Dogum izninin 6 ay'a cikarilmasi

subat soruyor: 9

Merhaba,

Gectigimiz hafta dogum izninin 6ay a cikarilmasi hakkindaki yada tasarisinin kabul edildigini tv ler duyurdu.Fakat yeterli aciklama yok, kimleri kapsayacak, ne kadar surede kesinlesecek vs.

19 ocakta dogum iznim resmen bitiyor, kil payi kaciracak miyim acaba :(

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


hosgeldinbebegim

yasa tasarısı sunuldu ama henüz kabul edilmedi :(
ben de 22 martta çıkacağım inşallah, dört gözle bekliyorum.


velvele

merhaba ben de yakından takip ediyorum ama maalesef henüz kesinleşmemiş


Asucan

Henuz karar verilmedi, gorusmeler devam ediyor diye biliyorum.

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tasari_teklif_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=112381


ponyy

  BENDE BEKLİYORUM AMA HALEN TASARI HALİNDE.  TEK BİLDİĞİM DOĞUM İZNİNDE İKEN DE OLSA KAPSAYACAĞIsubat

Ponny, gercekten mi? Bu bile umutlandirdi beni .. umarim kapsar. Ayrica soyle bi durum da var, Ben iki hafta erken dogum yaptim, hastane de bu iki haftayi iznimden kesmis! Boyle Bir sey var mi?


Ezgi_MertBora

Subat 2 hafta erken dogum yaptıgınıza dair dojtorunuzdan yazı alırsanız kaseli imzalı oarak dogum ıznınızın sonua eklenır. Bu yasal hakkınız gecen yıl degişti kesemezler dogumdan once ve sonra 8 hafta hakkınız var. Siz dogumdan ne kadar once ayrıldınız? Ornegın ben 3 hafta kala ayrıldım. Beklenen tarıhten 16 gun once dogum yaptım ve rapor alarak sonua eklettım. Sızde bır danıın yedırmeyın ıkı haftanızı.


subat

Bu eklerken işlemini Nasil yaptınız, sgk'da mi?


Ezgi_MertBora

Evet hem dogum raporunuzu hemde erken dogum yaptıgınza daır yazıyı goturuyorsunuz. İşyerımle onceden gırustum zaten yasa bu sekılde. İşyerınız ıcelerse gorur. Sız ozelde calısıyorsunuz herlde? Ik departmanı ıle gorusun onlar sgk dan bılgı alabılırer. Hesaplamalarınızı da sız yapın işyerınız ıle de gorusun bırlıkte yapın . Ğaranızı da sgkdan ona gore alacaksınız ya da ışyerınız alacsk artık nasıl anlastıysanız. Benım mesela işyeriım aylık maas odedi bana sonuda ben sgkdan aldıgım toplu parayı ıade ettım işyerime. Hem işyerinizle hem de sgk ile gorüşn evraklarınızı tamamlayıp gıtmenizi oneririm.


pelinau

Doğum izni 6 aya çıkarılması harika bir fikir ama bana yaramayacak. Bazı arkadaşlar kullandıkları süreye ekleneceğini düşünüyorlar. Öncesini bilemem ama bebek 6 aylıkken başlayacağımız. Yani ben 1 ay rapor aldım üstüne 6 ay geldi olmuyor. 6 ay sonunda ücretsize geçmek isterseniz ayrı ama süre sabit.


Bir de ben buyasanın çıkmasının çok zor olduğunu düşünüyorum. Çünkü öğretmen ve kamu personeli için sorun yok ama özelde çalışan binlerce bayan zor durumda kalacak. çünkü işverenler 6 ay havaya para ödeyecekler. iş yok bir de para verecek. sonra 1 yıl da günde 3 saat emzirme izni, hem de istenilen saatlere bölme hakkı kadında olarak. o yüzden işyerlerine yeni evli, hamile ya da emzikli bayan kabul etmemeye başladılar. 

Kadınlara ilk 6 ay anne sütü diyip, sonra da izin vermiyorlar diye kızıyorum ama bu yasaya çalışma bakanlığı sıcak bakmıyor. başka sebeplerle mobbing ile kadınların çalışma hayatından koparılacağı düşünülüyor. işyerleri kadınlarla çalışmak istemeyecek. kadın istihdamı düşecek. böylece çalışma hayatında kadın sesi azalacak. ve verdikleri hakları bir bir geri alabilecekler. çünkü tepki doğmayacak kadar az çalışan olacak. 


Cevaplamak için Üye ol