Bozulan uyku düzeni- nerdesin tracy

drusella soruyor: 5

Kızım Karya şu anda 7 aylık. İkinci aydan hatta 40 günden beri uyku sorunumuz hiç olmadı. Geceleri bizimle yatıp sabah bizimle kalkardı. Ta ki 3 hafta önce ben odasını ayırıncaya kadar. Odasını ayırdığım gün bir kez uyandı. Kucağıma aldım sakinleştirici sözler söyledim, uyudu. İkinci gece hiç uyanmadı. Üçüncü gece iki kez kalktı, aynı şekilde kaldırıp geri yatırdım. Sonra gece kalkmaları sıklaştı ve ağlama şiddeti arttı, kucağımda sallayarak gece tekrar uykuya yatırdım. Gitgide durum zorlaştı ağlamaları kesilmedi ve acaba büyüme atağı geçiriyor olabilir mi düşüncesiyle emzirdim. 

Bugün, haftalardır gece 7-8 kez uyanan, bizim odaya geri aldığım halde sürekli 45 dakikada bir ağlayarak kalkan, memede ancak sakinleşen (karnı aç değil eminim) ve saat 4-5'ten sonra benim yorgunluğum ve kollarımın ağrımasıyla yatağımda bizimle uyumaya alışmış bir kızım var. İstemeden gece emmeye alıştırdığım için çok üzgünüm. Tam bir rutinimiz olmadığı halde 6 ay kendi düzenini oluşturmuş ve sakin bir bebeğim vardı, ufak problemlerde Tracy Hogg'un şşş-pat yöntemini uyguladım ve oda ayırma dönemine kadar kitabın genel ilkelerine uydum. Tracy'ye göre bebeğin düzenini tamamen bozdum- katılıyorum- ve yatır kaldır yöntemiyle eski düzene dönmek mümkün. Ancak bunu nasıl uygulayacağımı bilmiyorum. Kızım uykuda ağladığı için ellerimi uzatıp onun da bana uzatmasını beklemek anlamsız, görmüyor çünkü. Yatağından kaldırıp sakinleşince geri yatıramıyorum çünkü artık meme olmadan sakinleşmiyor. Tracy yöntemiyle ya da başka şekilde  önerileriniz var mı? 

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


gulenozel

Pas (ben gönüllü beraber yatanlardanım:) ama soru üste çıksın istedim.


busraa

 ilk zamanlar yatağına alışması için çok çaba gösterdim, sonra baktım ki ikimiz de, hatta üçümüzde :) çok mutluyuz beraber yatarken. gece emmeleri hala devam ediyor. bundan sonraki planımız, 2 yaşla beraber önce memeyi kesmek, sonra yatağı ayırmak olacak.


Cansu88

Disten agliyor olabilirmi


ipekkusgoz

Tracy ile ilgili sorduklarınıza söylediklerinize yabancıyım. O yöntemleri bilmiyorum çünkü. Ama ben de hala gece emzirmesini kesmemiş,2 yaşına kadar da kesmeyi hiç bir zaman düşünmemiş biri olarak üzülmenize üzüldüğüm için yazıyorum. Gece emzirmesinin bir zararını görmedim, oğlum da şu an emzirip yatağına bıraktım mı uyuyan bir çocuk.Belki başka bir sorunu vardır.


fistikcik

6. aydan itibarem bebekler ayrılık kaygısıyla tanışıyor. Annenin kendilerinden ayrı bir varlık olduğunu farkediyorlar (önceden kendini sizin uzantınız sanıyordu). Ayrı bir varlık ise gidebilir, giderse geri gelmeyebilir gibi fikirlere kapılıyorlar. Zaman kavramları olmadığı içn sizin 1 dakika sonra geri geleceğinizi anlayamadan, sonsuza kadar gitmişsiniz gibi çığlığı basabiliyorlar. Kimi bebeklerde bu duygu 7. ayda pik yapar, kiminde daha sonra. Bebeğnizde yaşadığınız durum daha çok bu gibi geldi bana.

Gece emzirmesine şimdi alışmış gibi görünüyor belki ama zaten uyanma problemi siz emzirmeden önce başlamış. Dilerseniz gece emzirmesini tekrar kesebilirsiniz. Bu konuda tecrübem yok ama bunu yapan arkadaşlar bebek gece her uyandığında su vererek ya da pışpışlayarak gece emzirmesini sona erdiriyorlar.

Ama bundan daha önemlisi bu uyanmaların normal olduğunu düşünebilmeniz. Ayrılık kaygısı olsun, diş sıkıntıları olsun, herhangi bi üşütme, gaz ya da yapılamayn kaka sorunu olsun, ek gıdaya yeni başlayan bebeğin sindirim sisteminde meydana gelen değişiklikler olsun, 7. ayda bir bebeğin gece uyanması için çok fazla sebep vardır.

İsterseniz gece emzirmesini kesin, pışpışlayarak uyutun, isterseniz yanınızda uyusun ve her uyandığında emsin, bunlardan hiçbiri yanlış değil. Siz nasıl rahat ediyorsanız öyle yapın.Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

2 aylik bebegim gunduz uyumuyor. 11

Emzik bırakma 1

Emzik bırakma 3

Bitmeyen öksürük 9

fisstik
Son: OLBEY,