Kaka söylememe problemi

Zelihayusuf soruyor: 10

Merhabalar tecrübeli anneler.

Çok ciddi ve çaresiz birakan bir sorunumuz var.

Oğlumun tuvalet eğitimi.

Şubatta 3 yaşına girecek. Tuvalet eğitimine de bu yaz başında haziran gibi başladık.

Tüm belirtiler, çalışma şartları eğitim için uygun zaman sinyali veriyordu.

Derken başladık. Tabi ilk başlarda sıkıntılar olmadı değil.

Çiş konusunda çok zorluk çekmedik. Seyrek de olsa altına kaçırıyor ama o kadar normal gibi. Ama ya kaka?

Kafasını genellikle söylemiyor ve donuna yapıyor. Bazen anne kaka diyor, tuvalete kadar gidiyoruz ve oraya yapıyor. Sevincimi gösterip onu ödüllendiriyorum. Bu durum iki üç gün sürüyor ama durduk yere söylememeye başlıyor yine. Neredeyse 3 hafta kadar böyle gidiyor. Sonra bir kaç gün yine söylüyor ve sonra birkaç hafta yine söylemiyor. Bu durum ta yaz başından beri bir döngü halinde süregeliyor.

Kafasını donuna yapıp yanıma geliyor ve sevinçle kaka diyor. (Henüz konuşmuyor. Sadece anne baba Çiş kaka, mama, bu (su demek istiyor) gibi birkaç basit kelime ile iletişim kuruyoruz) resmen kafasını üstüne yapmaktan mutlu oluyor ve bez değiştirir gibi çamaşır değiştirtiyor bana. Artık halılardan sağdan soldan kanepe arkalarından kaka toplamaktan bıktım tükendim.

Sabır diyorum kendi kendime ama kaç ay oldu hala çözemedik bunu. Bir yanlışlık var ama nerde?

Güzelce anlatıyorum herseyi basitçe ama anladığını sanmıyorum. Bu böyle gitsin istemiyorum artık. Ama ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum.

Inanın dokunsalar ağlayacağım. Altına yapınca Dövsem mi bağırsam mı yoksa hicbirsey olmamış gibi mi davransam?

Sanirim kizmaya kizmaya, normal olanın altına yapmak ve benim de çamaşırını degistirmem olduğunu düşünüyor artık.

Bu süreci nasıl kirabilirim? Normal olanın altına yapmak değil de tuvalete yapmak olduğunu nasıl anlatabilirim?

Tekrar bez mi bağlasam da kışı anlatsam? Hem belki konuşması da açılır da daha iyi iletişim kurarız? Ama 5 ay aradan sonra tekrar bez? Yanlış gibi.

Bir çare. Bir çözüm önerisi, lütfen...

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


berlindenbirseda

Ya sabir deyip sakin kalmaktan baska bir care yok inanin, birebir ayni durumu 4 boyunca yasadim, dayanamayip kizdigim cok oldu ama sonra hep özür diledim, ödül, vaat, tehdit hic ise yaramiyordu ama sonunda atlattik, gecti gitti. Uzun bir cevap yazacagim size aksam, simdi isten yazamiyorum. Sadece yalniz olmadiginizi bilin lütfen.


nukhetsp

Benim oglum eylulde 3 yasina girdi. Ben gecen mayista basladigim egitimi tam eylulde tamamladim. Butun yaz altina yapti kakasini. Ben ne kadar ustune gittiysem o kadar ters tepti ve daha cok yapti. Ama sabir sabir sabir. Bir tuvalet egitimine gitmistim. 3 temel kural var demislerdi baslamak icin. Birinicisi cocugunuzun kendini ifade edebilecek sekilde konusabilmesi. Ikincisi kendi kendine alt kiyafetini kabaca indirip tekrar giyebilmesi. Ama bu muntazam olmak zorunda degil. Ucuncusu de artik bezden rahatsizlik duymasi. Hergun belli saatlerde kaka icin tuvalete goturun. Bir sure orda oturmasini saglamaya calisin ve sik sik da cis icin tuvalete goturun. Bence bezi tekrar takmayin. Bu bir daha cikarmanizi daha da zorlastirabilir. Cok cok kolayliklar dilerim.


Damla

Arkadaşlara katılıyorum, sabır sabır sabır. Bir yanlışlık var diyorsunuz, yok belki de, bazı çocuklar kakayı daha geç öğreniyor, kızım da onlardandı. Biz de nisanda başladık, çiş hemen halloldu 3 günde diyebilirim. Bu arada 2 yaştan itibaren 3. bez bırakışımızdı, daha önce onun isteği ile iki kez denemiştik birer ay kadar, çok yavaş ilerliyor gözüktüğü için morali bozulmasın diye beze dönmüştük. Bu yüzden çiş eğitimine aşina idi. Haziran ortası kaka kazaları devam ediyordu, bundan sonra bir 6 hafta kadar yurt dışında ve meşguldük, bu süreçte neredeyse hiç kaza olmadı. Döndükten sonra ağustos ortası gibi birkaç hafta tekrar kazalar oldu, ama hiç panik yapmadık, sonra bitti. 


Kaza olduğunda kesinlikle kızmayın, uzatmayın, kaza oldu üzülme gel bir dahakine tuvalete gideriz deyin. O altına yaptıktan sonraki neşeli hal tavır utancını bastırma amacı ile bile olabilir. Çünkü bazı çocuklar başarısızlıklarının, mutsuzluklarının altından böyle kalkıyorlar. Bundan emin olduktan sonra, erken yakaladığım bir kazayı sanki ona bir şey yokmuş gibi güya çaktırmadan temizlediğim bile oldu, yok bir şey kızım diyerek. İkimiz de biliyorduk ama ortaya vermedik :) 

Masallar uyduruyordum bir de arada uykudan önce, bir bebek uydurup, onun büyümesini anlatıp, tuvalete kadar getirip, önce kazalar olan dönemler, sonra giderek büyüdüğü ve öğrendiği, sonra yine başka büyümelerle bağlayıp bitiriyordum.

Bol sıvı ve lifli gıdalar verin, bir düzeni varsa o saatlerde oturtup bir kitap okuyun, otururken de emerek içebileceği bir sulukla su verin. Alışır da bir düzende yaparsa daha kolay oluyor. İlle kendi söylemesi lazım gibi takıntı yapmayın. Ama oturtup da kaka yapacak umudu hayali ile uzun uzun da tuvalette oturtup hem bıktırmayın, hem beklenti içine girmeyin.

Yapınca da çok ödüller değil de moral verici cümleler kullanmanızı tavsiye ederim. Genel olarak iyi yaptığı bir şeyleri överek moralini yüksek tutmaya çalışın. Başarabilmesi için moralinin yerinde olması önemli. 

En önemlisi de sizin moralinizin yerinde olması. İnanın düzelecek ve, vay be ne endişe etmiştik diyeceksiniz. Bir şekilde kendi gündeminizi meşgul edip bu konuyu düşünmemeye çalışmak en iyisi. 

Son olarak da erken başlamışsınız demiyorum, ama yaş önemli diyorum. Çişten kurtulması bezsizlik onun için büyük özgürlük. Bize sıkıntı olsa da onlar için böylesi daha rahat. Ama 3 yaştan sonra her şey farklı oluyor, birkaç ay bile gelişiminde çok önemli. Bize onlara yardımcı olup yaşının gelmesini beklemek düşüyor.


cansubebek

zor konu.. çişten sonra kakayı öğrenmesi için 3 ay gibi bir süre veriyorlar bildiğim kadarıyla.. bendede sıkıntı oldu 3-4 ay sürdü kaka..önceleri tuttu lifli gıdalar, ilaçlara rağmen tuttu çok üzüldüm.. sonra da  hep kilotuna yapıyordu ısrarla.. bazen günde 2 kere.. bir sürü kilot aldık, bez gibi kulandık kilotları resmen.. sonunda kendi karar verdi tuvalete yapmaya... anne kaka, baba kakayı tuvalete yap evine gönderelim çocuklarına kavuşsun hikayesi, kakanı lazımlığa yap fotoğrafını çekelim hikayesi... ilgisini çeksede tutmadı.. bir gece gelen ailece görüştüğümüz aileye hava atmak için tuvalete kakasını yaptı, amca teyze gelip baksın diye tutturdu sonrada tuvalete yapmaya başladı.. sinir bozucu bir süreç ama geçecek...lavanta42

Benim oğlum 2 yaşını bitirdi. Çok guzel konusuyo her derdini anlatabiliyor . ama cış kaka deyince ağlıyor . kusuyor. Daha bu sabah anne kaka yapıyorum dedi. Gel tuvalette yapalım kakani oğlum dedim. Arkasini döndü yine kustu. Bende yazdan beri yoruldum. Artk cise alistm artk ama kakali pantolonları yikamaktan hergun hali silmekten yoruldum gerçekten. Söylüyor ama tuvalete yapmiyor.cevremizdekiler bilerek yapmadığını söylüyor. Bunun kızmak dövmek üstüne gitmek istemiyorum . ne yapacagimi bilmiyorum . LUTFEN bana da bir akıl verin ilk çocuğum her😞😞😞Zelihayusuf

Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar yalnız olmadığını bilmek insanı biraz olsun rahatlatiyor evde sorun etmiyorum o kadar da bir yere gitmek hiç istemiyorum korkuyorum altına yapmak mi diye. Napalım dediğiniz gibi sabır göstercez artık.


anneyuregi

Uzm Psk Duygu Karakulak Takvim in bu aşamalarla ilgili güzel, kısa ve çözüme yönelik yazı ve önerileri var. okumanızı tavsiye ederim


berlindenbirseda

Kusura bakmayın türlü sebeplerden yazamadım bu zamana kadar, ama kendi hikayemizi anlatayım, belki size yardımı dokunabilecek bir-iki nokta bulursunuz. 


Oğlum 31 aylıkken birdenbire ben büyüdüm bez istemiyorum diyerek bezi bıraktı. İlk günler çiş-kaka kazamız çok oldu ama bir ay kadar sonra çişi tamamen çözdük. Kakayı ise, sizin oğlunuzun aksine asla tuvalete yapmadı, sürekli külota yaptı ve ben her seferinde bir dahaki sefere tuvalete yapacaksın di mi diyerek telkin ettim, evet dedi ama tabii yine değişen bir şey olmadı. 

Dayanamayıp çok kızdığım zamanlar da oldu, yukarıda yazmıştım, özellikle kaka yok deyip 2 dk sonra küloduna yapınca dayanamıyordum, sonrasında hep özür dilerim anneciğim deyip kaka varken yok demesine kızdığımı açıkladım, ne kadar anladı tabii bilmiyorum. Birlikte tuvalete gitme, Güle güle kakalar kitabı, her tuvalete isabet eden çiş ve kaka için çıkartma yapıştırma, hatta çikolata vb. vaadi, scooter alacağımıza söz vermemiz filan asla işe yaramadı. Acaba işe yarar mı diye adaptöre alışkın çocuğu lazımlığa alıştırdım, hatta salonun bir köşesi onun evi ve orada durdu lazımlık ama hiçbir faydasını görmedik. Bizim işimiz bir de şu açıdan zordu, kreşten kendi söylemediği sürece bez bağlamaya devam etmemiz söylendi bize, evde gece gündüz bezsizken orada bez bağlanınca kakasını genelde beze yapmaya devam etti, öyle bir çıkar yol buldu kendine. Burada bir cevapta okumuştum, işin sırrı tuvalette uzun oturmasını sağlamak diye, oturtmanın yolu bizde kitap okumaktı, bazen yarım saatten fazla oturtup bir sürü kitap okudum, iğrenç belki ama bağırsak hareketlerini tetiklediği için biberonla süt bile verdiğim oldu. Uzun süre sonuç almadık uzun oturmasından, ama bir gün sanırım biraz ishaldi ve o yarım saatin sonunda fark etmeden kaka yaptı. Hatta kendi inanmadı da görünce ikna oldu. Ondan bir hafta sonra yine bilmemkaçıncı kitabın sonunda birden kakam geldi dedi ve ben hadi annecim yap bakalım aslansın kaplansın diye destek oldum ve tuvalete yaptı. Aylardır beklettiğimiz kocaman çıkartmaları vardı, merdivenin tepesine çıkıp tuvaletin duvarına yapıştırma sözümüz vardı, onu yaptı, evde bir bayram havası esti :) Ertesi gün yine külotuna yaptı ama, e hani çıkartma yapıştırmıştık anneciğim sen öğrendin diye dedim ve cevabı şu oldu: Ama bütün çıkartmaları yapıştırdık o gün! Diyeceğim o ki, ödül vb. bizde hiç işe yaramadı. İşin sırrı uzun oturup kazara o kakanın bir kez tuvalete yapılması :)

Bu olaydan sonra gittikçe artan sıklıklarla tuvalete isabet etti kakalar, güzel bir tesadüfle çok kısa bir süre sonra 3 haftalığına izindeydim ve Türkiye'de tamamen bezsiz 3 hafta geçirdi, kaka saatlerini tahmin edip tuvalete götürdüm ve kitap okudum hep, kazalar oldu, kiminde ben yine dellendim ve ona artık tuvalete yapmayı öğrendiğini ve bunun için kızdığımı anlattım, üç haftanın sonunda çok büyük oranda atlatmıştık sorunu, dönüşte de kreş sınıfından anaokulu tarafına geçti ve öğretmenleri bir iki kazaya rağmen bağlamayın bez dediler neyseki ve iki hafta kadar sonra tamamen bitti sorunumuz. Tatil sırasında lazımlığı da unuttu, ki lazımlıktan hiç hazzetmem, adaptörle devam ediyoruz yolumuza.

Ben o külotları temizlemekten nefret etmiştim, alaturka tuvalet olmayınca bence çok zor, her seferinde lavaboyu çamaşır suyuyla temizlemeden içim rahat etmiyordu. Onun için bir süre sonra bulabildiğim en ucuz külotları aldım ve çok kirlenmişse attım direk, çitilemekle uğraşmadım. Hatta bebek çantamızda her daim bir makas ve poşetlerle dolaştım, dışarıdayken kaka yaparsa külotu yanlarından kesip bez gibi bacaklarını kirletmeden çıkarabilmek ve çöpe atabilmek için. İnsanlık için küçük benim için büyük bir adımdı, en azından beni çok rahatsız eden bir noktayı bertaraf etmiş oldum :)

Çok kolaylıklar dilerım size.Anne_Ebe

bu da benim paylaşımım!! her çocuğun biyolojik saati farklıdır unutmayın!!


Zelihayusuf

Merhaba.benim çocuk iyice bıraktı söylemeyi. Şaşırdım artık tekrar bez başlasam hata yaparmiyim


Cevaplamak için Üye ol