Uyku arasında mama versem mi?

cumbayildiz soruyor: 9

merhaba 18,5 aylık kızım var. kendisi ek gıdayı iyi almasına rağmen anne sütünü de iyi alıyor öyleki sürekli anne sütü almak istiyor. Geceleri sürekli kalkıyor en az 4-5 kez en fazla saatte olmak üzere. Acaba yatarken pirinç unlu bir mama versem yada uyku arasında mama versem daha çok uyurmu diye düşünüyorum ama yağmurdan kaçarken doluya tutulmak istemiyorum.Yanlış birşey yapmaktan korkuyorum.Bu konudaki tavsiyenizi bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


nnunnis

Valla ben yatmadan 1 saat önce tahıllı kaşık maması yediriyorum ama genede emmek için 4-5 kez kalkıyor .


ozURel

benim oğlum da aynı....
belki gelen diğer cevaplar dan biz de faydalanırız.....


tulay_defne

Ek gıda alan (iyi de aldığını söylüyorsunuz) ve hala anne sütü emen bir bebeğe üstelik bu ayında mama başlamak yersiz olur. Aç kaldığından yaptığını sanmıyorum. Meme bağımlılığı bence bu gece emzirmeyi kesmenizi öneririm. Ben gece emzirmesini su ve emzik vererek bıraktırmıştım. Bizim geçişimiz kolay olmuştu. Ancak zorlayan direnen bebekler de duydum. Anahtar kelime istikrar. Eğer dayanamayıp emzirecekseniz ve belki 1 gün belki 1 hafta uykusuz kalmaya dayanamam derseniz başlamayın. Kızım gece emmeyi bıraktığı 10-11 aylıktan beri gece kesintisiz uyur ki yemesinden şikayet eden annelerdenim. Bana göre bu gecelerin çoğunda aç yatmışlığı vardır.


cumbayildiz

tulay_defne gece su vermeyi deniyorum ağzına alır almaz reddediyor.ben gitmiyorum babası gidiyor direk anne deyip beni çağırıyor işin kötüsü gündüz de sürekli ağzında meme olsun istiyor. Annem yoktu yanımda o zaman sürekli vermek zorunda kalıyordum. ama şimdi annem dikkatini başka yöne çekiyor ve unutuyor memeyi ama beni görünce tekrar ağlmaya başlıyor. dediğiniz gibi bağımlılık gibi. istikrarlı olabilir miyim bilemiyorum. Deneyip görmek lazım galiba. neretva

Aç olduğu için kalkmıyor ki. Gece açlığı 7-8 aylıkken bitiyor. Hepimiz gece hafif uyku-derin uyku arasında gider geliriz. Hafif uykuda iki döneriz uyumaya devam ederiz. Kızınız bu hafif uykudan derine geçemiyor ve uyanıyor. Bunun sebebi alışkanlık. Mama vermeniz fayda etmez bu sebeple. Gece beslenmesini kademeli olarak kesmeyi deneyebilirsiniz. Anlatırsanız anlar da. Gece süt uyuyacak falan diyebilirsiniz. İlk başta zor olur ama alışabilir.


ema

Benim tavsiyem gece beslemeyi emzirmede dahil ne olursa olsun kesin.Ben 9.ayda gece emzirmeyi kestim çok rahat ettim açlığından uyanmıyor merak etmeyin akşam yemeğini tok tutacak gıdalar yedirmeye özen gösterin.Hemen düzene girmez 2 ,3 ay alabilir uykusunun düzene girmesi.Kolay gelsin.


ipekkusgoz

18,5 aylıkken mamaya başlamayın artık bence. Bizde de tam sizin aylarda tavan yapmıştı gece emme sıklığımız. Ben yanıma almıştım o zaman.Doğumundan beri hep kendi yatağında yatardı. 13-14 aylıkken arada hastaysa ya da hafta sonları alırdım ama sizin kadarken artık sık sık alıyordum. Önceleri uyanma sıklığı azaldı. kendi yatağında 5-6 defa uyanırken yanımda 1 ya da 2 kere uyanmaya başladı. Bazen su içmesi yeterli oluyordu, içip yatıyor ve uykuya dalıyordu.Gerçi sizde şu anda su işe yaramıyormuş ama belki alışır bu şekilde yaparsanız. 


asyaperi

benımde size tavsiyem 17 aylık ve hem ekbesin hemde anne sütü alan bir çocuga mama vermeyin hiç gece saat başı uyanma sebebi açlık değil neretva nında dediği gibi tamamen alışkanlık çünkü uykuya geri nasıl dönmesi gerektiğini bilmiyor 17 aylık bir çocuk kesintisiz gece beslenmeden ve aç kalmadan tabi uyuyabilir malesef bua yda bir çocugunda gece beslenme alışkanlıgını bırakması içinde bir süre uykusuz kalmanız ve aglatmanız gerekecek eğer bir süre daha böyle idare ederim zaten 2 yaşında emmeyı kescem diyorsanız hiç ugraşmayın ama artık uykusuzluk canıma tak etti oda kesntisiz uyuyamıyor diyorsanız bıraz sabırla 1 hafta 10 gun gıbı bır surede gece beslenmesını kesebilirsınız kızım suan emzik emiyor 24 aylık olduk suan bıraktırma aşamasındayım ve neyaparsam yapım az veya çok emzık ıstedıgı zaman aglıyor ve bılıyorumkı bır sure aklına geldıkce aglıcak cunku 24 aydır alıskın oldugu bır sey emzık 1 gunde unutmasını bekleyemem ondan


pag

Uyku arasinda artik kesinlikle vermeyin...ama uyku oncesi olur...biz mesela biskuvi sut partisi adini verdigimiz bir rituel yapiyoruz..siz de kendiniz de yemeye katilmak kaydiyla tabi benzer bir sey olusturabilirsiniz belki:)..


Cevaplamak için Üye ol