüş ve ağlayış sonucuyla bazen ayağımda sallıyorum, bazen ninni vs söyleyip uyutmaya çalışıyorum. 6 gündür istisnasız en erken 23 te en geç 24.15 te uyutmayı başardım:) Sabahları 6 da kalkmayı sürdürdü ve öğlen uykumuzda bu durumda artmas gerekirken 2-2.30 saatten 1-1.30 saate düştü. 14 aylığa yakın bir dönemde yatır kaldır yöntemini deneyen anneler var mı? Bu gün 7.günümüz ve ben bu gün uyku saatini belki kaçırıyorum diye 19 da yatırdım, öncesinde yıkadım ve yatır kaldır yapmayı denedim. Böyle bir ağlamak ben görmedim, duyan ciddi bir şekilde düştü vs sanır; 5 dakika dolmadan vazgeçtim:(( Bu yöntem tam anlamıyla sabır işi, deneyen anneler sizce denemeye değer mi?

Bu soruyu cevapla


10 Cevapsayna

yatir kaldir 1 yasindan sonra onerilmiyor diye hatirliyorum. belli bir uyku rutininden sonra beraber uzanabilirsiniz yataga. hem vicdan azabi olmaz,beraberce yatarsiniz, kaybetigi rutine tekrar kavusur diye dusunuyorum. biz 1 yasindan sonra oyle yapmistik. birde uykusuzanneler.com a bakabilirsiniz.orada da oneriler var.


sefemu

zaten bir rutini varmış 15 gün öncesine kadar.. yakın zamanda yürümeye başladı ise o dönem karışıyor uyku düzeni.. ya da yeni bir döneme geçiyor olabilir.. uyku saatleri de hep aynı kalmayabilir.. bence zaman tanıyın, onlar bizden daha iyi biliyorlar ne yapacaklarını bazen:) mutlu şekilde uykuya dalması önemli bence..


kucukadam

Diş olabilir mi? Başka bir sıkıntısı yok dimi?


bellroad

gunduz uykusundan kacta kalkıyor.1 yas sonrası bu da cok onemli. eskisi gibi 3 saat ara ile uyumuyorlar gunduzleri. bizim 10-11 ve 4-5 arası uyurdu. 1 yas sonrası 2030 olan uyku saatı 22.00e kdr kaymaya baslayınca doktoryuyla gorustuk. 4-5 arası uykuyu kaldırın, gunduz uykusundan 13.00de kalkmıs olsun 1.5 saat gunduz uykusu yeter dedi. bi gun tek uyku bi gun cift uyuyor ben uyutmayın diyorum ama bakıcının isine geldiği icin sanirim uyutuyor. tek uyku uyursa ve 1.5-2 saat arası ise 2030-2100 arası bayılıyor resmen. ama ogleden sonra 4-5 gibi uyduysa 2200den once yataga bile koymuorum inatlasmayalım diye. size tavsiyem gunduz uykularını kısaltın,en gec 13-14 gibi uyanmıs olsun bi daha da uyutmayın. aynı rutine devam edin baska birsey yapmayın kafası karısmasın.maviboncukk

21 aylik olana kadar cift uyku uyudu. Bebek tek uykuya hazir degilse bir gun tek bir cift uyuyabilir. 14 aylik bebek gunde bir kere uyuyorsa, yorgunluktan gece de uykuya dalamaz. Ne kadar cok yorulursa o kadar zor dalar.

Benim oglum iki yasina dogru teke dusurdu uykuyu o yuzden 14 aylik bebegin tek uyku uyumasi facia bence. Ama herkes icin tek bir dogeu yok. Iki yasini gecti su an tek uykuda 3 saat uyuyor. Aksam da dokuz da yatar 06.30 da kalkar.

Uyku egitimine ise karsiyim. Yukarida linkini yapistirdigim makale ile benzer gorusu paylasiyorum.


munisal

bizimki anne,babaya,oyuna doymadıysa uymak zor. (gerçi cok az yasıyoruz boyle rpoblemeleri)

yine de çocuğun saatini cok sık değiştirirseniz ne yapacağına şaşırabilir. Hatta bizimki hep aç hep uykusu olunca hangisini daha önce yapmasına karar veremeyip bos bos ağlıyordu 


munisal

bir soru beşiği beğenmiyor olabilir mi.bizimki bunu daha 2 aylıkken yapıyordu.koyar koymaz başlardı ağlamaya.bir gun yorulmuştum ve dinlenmek için yatağa koydum.anında uydu.donemey başlayana kadar da tek basına buyuk yatakta uydu sonra park yatakta.besiği hiç sevmedi.munisal

aç olabilir mi? ayrıca gördüğüm birsey var en azından kendi çocuğumda. önce banyoyu yatmadan once yapardık ve direk yatırırdım yalnız birkaç aydır banyodan sonra en az 1 saat oynamak için ayarlıyorum. bir de birkaç gün çocuğa bıraksanız bunları bakalım o kendine ne uyma planı yapacak.


dimple_gy

Yatir kaldır yönteminde bebeği kaldirdiginizda kucağınizda yatar pozisyonda mi dik olarak mı tutuyorsunuz


Cevaplamak için Üye ol