Enerjik mi hiperaktif mi?

ceyland soruyor: 6

oğlum sabah 7de kalkıyor ve tekrar uyuyana kadar hiç oturmuyor.. evi toplamamın hiç anlamı yok çünkü saniyeler içerisinde talan oluyor.. yeni çamaşır serdim.. şimdi hepsi başka başka odalarda yerlede sürünüyor.. oturup da bir şey yemediği için eline verdiğim herşey koltuk kanepe yer nerde arasanız.. camlarda pati izleri.. çekmeceler.. bezlerimiz bile saçılı.. hiç bir oyuncağıyla bile şöyle 10 dakika oynayamıyor.. kitap okuyayım diyorum umurunda değil.. yapma etme kelimeleri anlamsız.. her konuda maymun iştahlı.. sadece keloğlanımız var bi tane.. kendisine duacıyım.. sevdiği bir bölümse o bitene kadar (ayakta) izliyor.. her günüm böyle..

başka çocuklarla kıyaslamayayım diyorum ama elde değil.. parkta annesinin yanında, bankta oturanlar.. salıncakta dakikalarca gıkını çıkarmadan sallananlar.. bi oyuncakla battaniyenin üzerinde saatlerce oyalananlar.. gördükçe bi tuhaflık var demek istemiyorum ama acaba....? kendi kendime hareketsiz olsa da neden böyle derdin diyorum.. rahatlayamıyrum.. oğlumu çooook seviyorum ama çok yorgunum.. yani içi dolu dolu bir yorgunluk bahsettiğim.. acaba oğlum hiperaktif mi diye düşünmeye başladım..1,5 yaş civarında hiperaktivite teşhisi konur mu? ya da benim içimi rahatlatmak isteyen var mı? içimi rahatlatmak istemese bile bana yol gösterecek olan?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ceyland

hepsini gözümde canlandırabiliyorum.. :(( bizimkinin öğrenme hevesi filan da yok.. sayıymış hayvanmış renkmiş kule dizmekmiş.. anca dağıtsa koşsa.. vala  B12 iğneleri mi vurunsam sigaraya mı başlasam karar veremedim..


ceyland

arkadaşı yok ama çok sosyal bir çocuk, herkesle kaynaşıyor, abilerin ablaların poposunda geziyor ancak o bile belli bir süre.. hemen sıkılıyor..

sadece anne diyor.. arada baba.. herşeye ve her zaman ne isterse göstrerip anne diyo.. suyunu mamasını istiyor bi de gıdaklıyor :)

bu arada varlığınız şu anda beni çok rahatlattı.. çok dolmuşum galiba.. çok teşekkür ederim..


pink09

Bitanede bende var ondan aynısı beş dakika oturamaz daha 3-4 aylıkken yattığı yerde öyle bir çırpardıki bacaklarını biz bakarken yorulurduk daha o dönemde öyle bir dönerdiki koca yataktan yastıkları itip düştü hiç yürümez evde bile sürekli koşar beş dakika sabit durmaz çok enerjik çok :)


neretva

Sanırım biraz erkek çocuğu olmalarından, biraz da karakterleri böyle. Popoları yastık görmüyor. Bence enerjik erkek çocukların mutlaka spora yönlendirilmeleri lazım ki o enerjiyi atsınlar. Bir de konsantrasyonlarını arttırıcı oyunlar ya da aktiviteler bulmalı. Benim bu konuyu araştırmışlığım yok, belki bir pedagog veya okulöncesi eğitim uzmanı fikir verebilir.

Bir de artık çocukların enerjilerini atacak ortamları yok. Eşim anlatıyor, araba geçmeyen bir sokakta büyümüş, sabahtan akşama dışarıdaymışlar. Şimdi daha çok evdeler ne yazık ki.ceyland

bebekken de böyleydi.. kıpır kıpır.. uyumaz.. yemez.. hala aynı..

daha nasıl enerji atacak bilemiyorum ki. günde 3 saat sokakta oynuyor.. oynamak ötesi.. yıllardır yuları vardı sanırsınız..  eve geliyoruz sekip duruyor.. (ev talan olsa da  en azından dışarıya nazaran daha tehlikesiz bir ortam yarattım, o açıdan rahatım sadece..) beni bıraksalar saat 8de uyurum bu harekete.. hatta şu anda sızmak üzereyim ama benimki oda oda sekiyo hala.. 1 haftadır vitaminini bile kestim..düzenli bir şey yese onu da keseceğim ama bişey de yemiyo.. büyütmek, şikayet etmek istemiyorum, sağlığı yerinde olsun diyorum ama  bu sırada benim de sağlığım yerinde olur umarım.. bu ara sürekli keloğlan yayınlansın istiyorum.. :(

tekrar tekrar okuyorum yazdıklarınızı.. sadece enerjik demek ki diyorum..  ben de bi eksiklik var galiba.. :(


neretva

İsterseniz bir de pedogağa danışın, içiniz rahatlasın. İnşallah enerjidir sadece, ama en azından aklınız kalmaz. Bir de birşey yemiyor demişsiniz. Meyvesuyu ve şekerli gıda veriyor musunuz? Bal, pekmez, şokella gibi şeyler yer mi? Bazen biz anneler az yiyor bari kalorili şeyler yesin diyoruz, ama çok şeker alınca çocukta enerji patlaması oluyor. Meyvesuyu özellikle korkunç. Meyve gibi posalı olmadığı için direkt koşturuyor.Cevaplamak için Üye ol