yaygın anksiyete bozukluğu

meric soruyor: 3

merhabalar
   1 ay önce yaygın anksiyete bozukluğu olduğumu ilaç kullanmam gerektiğini öğrendim. açıkcası süründüren bir hastalıkmış mücadele etmekteyim. acaba bunu daha önce yaşayan arkadaşlar oldu mu? bana deneyimlerini anlatabilirler mi? ve bu hastalığa bağlı kilo kaybı yaşanırmı beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.
teşekkür ederim.
  

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


MineAda

     Benim bildiğim anksiyete bozukluğu davranış bozukluğu anlamına geliyor. bir çok psikolojik rahatsızlıkta görülebiliyor. Ama çok kötü değil ilaçlarla düzene giriyor senin kafanı toparlayıp onu unutmaya başlamanla bitiyor. Ancak moral bozukluğu yada depresyon hallerinde tekrarlayabiliyor.
Ama korkulacak bir şey değil. İlaçlarla 1-2haftaya toparlarsın.
    Bu arada yanlış anlaşılmasın bilir kişi olarak değil yaşamış biri olarak yazıyorum.


Yasemina

iki defa bana bu teshis koyuldu. Ilki 18 yaslarımda oburu de 22 civarı. Yapımda olduguna inaniyorum.

Hastalıga baglı kilo kaybı yasanacagını sanmıyorum, sakınlestırıcı veya bıraz daha tesırlı ilaclar veriliyor. Ben 2 haftalık bir ilac kurunu tamamlamıstım. Ama bıraktıgım anda dagılmıs, hala ılaclara ıhtıyac duydugumu anlamıstım (yanı bagımlılık yapıyor, ama kolay asılıyor).

Meriç, geçmiş olsun dileklerimi ileterek sunu da sormak istiyorum, anksiyete bozukluğunu biliyorum da yaygın olunca ne anlama geliyor - gercekten merak ettigim ve bilmek istedigim icin soruyorum, belirttigim gibi psikolojikman hep yakın oldum anksiyeteye ben.

Ayrıca ilacların oldugu kadar anksiyeteyle basetme tekniklerinin, endiseye sebep olan kisi veya durumlarla olan etkilesimimizin, oto-kontrolumuzun ve iyilesmeye olan inacımızın, ayrıca bunyemizin bir noktada bizi anksiyeteyle yeniden karsı karsıya bırakabilecegi ihtimalini kabul etmemizin de bu illetin ustesinden gelmek icin onemli oldugunu dusunuyorum.


MineAda

Yaseminaaaa bağımlılık için 2 haftalık süreç çok erken. Psikolojik ilaçların etkilerini tam olarak göstermesi 2-3 haftayı buluyor. Durumun ciddiyetine ve derinliğine bağlı olarak ilaçlar, dozlar ve süreler değişebiliyor. Ama dediğim gibi 2 hafta ilaçları bırakmak için yanlış bir süre. Bu ilaçlara küçük dozla başlayıp arttırılarak gidiliyor genelde. Doktorun tavsiyesine bağlı olarakta dozlar düşürülerek kesiliyor. Aksi halde vucut buna da tepki veriyor.
Bağımlılık gibi bir konudan korkuluyorsa da bunu doktor ile paylaşmakta fayda var. Ama doktor uzun süreli tedavilerde ilaçları değiştirerek kullandırıyor.

Baş etme teknikleri konusuna kesinlikle katılıyorum. Prıblemin kaynağına inerek problemi çözümlemek, üzerine gitmek yada en azından problemlerin nelerden kaynaklandığını neler olduğunu araştırmak iyi bir fikir. Ama unutmamak lazım ki her şeyin tek bir kaynağı olmayabilir. Birikimlerden de kaynaklanarak patlama yaşanabilir.

Kaçmak saklanmak pek çözüm değil. Çıkıp yüzleşmek gerekiyor.Cevaplamak için Üye ol