diş problemim

nalican soruyor: 3

diş problemim var ve emzirdigim için korkuyorum diş tedavisinde bebegime herangi bi zararı varmı

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


ediluj

bende dogum sonrası iznimde gittim tam 10 tane dolgu yaptırdım:((herhangi bir sıkıntı olmadı,emzirenler için olan anestezik uyguladı bazen dr'um o yetersiz gelirse normal anestezik yaptı 4. satte sağıp sütümü atıyor 6. saatten sonrada emziriyordum.(bunu yapılacak işleme göre ayarlayabilirsin bazı kadın dogumcular 8 saat sonra emzirebilirsin diyor)Bu arada bebekte eski sağdığım sütle idare ediyordu.yalnız doktora cok aç,yorgun uykusuzken gitme ağrı eşiği düşüyor ve daha fazla ağrı hissettiğin için daha fazla ilaç uygulamak zorunda kalıyorlar..işlem sonrasında da minoset kullanabilirsin.geçmiş olsun


iremyavuzisik

nalican ,

gecmis olsun. bir an once tedavini yaptırabilirsin insallah.

ha zararı var mı? anne sutunden her tur ilac gecer(nasıl hamilelikte plasentadan her sey geciyorsa), bunu biliyoruz. iyi de iki kez anestezi yapılacak diye tedavi olmamak da kisinin kendi secimi...
bir de panaromik dis rontgeni icin x-ısını-radyasyon almak da bir mesele bence. celik yelek giydiriyorlar yine de yuzune alıyor insan. bu anesteziden daha kotu bence.
sagıp sagıp o gunku sutu atmak en iyi cozum.

benim kucuk oglum da su an sadece anne sutu alan 7 aylık bir bebek.  hamileligimin ilk haftalarından beri seninkilere benzer endiselerle gitmedim dis hekimine. bir iki disimde sızılarım artmıstı o donem. hamileyken anestezi, rontgen, vs. olmasın diye.
 3 hafta once bu agrıyan disimin kanal tedavisini yaptırdım. Kanallık curuk oldugu icin cok siddetli agrım vardı, uzun bir tedavi oldugundan cekim anestezisi yapıldı. 2 seansta bitti, 3. bir seansta da seramik dolgusu yapıldı. her biri yaklasık 1,5 - 2 saat suren seanslardı.
tedaviden once o kadar agrım vardı ki, niye bu kadar bekledim diye de dusundum sonra. bir kac kez bebegin sutune anestezi gececek diye, kendi saglıgımı bu kadar arkaya atmak dogru degildi bana gore.
hatta ikinci seans kanal tedavisinden sonra cok agrım oldugundan 2 tane de minoset aldım.
simdi sırada iki arayuz curugu, 2 tane de eski dolgu restorasyonum var. Onları da onumuzdeki aylarda yaptırmayı istiyorum.
bir fikir verebildim mi acaba?
sana cok gecmis olsun,

İremyavuzışık


lopikcim

..merhaba ben diş hekimiyim, ediluj un dediklerine katılıyorum, sütünüzü önceden sağın, 8 saat sonra da( enjeksiyon yapıldıysa-lokal anestezik)göğsünüzden emzirebilirsiniz..yalnız emziren anneler için anestezik duymadım ben hiç, hepsinin süte geçtiğini biliyorumCevaplamak için Üye ol