ellerini emmek

hale15 soruyor: 10

mrb 3 aylık bebeğim açken olduğu gibi tokkende bazen ellerini hatta yumruklarını ağzına sokup cop cop emiyor,kızamıyorum da öyle şeker ki ama endişeleniyorum aç diye mama veriyorum ama almıyor yani hep açlıktan yapmıyor,hatta bazen parmağını geveler gibi yapıyor,tüm yüz bu arada salya...yarın doktora gidicez kontrol için bunu da sormalımıyım ya da bu durumu yaşayan anneler ne dersiniz.. 

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


_cereninannesi_

Hiiiiç stres yapma tatlım. Ben de senin gibi stres olmuştum acaba aç mı diye. O tamamen emme içgüdüsü ile ilgili. Ben eldiven geçiriyodum ellerine (şimdiki aklım olsa asla yapmazdım) Düşün o eldivenler nası ıslak. cok cok emiyor bizimki yumrularını. bazen başparmağı. benim kız bıraktı parmağını emmeyi. Bazen çok ender aklına gelirse yapıyor. Yani endişelencek bir durum yok. Ama için rahat edecekse sen yine doktoruna sor. Tabii şu olay var elleri hep ıslak olduğu için etraftaki tozlar ellerine bulaşıyo parmak aralarında kir oluşuyo. ellerini yıkarsın olur biter :)))
Bebeğini güle güle büyüt.


hale15

evet çiçekdemeti,elleri ıslanıyor ve kirleniyor:) ve buz gibi oluyor,bzen uyanıyor hiçsesi çıkmıyor bir copcop sesi duyup yanına gidiyorum:)


barbunya

endişe edilicek bir durum değil,içiniz rahat olsun,,tamamen içgüdüsel yapıyolar,,hatta aynı durumdan endişelenip doktoruma sorduğumda ,engel olmamamı söylemişti,,yani bırakın zaten zamanla yok olucak..emzik kullanıomusunuz bilmiyorum ama biz o dönem kullanıoduk,,bu da rahatlatıodu..


barbunya

endişe edilicek bir durum değil,içiniz rahat olsun,,tamamen içgüdüsel yapıyolar,,hatta aynı durumdan endişelenip doktoruma sorduğumda ,engel olmamamı söylemişti,,yani bırakın zaten zamanla yok olucak..emzik kullanıomusunuz bilmiyorum ama biz o dönem kullanıoduk,,bu da rahatlatıodu..


eda_piraye

Benim kızım da 1 haftadır parmak emmeye başladı.Doktorumuz engellemememiz gerektiğini,normal bir süreç olduğunu belirtti.Hem o kadar sevimli oluyorlar ki:)Ayrıca kızım parmak emmeyi keşfettiğinden beri daha uzun uyumaya başladı.Parmağı da emilmeyecek gibi değil ben tadına baktım gerçekten çok tatlı:)))gokalpileseyrialem

Şu ara en keyif aldığı şey olduğuna eminim.Bırakın en evdiği şeyi yapmaya devam etsin.Endişe etmeye gerçekten gerek yok.Hamilelik annelik ve bebek bakımıyla ilgili tecrbelerimi yazdığım bir blogum var.Bu konu beni de çok endişelendirdiği için yazma gereği duymuştum.Buradan okuyabilirsiniz. http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2010/11/bebeklerin-parmak-emme-ve-emzik.html

Ayrıca dah önünüzde yaşayacağınız onca şey var ki.Aylık gelişim notlarım içerisinde merak edeceklerinizi bulacağınıza eminim.Sevgiler ... :)


biltekins

engellerseniz daha uzun süre emer .Belirli bir doyuma ulaştıktan sonra vazgeçiyorlar.

 


mayinannesi

diş eti kaşıntısıyla da biraz alakası var bu durumun. kızım parmaklarını kıpkırmızı yapana kadar bazen işaret parmağını bazen bütün yumruğunu sokuyor ağzına. akan salyalar da cabası. fena durum yani. çok hırslanıyo yavrum. ne zormuş şu dişi patlatmak ve uzun bi süreçmiş özellikle ilk dişin teşrif etme süreci :)hale15

evet bazen sanki diş etleriyle uğraşıyor gibi hırsla yapıyor bunu,erken değil mi ama daha:)


CokBilmis

Şimdi sadece ellerini sokuyor. Yarın öbür gün bulduğu her şeyi (ama cidden her şeyi, karınca veya tuvalet fırçası vs dahil) ağzına sokacak :) Önceleri emme güdüsü nedeniyle sokuyorlar. Sonra da çocuklar her yeni nesneyi vücutları ile tanıyıp, öğrendiklerinden sokuyorlar. Kızım 25 aylık, hala ağzına bir şeyler sokmaya bayılıyor (25 aydır da meme emiyor bu arada) :)
Mesela okuma yazmayı öğrenen çocuklar da ilk önce parmakları ile takip ederek okurlar. Vücutlarını işin içine katmadan öğrenemiyorlarmış.Cevaplamak için Üye ol