Ev yapimi yogurt kac gun taze kalir?

mugmela soruyor: 3

Keci sutunden yogurt yaptim ama iki gun oldu, vermeli miyim yoksa yeniden mi yapmali?

Galiba en kisa zamanda vazgecip Sutas babymix alacagim bu gidisle...bir de UHT keci sutu aldik, doktor kaynatin dedi kaynattim ama sacma geliyor bunu kaynatmak zaten her islemden gecmis sut.

Uf abartiyor muyuz/muyum bu gida mukemmeligi isini acaba?


Bu soruyu cevapla


13 Cevap


Burcu

rica ederim :)
benim aklımda kalanlar da :
-sütaş babymix ile de güzel mayalanıyor..denedim ...harika olmuştu..
-maya olarak kullandığınız yoğurt hemen dolaptan çıktığı gibi soğuk değilde biraz ılık olmalı
-saat ayarında 9 saat çok iyi gelmişti..walla kavanozu ters çevirsen dökülmez yoğurt, taş gibi :))


sahara

Damla,
teşekkür ederim o markayı duymamıştım onuda bir araştırayım.Gerçi yoğurt yapma ile bir sorunum yoktu ta ki havalar soğuyana kadar.Sadece pencereye güneş geldiğinde yoğurtlarım güzel oluyordu.Burası yaz memleketi olunca kış bile olsa ısıtıcı yanmıyor arada bir klima dolayısıyla ev serin tabi üşütecek gibi degil.ve yoğurdu güneş olmayınca sabit ılık tutabileceğim bir ortam yok.Doktoruma sordum evde yoğurt yapamazsam bizim yediğimiz pınar yoğurdu verebilirmiyim demiştim,''evet''diyince bende pınar yoğurdu veriyorum.Bu bebek yoğurdu baby mix vermek istemedim.Hazır yiyecekse bizim yediğimizden yesin demiştim.Ama içime sinmiyor işte...


Damla

Günlük pastörize süt kullanıyorum ben. Sütçü sütünü çok kaynatmak gerek, daha yağlı olduğu ve kaynayarak eksildiği için daha lezzetli olur tahminen ama kaynatmadan dolayı besin değeri azalır diye düşünüyorum. UHT uzun ömürlü sütler yapı olarak yoğurda uygun değil.


Artık soğuk süte değil, biraz makinede ısınmasını bekledikten sonra ya da şişesi ile biraz kaynar suda bekleterek ılıştırdıktan sonra 1 tatlı kaşığı kadar şeker eklediğim maya ile mayalıyorum. Eğer mayamı kaybedersem Yörsan ev tipi yoğurt almaya çalışıyorum güzel bir yoğurt oluyor.
Cevaplamak için Üye ol