7 aylık bebeğime "HAYIR" kelimesini nasıl öğretirim???

sPetek soruyor: 6

Bebeğim yürüteçle dolanıyor ve daha şimdiden çok enerjik ve yaramaz. Terlikler aşağı iner, çekmeceler çekilir, masa üzerinde birşey görmesin hemen ona doğru yürümeye başlar.

Bebek işte... ne yapsa yeridir. Şu an için şikayetçi değilim ama örnek; bazı zaman yemeğini yedirirken yemeği oyun haline getirip püskürtmeye başlıyor. Bende gözlerinin içine bakıp kısa ve net bir tonla hayır diyorum beni anlaması için.. biraz bana öyle bakıyor ama sonra gülüyor ve gene aynı şeyi yapabiliyor.

Pek bir sıkıntım yok bu konuda ama genede kendime bu soruyu sormadan edemiyorum.. Acaba kızıma "hayır" kelimesini nasıl öğreteceğim??? İleride çok geç kalmaktan da çekiniyorum. Sonuçta daha şimdiden bir çok şeyi algılıyorlar..

Tavsiyeleriniz ile deneyim ve tecrübeleriniz hakkında paylaşımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler...

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


wonderwoman

Ben sadece fiş, priz,kablo gibi seyleri ellemeye calistiginda net bir bicimde bagirmadan ama ses tonumun degistigini anlayacak sekilde hayir diyorum. Yaklasik 7. ayda basladim anlamasi biraz zaman alir ama hep ayni ses tonuyla hayir derseniz anlayacaktir. Fazla hayir deme taraftari degilim bikmadan usanmadan diger yaptigi seylerde konusup anlatmaya calisiyorum eminim onu da anlayacagi vakit gelecek:)


ozdenin_oykusu

arkadaşımın yorumuna katıırak azıyorum;'hyaır'-me,-ma ekli olumsuzluk kelinleri (yapma,tuma,lleme vb.) herşeyi tersine çevirir.bu her yaş ve her dönm için böyle.eğitimde biizm çok sevdiğimiz ve çok kullandığımız bir dil vardır; 'BEN DİLİ'.mesela; tatlım çekmeceyi çekmenden hiç hoşlanmıyorum.canını acıtacağından endişeleiyorum.,seni çağırdığımda yanıma gelmen beni çok mutlu etti. ...gibi.evet henüz çok küçükler ama dilimizi ve tavrımızı böyle alıştırırsak onlarla aramızdaki iletişimi de kolylaştırmış oluruz.istediğiniz birşeyi yaptığnda okşayıp alkışlayp aferin gibi ödüllendirme hareketlerinde bulunmak onlara ne hissettiğimizi kolay anlatabilir.ya da aynı şeyi yapmada çok üsteliyorsa (genellikle öyle yaparlar) dikkatini başka yöne çekmek mantıklı olur.bazı şeyleri sık sık engellemye çalışmak o davranışı ve isteği pekiştirir


gokalpileseyrialem

ozdenoyku yazdıklarınıza kesinlikle katılmakla beraber maalesef hayatta her zaman teorilerle pratiklerin aynı olamıyacağını tecrübe etmiş bir anne olarak hayatı biraz akışına bırakmanın en doğrusu olacağını düşünüyorum.Herzaman yeni yöntemler tercih sebebi ya da doğrusu olmayabiliyor.Günümüzde öyle bir yarış varki bebekler artık bilmem kaç dil eğitimi veren yanında sanat jimnastik vs gibi yetenek ve beceriyide içeren kreş ve anaokulları varken onlara alternetif hiç bişey yapmayan ve çocuğunu ana okula kadar bu curcunaya sokmamaya karar verip doğal hayat ve anne baba sevgisi ile büyütmeyi tercih edenlerde var.Daha bugün ben kötü anne değilim içerikli ve herkesin dahil olduğu bir konu açılmış.O nedenle en doğrusunu anneler bilir.Bizim ailelerimiz bizi kötü mü yetiştirmişler tabi bizler onlardan daha çok donanımlıyız. Bu donanımı gerektiğinde kullanalım tabi ama olmayan yerde ben neden yapamıyorum vicdan azaplarına sokmayalım.Tecrübelerimi yazdığım bir blogum var bu konudan orada ada bahsetmiştim okumak isteyenler için ekliyorum sevgiler..
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/05/9-aylk-bebek-gelisimi-1.htmlgokalpileseyrialem

ozdenoyku, sanırım bir yanlış anlaşma oldu üzerinize alınmayın lütfen sadece giriş cümlem size hitabendi.Sonrasını genel olarak yazdım.


ozdenin_oykusu

rica ederim.evet sanırım farklı anladım.teşekkürlerCevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

4.5 aylik bebegim kilo alimi yavasladi... 2

sarp_06 4A
Son: sarp_06,

3 aylık bebekte otizim belirtileri nelerdir? 7

loyates 3A
Son: asse,

Parmak emme 3

Uyaran eksikligi-otizm 2