Cikaramama problemi- Geriye yutkunma

Gulnur_Kaan soruyor: 2

Bebegim gazini iyi cikarmasina ragmen agzina geleni tekrar yutuyor, yani tam olarak kusamiyor bu da onda huzursuzluk yaratiyor. Tam olarak reflu de degil sanirim cunku reflu olan bebekler kusabiliyorlar diye biliyorum, boyle bir sorunla karsilasaniniz oldu mu, bebeginizi ne tur bir metodla bu rahatsizliktan kurtardiniz?

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


Nil

Merhaba,

Küçük kızımız ciddi reflü sıkıntısı yaşıyordu (tam kusma çok azdı ama partiküller ağzında kalıyordu sürekli). Bir haftalık olduğu dönemden itibaren gündüz Fisher-Price ana kucağında yatırdık, eğim oluşsun diye. Geceleri de rampa kullanırken, yan yatmasına dikkat ettik.

Eğimle yatınca partiküller çok fazla yükselemiyor.
 
Ancak bu şekilde yatırmanın da sakıncası, bu eğime rağmen, ağzına kadar gelebilen partikül olursa bu kez de aspire etme riski artıyor.

Sorun geçene kadar, yanında sürekli biri bulundu, yalnız bırakmadık hiç. Bir süre sonra azaldı ve geçti kendiliğinden.


ekim_

Merhaba,
Benim oğlumda da reflü vardı.Ancak oldukça şiddetliydi ve refüye bağlı olarak devamlı huzursuzluk, gaz problemi,uykusuzluk gibi bir sürü problemi de beraberinde yaşadık.Reflünün şiddeti ve eşlik eden rahatsızlıklar çok önemli.Biz reflü mamalarıyla biraz kontrol altına aldık ama yaklaşık 9-10 ay belirgin kusmaları oldu.Daha sonra azaldı ama kusma olmasa bile sizin anlattığınız şekilde belirtileri devam etti. Şu aralar biraz daha iyiyiz.45 derecelik açı vererek yatırarak ve doktor kontrolünde reflü tedavisi uygulayarak reflü komplikasyonlarını yaşamadık.Biz çocuk gastroenteroloji ve beslenme uzmanı Prof. Dr.Benal Büyükgebiz'den çok fayda gördük(0-18 klinik-- nişantaşı)
Size önerim tanıyı netleştirmenizdir; çünkü yenidoğanın fizyolojik reflüsü tedavi gerektirmeyen ve pek çok yenidoğanda gözlenen; açılı yatırmak, gazını çıkarmak ve olabildiğince anne sütü ile beslemek, sıkı giysiler(mide bölgesini sıkan) giydirmemek dışında pek fazla önlem gerektirmeyen bir durum.
Patolojik reflüde kusmalar belirgin,bebek devamlı yutkunma hareketi yapıyor,bu nedenle aşırı gaz oluyor, bu da reflüyü şiddetlendirerek kısırdöngü oluşturuyor.Yemek borusunun mide çıkışının devamlı asitle temas etmesinden dolayı özefajit tablosu gelişiyor ve bu da sürekli huzursuzluk olarak kendini gösteriyor;tedavi olarak ülser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar,mide içeriğinin üzerinde jelimsi bir tabaka oluşturarak geri kaçışı önleyen ilaçlar  veriliyor.Çocuğu enfeksiyonlardan da olabildiğince korumak gerekiyor; çünkü reflüyü şiddetlendiriyor.Ayrıca kabızlık da olayı şiddetlendiren ayrı bir faktör.Gaz çıkarırken de sırtına pat pat vurmak değil de; sırtta solda kaburgaların hemen bittiği alanı dairesel hareketlerle veya yukarı doğru sıvazlamak gerekiyor.
Tüm bunlardan önce de tanıyı netleştirmek gerekiyor.Geçmiş olsun.Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Prematüre bebek 0

2 aylik bebegim gunduz uyumuyor. 7

Hemogram degerleri 0

14 aylık bebek 2

118 6H
Son: mrslikbr,