Tuvalet eğitiminde kaka tutma?

basakctnn soruyor: 6

Merhaba

2,5 yaşındaki oğlumun altı gün önce anne çiş diyip lazımlığa yönelmesi, bezini çıkarıp oturttuğumda çişini yapması ve aynısını ertesi sabah da tekrar etmesi üzerine bezi tamamen çıkardım tuvalet eğitimine başladım. ( birkaç aydır gözü önündeydi ne işe yaradığını biliyordu, arada çiş kaka dediğinde oturtuyodum ama yapmayınca bezini bağlıyordum. Ayrıca lazımlığa doğrudan oturtunca yapmadı kaka yaparken saklandığı yere götürdüm orda yalnız bıraktım o zaman yaptı)

İlk gün beş kere yere yaptı iki kere falan lazımlığa yaptı ama ben götürdüm o söylemeden. İkinci üçüncü gün daha az kaza ve daha uzun çiş tutma süresi vardı. Bu altı gün boyunca gece de bağlamadım üç gece kuru kalktı ( 8-9 saat tutabiliyor) iki gece az ıslattı bir gece göl yapmış. Özellikle dördüncü gün çok iyiydi sadece tek kaza yaptı ama oyun oynarken genelde söylemiyor son ana kadar tutuyor. Bazen de çok yanlış alarm veriyor çiş diyor gidiyoruz bir şey yok. Gündüz dışarda tutuyor epey bir. Hatta normal mi bilmiyorum gündüz üç kere çiş yaptığı oldu 6 saat, 7 saat tuttuğu oldu. Öğlen uykularında hiç kaçırmıyor.

Ama hiç klozete ya da lazımlığa kaka yapamadı. İlk gün yere yaptı sonraki gün hiç yapmadı. Üçğncü gün kaka kaka diye bi iki saat dolandı yapamadı karnını tuttu ben de duphalac verdim çünkü sertleştikçe iyice zorlanacak ve yaparlen korkacaktı. Ek gıdaya ilk geçtiğinde kabızlık sorunu olmuştu. Bağırsak tembelliği var. Altı ay kadar gastroenteroloji uzmanının tavsiyesiyle duphalac kullanmıştım düzene girmişti. Şimdi yeniden hortladı. Ben kendi haline bırakırsam kakanın iyice sertleşeceğini, yapamayıp canını yakacağını, yapamadıkla daha da zorlaşacağını Ve kısırdöngüye gireceğini düşünüp her gün laksatif verdim. Miktarı az tuttum bu yüzden tutmaya devam etti.

Bu arada iletişimimiz biraz az. Yani 50 60 kelimesi var bunların yarısı düt düt, çufçuf, pisi pisi gibi şeyler. Anne, baba, mama , çiş, kaka, su temel şeyler bir de bu yüzden anlaşıyoruz. Yani neden çişi yaptığını ama kakayı yapamadığını, ne istediğini bilemiyorum tam ifade edemediği için.

3 hatta 3 buçuğa kadar yolu var bence acele etmeyeyim kendisi söylesin diyordum. Çevreden çok fazla baskı görüyordum sanki çok geç kalmışım gibi herkes soruyordu. Dinlememeye çalışsam da etkilendim sanırım. Ayrıca çocuk söyleyip yaptıysa hazır bulunuşlupu var demek ki dedim zaten bezi de istemedi itti eliyle. Bez takmayınca öğle uykuları falan uzadı rahat mu etti nedir. Uzun süreler tutabilmesini de kaslarının yeteri kadar gelişmiş olduğuna yorup sevindim. Ama bugün çok huysuzlandı kaka nedeniyle, yapamadı, ağladı, uykusunda karnını tuttu ve ben pişman oldum acele mi ettirdim dedim zorladım mı. Bugün çişe de yansıdı bu kötü hali ve iki kere altına kaçırdı hiç lazımlığa yapmadı. Doktoruyla konuştum bezi geri bağla bu kadar tutması kas gelişimi olarak hazır ama psikolojik olarak hazır olmadığını gösteriyor çocuk stres altına girmiş rahatlasın dedi. Birkaç ay sonra tekrar denersin. Gittiği oyun grubundaki psikolog ise bezi bir kere çıkarınca sonra tekrar geri takınca çocukta başarısızlık hissiyatı oluşur. Tüm hayatını kişiliğini etkiler. Sonraki denemenizde nasılsa bez takılıyor der süreç uzar diyor. Kafam çok karışık ve anlayacağınız üzere ilk çocuk🙈 daha önce bu süreçten geçenlerden tavsiye bekliyorum🤦‍♀️

(Az önce o kadar mızıkladı ve kaka kaka diye dolandı ki gliserin lavman yaptım yapar yapmaz tuvalete oturttum. Bir kere yapınca korkusu geçer diye düşündüm. Onun kolaylığı ile yaptı ama sarıldı öptü beni falan ağlarken😔 yapınca rahatladı el salladı öpücük attı kakalara baaay dedi. Umarım ikinciye korkmaz ama zor yaptı gerçekten)

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ayazlali

Çocuğu bir seneden fazla bir süredir kakasını tutan (haftada bir yapıyor, her gün duphalac içiyor) bir anne olarak şu anda ben kakasını kafamın üstünde yapsa sevinirim, öyle bir durumdayım :-/ bence çevresel baskılara kulağınizi tıkayın. Çocuk kendi isteyince oturacak tuvalete, merak etmeyin. Tuvalet eğitimini erken yapınca hiç de rahat edilmiyor bence, asıl rahatlık bez, anne için de çocuk için de. Ben olsam doktorun dediğini dinlerdim. Zaten tuvalet eğitimine gerçekten hazır bir çocuk bir günde bile bezi atar, herşey kafada bitiyor ve bu konularda inatlaşmak tam ters teper çünkü çocuğun kontrol edebildiği çok az şeyden biridir kaka ve çiş yapmak, o kontrolün kendisinde olduğunu size her fırsatta gösterecek. Kaka tutmak gerçekten çok stres verici bir problem, onu yaşamak yerine çocuğum isterse okula gidene kadar bezli gezsin, gözümü kırpmam. 


basakctnn

@ayazlali valla o dedikten sonra bez de taktım ama bezi de istemedi yine yapmadı biliyo musunuz ne onu istiyor ne de diğerini😔


ayazlali

İki yaş bebeleriyle uğraşmak çok zor :-( ne olursa olsun aklınızda bu da geçecek diye kendinizi sakinleştirin. Çok şükür çocuğun fiziksel bir problemi yok, kendisi karar verince yapacak. Siz sadece bol lifli bol sulu besleyin, doktorun tavsiye ettiği gibi duphalac kullanın ki kaka yumuşak kalsın. Yapması zor ama önemsemeyin, bana en son verilen tavsiye de buydu:-)


beyaslale

Cis ile kaka farkli bir olay bence..benim oglum da kaka yapmaya cisten sonra alisti..3ay kakayi beze ,cisi tuvalete yapti..kakasi gelince bez getiriyordu bende bagliyordum..ne kendimi ne de onu strese sokmak istemedim..sonra bir gun kaka gelince tuvalete oturttum ve yapti..Alkis opucuk derken alisti :)


Ebru_A

3-5 yaş arasını bu krizlerle geçirdik, sürekli kabızlıktan poposunda çatlaklar oluştu, gitmediğimiz dr kalmadı. v.s. Şu an 7,5 yaşında ve nisbeten sorunsuz yapıyor. 2-3 günde bir, genellikle kabızlık eğilimi var. Sürekli probiyotik, meyve v.s. desteklemek gerekiyor. Size tek tavsiyem hiç acele etmeyin, gerekirse ve isterse bezi tekrar bağlayın. Çünkü çişini tutabilmesi kakayı halledebileceği anlamına gelmiyor,çiş tutmak fiziksel bir olay, kaka tamamen psikolojik. Kendi hazır hissedince yapsın. Bir de korkusunu büyütmemek adına kakadan bahsetmeyin hiç, olayı normalleştirmek gerekiyor. Üstüne gitmeyin.


minemsi

Benim de oğlum 1 yaşında, en çok çekindiğim konu tuvalet eğitimi. Henüz çok erken biliyorum ama sizin gibi tecrübeleri okudukça, ne yaplamlıyım konusunda kafam hayli karışıyor. Bu yaza alıştıramam, bir sonraki yaza biz de başlayacağız :)Cevaplamak için Üye ol