Çooook az kaldı,korkuyorum :))) sanırım birazcık desteğe ihtiyacım var :))

cilek soruyor: 10


Çok az kaldı ve inanılmaz bir heycanla kızımızı bekliyoruz ama nedense o aylarca sürdürdüğüm rahatlığımdan iki gündür eser kalmadı...Dün gece ufak bir kasılma oldu ve çok korktum,elim ayağım titredi resmen :))) bu arada normal doğum istiyorum ama dün gece ne kadar zor olabilceğini az çok hissettim...napıcam bennnnnnn???

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


ediluj

Ufak kasılmalar bu dönemde normal merak etme;ama bu dönemde çift canlı oldugunu unutup yorma..bende normal dogum istemiştim ama bebeğimizin boynuna kordon dolanması oldugu için  epidural ile sezeryan oldum.Normal dogumuda epidural ile yapıyorlar hiç merak etme damar yolu açılmasından daha az bir acı oluyor..Stres olmuyormu oluyor ben doguma girerken hep bebeğini kucağına alacagım anı ve onu nekadar istediğinizi ve sevdiğimi düşündüm ve bebeğimle hep bunu paylaştım:))İşe yarıyor..
Su gibi bir dogum dilerim..


julyasia

korkulacak hiçbirşey yok gerçekten de. bende kendimi herkes doğum yapıyorsa bende yaparım diye  telkin ettim. sancılar biraz zorlayabiliyor ama doğum kısmı benim için en kolay kısım oldu. bebeğin çıktığını anlamadım bile. hiç acı da çekmedim. halbuki doğumu çok zor zannederdim ama benim için en kolay kısmı oldu. umarım sende sağlıklı bir doğum yaparsın.


Fundaaa

NORMAL DOĞUM YERİNE EPİDURAL ANESTEZİ YAPTIRIN BENCE,SONUÇTA Bİ FARKI YOK EN GÜZELİDE SANCINIZ AZALIYO,NORMAL DOĞUM YAPMIŞ BİR ANNE OLARAK YAZIYORUM BUNU....


neyran

benim iki yönden tavsiyem olacak.


birincisi her anne adayının vücut yapısı farklı. dolayısıyla doğum süreci de mutlaka farklı olacaktır. o yüzden dinlediğiniz doğum hikayelerini çok dikkate almayın. çünkü aynısı sizin başınıza da gelecek diye bir şey söz konusu değil. sizin belki de ağrı eşiğiniz çok yüksek. o yüzden çok sancı çekmeyeceksiniz veya bebek gelmek istemeyecek, mecburen sezeryanla doğum yapacaksınız....gibi

ikincisi ise bütün doğum türlerinin (sezeryan, normal doğum, epidural...) nasıl olduğunu detaylı olarak okuyun. Mutlaka az çok biliyorsunuzdur ama tam olarak nasıl gerçekleştiğini bilirseniz  korkularınız daha çabuk azalır. böylece doğum sürecini daha kolay geçirirsiniz.

en kısa sürede bebeğinizi kucağınıza almanız dileğiyle...


cilek

Nurturianın güzel anneleri çooook teşekkür ederim güzel tecrüblerinizi paylaştığınız için...çok iyi geldi bana...

@Mabel, çok güzel anlatmışsın doğumunu,benden aynen ara ara vazgeciyorum acaba mı diyorum :))
Güzel dileklerin için gönülden teşekkür ediyorum,çok keyf aldım yazdıklarından...kesinlikle olaya bakış acısı çok önemli nasıl bakarsan öyle olur,katılıyorum...inşallah bende doğumdan sonra senin gibi rahat rahat tecrübemi yazabilirim :)) Mutlu kal :)

@Emine794,doğum doğal bir sürec cümlesi beni çok etkiledi, çok teşekkürler paylaşımın için...insan bazen bildiği şeyleri başkalarından duymak istiyor yinede...sizde dualarınızı eksik etmeyin ne olur...Mutlu kal :)

@Burcaksahin,olumsuz o kadar dinledim ki haklısın, özellikle büyüklerimiz hep korkulu rüya gibi anlatır doğumu ama ne mutlu bana ki sizin gibi olumlu bakan insanlar var cevremde...çok teşekkür ederim, inşallah bende o mucizeyi yaşarım...mutlu kal :)

@yeşil_anne,kısa ve net olmuş,çok haklısın,insan her acıyı unutuyor o yüzden o kadar büyütmeye gerek yok dimi :))) teşekkürler...mutlu kal :)

@perihan,inşallah bende mutluluktan ağlarım :))) evet yaaa çok doğru, herkes yapmış bir ben mi yapamayacağım:))) evet sürec en fazla 1 gün, ölmem herhalde:)) çok beğendim hikayeni,çok keyifli,süper...çok teşekkürler paylaşımın için...mutlu kal :)

@zeynep_emir, çok teşekkürler paylaşımın için...evet,herşeyin en doğalı...en önemliside dediğin gibi herşeye şayit olmak...anne olmayı idrak etmek acısından çok önemli sanırım...umarım bende yapabilirm:))) mutlu kal :)

@yasemin_ekin, valla bravo harika bir zamanlama, çok güzel...çok teşekkür ediyorum güzel dileklerin için...mutlu kal:)

@ediluj, çok teşekkür ederim güzel paylaşım için...bende öyle düşüneceğim söz,inşallah su gibi olur...
mutlu kal :)

@asyasli,çok teşekkürler güzel hikayen için...yaaa ne güzel yaaa,inşallah bende pırt diye doğururum :)))mutlu kal :)

@Fnd, Epidural aneztezi konusuna olumlu bakıyorum bende,umarım gerek kalmaz ama hiç yoktan iyidir tabi...teşekkürler tavsiyen için...mutlu kal :)

@neyran, çok haklısın...ne olacağa belli değil tabiki,gönlüm isterki normal doğurmak ama şayet bir sıkıntı oluşursa mecburen sezerayan olucak...doğru söylüyorsunuz herkes doğumu kendi vucüt yapısına göre yaşıyor...umarım ağrı eşiğim yüksektir :))) bütün doğum şekillerini okudum detaylı bir şekilde ama yaşanmış hikaye dinlemek beni daha fazla etkiliyor...çok teşekkürler tavsiyeler için...mutlu kal :)

@@@@@@ iyi geceler diliyorum herkese, bakalım bu gece evdemiyiz yoksa hastanede mi :)))

cilek

Ben bu sabah genel taramaya girdim ve bebeğin ensesinde kordon göründü...normal doğum hala yapabilirsin ama riskli diyor doktor...doğum anında boynunu sıkıştırabilirmiş...çok moralim bozuk...


selencem

Kordon kendiliğinden çıkabilir, doktorlarımız biraz eksssstra temkinli. Tekrar ne zaman gideceksin, bakalım o zaman da öyle mi olacak?


CiciAnne

Bebek doğum anına kadar çok fazla durum-şekil değişikliği yapıyor! Doğum başlayana kadar başaşağı dönmeyenler bile oluyor. Hemen moralini bozma bence de. Doktorlar hep en kötüsünü söyleyerek bizi hazırlıyor, söyledikleri de çoğu zaman çıkmıyor.

Ada için de 36. haftada 3 kiloyu geçince normal doğum yapamazsın, 40. haftaya kadar kalırsa muhtemelen 4 kiloyu geçmiş olacak dedi; yıkıldım resmen. Fakat oğlum ertesi akşam doğmaya karar verdi ve normal doğdu :)))burcaksahin

Benim de 39. hafta kontrolümde dr bebeğin kordonu boynuna dolanmış diyip sonra konuşmasına ve incelemelerine devam etmişti. 5 dk sonra dayanamayıp sordum, kordonu boynumda mı diye? O da dediki: "Böyle olması normal, azıcık suyu kaldı, yeri dar, o kadar uzun kordon ya bacağına ya da boynuna dolanacaktır elbet" İşte bu benim dr'uma iyiki güvenmişim dediğim noktalardan biriydi. Çok şükür 2 gün sonraki kontrolde boynunda değildi.

Her hamilelik, bebek ve doğum hikayesi farklı olabileceği için sen hem içini rahat tut ve hem de tabiki kontrollerini aksatma. (Aksatacağını sanmıyrum zaten :)) Bebeğinin iyi olduğuna ve her şeyin yolunda olduğuna yürekten inan.


orangetree

çilek hepimizin doğum öncesi yaşadığı endişeleri yaşıyorsun, ben 42. haftamda doğum yaptım. sandım ki hiç doğmayacak, hep hamile kalacağım :)) dışarıdan duyduğun tüm kötü yorumlara kulaklarını tıka ve kendini güzel  ve sağlıklı bebeğine kavuşacağın ana odakla.. doğum öncesi sancıları da bebeğine kavuşmana yaklaştığın bir süreç olarak düşünürsen sancılı saatlerini rahat atlatırsın. sana bol yürüyüş ve nefes egzersizleri yapmanı öneririm. ben doğuma hazırlık kitapları okumuştum ve nefes tekniklerinin çok faydasını gördüm. doğum sırasında öyle bir cesaret geliyor ki sana acıyı düşünmüyorsun bile (doğumhaneye alındığında 10 dk sonra herşey bitiyor). rahat ol :)) bebeğin boynundaki kordın konusunda çok kafana takma bence, her bebeğin boynunda zaten kordon olur demişti hekimim. bu normal doğuma engel değilmiş. dua et ve hamileliğin son günlerinde yapmak istediklerini yap.Cevaplamak için Üye ol