Yürüyüşün normal doğuma etkisi

velvele soruyor: 8

Normal doğum yapan arkadaşlar ,hamilelik boyunca yürüyüş yapmanın normal doğumu kolaylaştırdığını düşünüyorlar mı?

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


shantaram

http://www.hamilelerkulubu.com/ link eklemeyi unutmuşum :))


velvele

biz şehirli kadınların anadolu kadınları gibi  yaşamlarımız olmadığı ve bunun için de doğum eylemine gerçekten hazırlanmamız gerektiği düşüncesine sonuna kadar katılıyorum.

izmirde yaşıyorum ,yürüyüş kısmını planlayabiliyorum .hamilelik öncesi de bir süre kurs bir sürede evde pilates yaptım hamilelik haricinde de inanılmaz faydasını gördüm .

 ama hamilelik süresince destek alabileceğim evime de yakın bir jale hnm gibi bir eğitmen bulamadım.istanbuldaki gibi İzmir de bu tarz çalışmalar henüz yeni yeni duyuluyor


shantaram

gulizmahir hazırlanmak gerek derken zaten  herkes hazırlık kursuna gitsin demek istemedim zaten.hareketli olmak,istekli olmak,doğumu kafamızda deneyimlemek,meditasyon yapmak,evde egzersiz yapmak,size iyi gelen insanlarla birlikte olmak,motivasyonunuzu bozan insanlarla görüşmeyi askıya almak,çömelmek ,dans eder gibi kalça hareketleri yapmak vs vs.en güzel hazırlık bunlar işte :))doğum doğal birşey her kadının içinde bu güç var.doğumu anlamak için bu makalenin bana çok faydası oldu okumadıysanız eğer tavsiye ederim http://www.dogumakademisi.com/makaleler/94-lamaze-international-douma-goetueren-kanta-dayal-6-uygulama güzel,sağlıklı bir doğumla bebeğinizi kucağınıza almanızı dilerim.:))


nakbulut

Ben normal doğum yaptım epidural anesteziyle. 4 cm.den sonra açılma çok hızlı oldu, yani kolay bir doğum oldu. Fırsat buldukça yürüdüm, halim oldukça.  Muhakkak etkisi olmuştur diye düşünüyorum. Sonuçta kendinizi çok yormadıkça zararı olmaz. Kegel egzersizlerini de yapmanızı tavsiye ederim. Kolay bir doğum yapmanızı dilerim.jildando

ben de 40+6 ile normal doğum yaptım. İlkinde doğuma kadar hergün yüzdüm, ve bol bol da yürüdüm. Nitekim 10 kilo aldım toplamda, kızım da 4 kilo 50 gr. doğdu. İkinci de yüzme şansım olmadı, kızma baktığım için bir yandan, ama bu sefer de onun sayesinde çok hareketli geçti hamileliğim.

Normal doğuma katkısından öte bence hamilelik döneminde ruh halinizi de çok etkiliyor egzersiz yapmak. Daha dingin, ve huzurlu oluyorsunuz kesinlikle. Ben hamilelik sürecinde yaşananların yeni doğana çok etken olduğunu düşünüyorum. Nitekim benim her iki bebeğimde çok kolay ve huzurlu bebeklerdi.

Sonuç normal de olsa sezeryan da, hamilelik sürecini egzersiz yaparak geçirmek , tüm bu dönemi daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır.


Duyguk

benim de normal doğum oldu, bol bol yürüdüm ve yaz döneminde olduğumuzdan son hafta hep yüzdüm, gerçi erken doğum oldu,36. haftada geldi bizim oğlan:)neredeyse ofiste doğuracaktım,izne ayrıldım 1 hafta sonra geldi.çok şükür normal ,rahat bir doğum oldu. çok hareketli olmama bağladım ne kadar doğru bilmiyorum ama..

 


karanfilim

İlk doğumum eylül ayındaydı .Doğum yaptığım güne kadar çok hareketliydim.Yürüdüm ,işe bile otobüsle gidip geldim.Toplam 13 kilo aldım .
Şu an 37 haftalık hamileyim 8 kilo aldım .Hiç ama hiç yürümedim.Doktorumla yürüyüş yapmadığım için doğumumun zor olacağı endişesini taşıdığımı paylaştım.Bana yürüyüş yapan annenin az kilo alacağını ,az kilo alınca da çoğunlukla bebeğin de az kilo alacağını ve doğumun daha rahat olacağını söyledi.Yani yürüyüşün doğuma çok da faydası olmadığını anlattı.Bakalım bu doğumum nasıl olacak


zuzummm

ben de normal doğum yaptım asırı yürüdüğümü söyleyemem ama kolay bir doğum olmustu, suni sancı veya epidural almadım.doğum için hasteye gittiğimde ebe hemsire ve doğuma az kalarak dr. gelip muayene ettiği zaman çatımın kolay doğum yapmama elverişli olduğunu söylediler.zaten esnek bir vücudum var.biraz da kolay doğum yapıyla alakalı benceCevaplamak için Üye ol