18 aylık oğlumla evde yaşamak işkence oldu

ysfmm soruyor: 10

merhabalar. oğlum 18 aylık. ama büyüdükçe iyi olacağına her şey daha da kötü oluyor. uyumak istemiyor park beşiğinden çıkıp salona gidiyor. farketmiyorsunuz bile ses de etmiyor. aşkam gece ve öğlen toplam 3 saat beşiğin yanında uyumasını bekliyorum. sinirlerim bozuluyor. uyanıkken hiç bir iş yapamazsınız. aynı odada arkamı dönüyorum masanın üstüne tırmanmış. dolapların çekmecelerin saplarını çıkardığım halde açıyor. bütün çekmece içlerini dağıtıyo. zaten herşeyi yerinede koyamıyorum. mutfak tezgahına tırmanıyor. dışarı çıkarmak bebek arabasına oturtmak orda sabit tutabilmek işkence. tırmanıyor. mama sandalyesinin kilitlerini açıp ayağa kalkıyor zıplıyor. ev işlerine dahil edemiyorum tuttuğunu çekiyor alıyor ve koşuyor. hayırdan falan anlamıyor tek isteği amacına ulaşmak.oyuncak bulamıyorum hepsine alıştı sıkılıyor. bi tek legolarla oynuyo 5 dk oda. onunla oturup bir bardak çay içemiyorum. muftakta yemek yapamıyorum. yemekte yiyemiyorum. işte yapamıyorum. tv ünitemiz vardı önce cama vura vura kırdı. onu kaldırdım raflara tırmanmaya başladı. sonra üstüne çıkıp tv ye vurmaya. onu attık duvara taktık. gidip alttan tutup sallıyo. tv yide mi atiyim napiyim. dolaptan bişi alırken kaçak göçek alıyorum. evimde yaşayamıyorum nolur biri bişi desin normal mi yada napmam lazım????

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


Annecikk

doktoruna anlattınızmı bunları. 


ysfmm

hareketli çocuk olucak o kadar diyo bide bu kadar uzun anlatamıyosunuz. benim gibi olanlar var mı acaba normal mi erkek çocuk öyle olur diyolar ya yoksa gerçekten anormal mi. nerde ne yanlış yapıyorum bilmiyorum.bi kere doktor pedagoga gidin dedi ama gidemiyorum çok pahalı.


maviboncukk

Enerjisini harcayabilmesi için o ayda yaz, kış hergün 2 defa parka çıkardık. Hareketli bir çocuk belli ki, enerjisini doğru kanalize ederseniz işiniz büyük ölçüde kolaylaşır sanki..


xxbrnxx

Allah yardimciniz olsun bencede doktorunuza danismalisiniz,.evet her cocuk hareketlidir yaramazdir meraklidir ama sizin durumu okurken ben bunaldim en azindan size eslik edebilmeli is yaparken..


iflah_olmaz

anlattığınız herşey normal.hiçbir şeyi de yanlış yapmıyorsunuz muhtemelen:-))benim oğlum da aynı..şimdi bir de moda oldu çocuğunu kapan pedogoga gidiyor.

sürekli evde bebeğiyle vakit geçirmek zorunda olan,sosyal hayatı olmayan(olamayan),çalışmayan,kendine vakit arayamayan,uykusuz her annenin yaşadığı şeyi yaşıyorsunuz.
sakin olmanızı tavsiye ederim...büyücekler ve çoğu sıkıntı geride kalıcak...maviboncukk

Erkek çocuklar hareketli olur genelde. Hoş saksı gibi pusette oturup annesiyle avm gezenleride görüyorum ama benim oğlumda onlardan değil. Bem hareketli olmasıyla her zaman gurur duydum. Hareketli olması zeka belirtisi gibi geliyor bana da. Biz de sürekli değişik oyuncak alıyoruz, hergün istisnasız dışarı çıkıyor, enerjisini harcaması için olacak sağlayın. Eskiden köylerde hayvanlarla, çayırda çimend ekoşarak büyürmüş çocukla. Şimdi ne yazkkki eve kapanıyorşar. Ben tabiri caizse çayıra çimene salıp koşturuyoruö, yoruluyor. Bir arkadaşımın dr.u çocuken köpek gibidir koşturup yormak lazım demiş. Kulağa hoş gelen bir benzetme olmasada doğruluk payı var.

Bir de hazır gıdaların hiperaktiviteye sebep olduğunu söylüyor canan karatay. Paket gıda ve şekerli gıdalar vermiyorsunuz değil mi?

Bazen o yaşta çocuğuna cips yedirenşeri görüyorum parkta ve dehşete düşüyorum. Cahillik ne kötü. Mosodyuö glukomatın zararlarından bi haber anne babalar..


kumruacaroglu

ilk aklıma gelen soru acaba kısıtlayıcı bir tutum içindesiniz de bu yüzden mi bebeğiniz bu kadar aktif oldu. 
bana göre normal, sadece normalden daha aktif ve meraklı bir bebe gibi sizinkisi ya da çok fazla engel koyuyorsunuz. hayır dedikçe yasak koydukça tepki gösterdikçe onu daha çok yapmaması gerektiğini düşündüğünüz şeyleri yapmaya itersiniz. örneğin 
1- çekmecelerin kulplarını neden çıkardınız? bunun yerine çekmecenin içine zararsız nesneler koyarsanız daha mantıklı bir çözüm olur, hem siz telaşlanmazsınız hem de bebeniz hedefine ulaşmış olur rahatlar. hatta belki çekmecelere koydugunuz kırılmasından bozulmasından rahatsız olmayacağınız nesneler ile kendisini oyalamasını öğrenir. çekmecelerin içini dağıtyor demişsiniz, bu yaşta bir bebeğin düzenli oynamasını beklemeyin. dağıtacak. dağınıklıktan zarar gelmez.
2- oyuncaklar çocuklar için değil, yetişkinler için üretilir. hiçbir çocuk gerçeği dururken oyuncak tornavida ve çekiçle oynamayı tercih etmez. çünkü adı üstünde onlar oyuncak. çocuklar, özellikle çevrelerini tanıma çağındaki bebekler, gerçek hayata dair bilgi veren nesnelerle oynamak isterler. örneğin tahta kaşıklar, fırçalar, kap kacak, kavanoz kapakları, yün yumakları vs vs.
3-ev işlerine katılmak için yaşı uygun olmayabilir. benim oğlum 3,5 yaşında ve ancak şimdi bilinçli ve düzenli olarak ev işlerine yardım ediyor. yaşı gereği henüz eşyaları dağıtma, bozma çağında. acaba ondan beklentileriniz yaşının üzerinde ve erken mi?
4-uyku konusunda kendi tecrübemi paylaşayım.benim ki de hiçbir zaman uyumak istemedi. 2,5 yaşına kadar öğlenleri 1 saat uyusun diye bir saat pusetle yürürdüm, aksi takdirde uyuması imkansızdı. o yaştan sonra da zorlamaktan vazgectim. uyusun da kendime vakit ayırayım, biraz özgürleşeyim diye düşünüyordum ama bu düşünce beni daha çok sıkıyor ve tutsak ediyormuş. uyutmaktan vazgectiğimde çok daha fazla özgür hissettim kendimi. yani belli bir fikre takılmak insanı gerçeklerden daha fazla sıkıyor, boğuyor. uyku ile ilgili sıkıntılarımız, oğlum 3 yaş civarında tamamen ortadan kalktı. diyebileceğim tek şey 3 yaşına kadar bu konu ile ilgili hiçbir sıkıntı yapmayın, kurallar koyun ama kuralları uygulamakta zorlandığınız vakit, ısrarcı olmayın siz yıpranırsınız. onun yerine kendiniz rahatlatan şeyler düşünün. örneğin "yine uyumadı işte!" yerine "uyumazsa uyumasın napalım" daha rahatlatıcı bir düşünce yapısı.
 
nacizane önerim, sabit tutmıyorsanız ortamı güvenli hale getirin ve bırakın ne yapıyorsa yapsın. 
ikinci önerim aman düşmesin mantığı ile hareket ederseniz siz yıpranırsınız. düşmesi gerekecek ki tehlike nedir öğrenecek. siz bütün tehlikelerden korursanız o da korkusuz olacaktır. belki masaya tırmanmak, tezgaha çıkmak aslında onun gözünde başarı olabilir. belki de onu bu başarısından dolayı kutlayıp sonra da nazikçe "şimdi de çıktığın gibi aşağı inebilir misin acaba?" diye teşvik edebilirsiniz. tv ile ilişkisinden rahatsız oluyorsanız, belki de bir süre tv'yi tamamen ortadan kaldırmanız faydalı olacaktır. zira onun için tv'yi kırmanın kablosunu tutup sallamanın perdeyi sallamaktan ya da yere bir bardak su dökmekten hiçbir farkı yok. 

ne olursa olsun hiçbir kırılan bozulan dökülen eşya evladınızdan daha değerli değil. ne kadar öfkelenseniz de aklınıza bu gelsin. ve kendi evinizde kaçamak yaşayacak kadar da çekinmeyin, rahatlayın, derin nefes alın, düşünün. acele etmeyin. koşturmayın. bazı işler yetişmeyebilir, yapmak istediklerinizi bir sure yapamayacaksınız ama bu bütün hayatınıza baktığınızda kısa süren bir dönem olacak.


ysfmm

dışarı çıkınca bebek arabasından çıkıyo bir keresinde arabayı devirdi. yere bırakınca yerdeki yaprakları yiyo yerde emekliyo halbuki evde emeklemez. top oynuyoruz topu kemiriyo. çekmece derken mutfak çekmecesine kaşık çatal bıçak koymayıp nereye koyucam? diğer tüm çekmecelere zararlı bişi koymuyorum zaten. ama evimi kullanamyıorum. mutfak tezgahının yarısını ancak kullanıyorum 2cm ileride bişi unutursam yandım. heran tetikteyim. dışarı çıkıp yorulsun istiyoruz ama yeme saati ve uyku saati biraz şaşarsa dışarda ağlama krizine giriyo sakinleştiremiyoruz. 10dk ka yürüse yoruluyo sendelemeye başlıyo. koltuğun tepesine çıkıp saati düşürdüğünü biliyorumben bundan aylar önce. elimden geldiğinde doğal besliyorum. 1yaşına kadar herşeyini organik yedirdim. bütün imkanları tanıyorum. çevremde benim kadar evinden kendinden işinden ödün veren görmüyorum. uuyunca çıkıyorum odasından 1 saat geçmiş oluyo zaten 2saat boyunca bütün ev ilerini bitirmem gerekiyo. aşkam eşim gelene kadar yeme içme oturma haram. akşam uyutma telaşı yine 1 saat. gece bi vakit sıçrıyoruz uyanmış salona gidiyo. herşeyden geçtim kendisine yemek biberon hazırlamiyim mi mutfakta. buzdolabını açıp 2sn fazla açık tutup rahatça istediğimi alamazmıyım? bu kadarı hakkım değilmi. anında tuttuğunu çekiyo alıyo bşiey anlayamazsınız. salonumda koltukla masa var. bir konsol vs bişi almak istiyorum üstüne çıkar diye korkumdan alamaıyorum. çekmeceyede bişi koyamıyorum masanın üstünede. ee ıslak mendilini kremini napıcam? bulunca yiyo. kapı çarpmasın diye demir lastik bişiler oluyo ya onu yiyo yere yatıp. yatak odamada bişi koyamıyorum. heryere uzanıyo. normal mi anormal mi acaba? eşim bişi yok bişi arama diyo bana. ama o günde 10dk oynuyo bitti. bütün işimi 2saate sığdırmam lazım. yoksa kalıyo. iş dediğimde öyle ayrıntı değil. yemek silme çamaşır serme ana şeyler. oturup ağlıyorum bazen neden böyle diye. tekim diyemi acaba diyorum ama benim gibi tek büyütende vardır illa birini nerden buliyim. bi akıl verin lütfen..nynnoa

Yaklaşık 2 yaşına kadar kızlarım da aynı sizin oğlunuz gibiydi. Son yazınızı okurken sürekli yalayıp yedikleri için kızlarıma güneş kremi süremediğimi söylediğim arkadaşımın benimle dalga geçmesi geldi, anlattıklarınızı okurken gülümsedim çünkü birebir hepsini yaşadım hem de bir değil iki küçük canavarla.

Şimdi daha sakinler nispeten ama evde hala birçok eşyayı kullanamıyoruz dolabı pek açamıyoruz vs. Ama yavaş yavaş azalıyor sanırım ya da ben alıştım bilmiyorum. Allah sabır versin diyorum size bu günler geçici sıkacağız dişimizi :)


gzmhrrm

merhaba büyük ihtimalle enerjisini atamıyor kendi yaş grubu çocuklarla bir araya gelin bir kaç kelime de olsa konuşuyordur göz seviyesine gelin ve ona ne kadar yorulduğunuzu anlatın yada üzgün olduğunuzu söyleyin umarım düzelir olmazsa 2 yaş grubu kreşe verin derim az kalmış 2 yaşına.Cevaplamak için Üye ol