Tuvalet eğitiminde gece bez bağlanmalı mı?

ekin soruyor: 9

Bu akşam kızım büyük bir hevesle lazımlığa oturdu ve biz çiş beklerken kakasını yaptı. Yarım saat sonra da uyudu. Yarın da bu sürece devam edeceğiz. Ancak; gece bez bağlamalı mıyım yoksa gece kaldırıp lazımlığa mı oturtmalıyım. Lazımlığa oturtacaksam lazımlığı odasına mı getirmeliyim.Tecrübeli anneler lütfen yardım.... 

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


ozguranne

Merhaba, 

Biz önce gündüz bezsiz dolaşmaya alıştık. Sonra bezi tamamen çıkardık, gece ve gündüz. Başlarda kazalar oldu ama süreç içinde normal. Geceleri çişe kaldırmıyoruz. Uyumadan önce yapıyor, yatıyor. 
Kolay gelsin.


Ulku

cocugun aliskanliklarina ve vucuduna gore degisiyor.

1) geceden sabaha bezi bos kaliyor mu?
2) uykusu agir mi?
3) uyandirilirsa tekrar kolayca uykuya dalabilir mi?


ekin

Akşam yaklaşık 200- 240 ml civarı süt içerek saat 20:00 de yatırıyorum. Uyuması 20:30'u buluyor. Sabah da saat 07:00 da uyanıyor. Bezi boş kalkmıyor. Uykusu çok ağır değil ama uyandırılırsa tekrar kolay uykuya dalabilir mi denemediğim için bilmiyorum. Ama bazı annelerden bez bir kez çıkartıldığı zaman bir daha bağlanmamalı diye duyuyorum. Ama bana da gece güzel güzel uyuyan çocuğu kaldırıp belki de olmayan çişini yapmaya zorlamak, uykusunu bölmek yanlış geliyor. (Aynısı bana yapılsa sinir olurum çünkü)  


Ulku

benim fikrim,

bezi her seferinde dolu oluyorsa gece bezsizlige henuz hazir degil. geceyle gunduzun ayni anda birakilmasina gerek yok. siz ve cocugunuz nasil huzurlu olacaksaniz oyle yapin. bez de tutuyor olsaniz geceleri saat kurup 2-3 kere cise goturun, bir deneyin belki uyku problemi olmaz.

bizde soyleydi:

gece ve gunduz ayni anda birakmak istedik. bezi genelde kuru oluyordu sabaha. deneyelim dedik. kizimin uykusu cok agirdir. cisi geldiginde kendi kendine uyanamadi, biz kaldirdigimizda da gozunu acip kendine gelemedi. ben de uykuluyken yaptirmak istemedim, o sekilde yaparsa tuvalet egitimi verilmis olmaz ki, bez tutmaktan ne farki var, gene bilincsiz yapacak? bu sekilde, sIk olmasa da, kazalar oldu, bazen o sekilde islak uyudu sabaha kadar, bazen biz uyanip farkedip ustunu degistirdik. kizim bunlarin hepsinde cok uzuldu, kendine yediremedi. ne gerek vardi ki onu uzmeye? bu isin mutlulukla halledilmesi gerektigine inaniyorum, degilse ileriki yaslarda altina kacirmalar olabilir. biz geceleri tekrar bezlemeye basladik.. bir sure sonra cisi geldiginde sabah 4-5 gibi kendi uyanmaya basladi, cogu geceler de cisi gelmiyor.. yani vucut kendi kendine halletmis oldu.. bizse dogal surecine birakmis olduk. (gunduz bezi birakirken de kizimin kararini beklemistik, o ne zaman "istemiyorum, sizin gibi tuvalete yapacagim" dedi o zaman bezi cikardik.)ekin

Tavsiyelerin için teşekkürler Ülkü.


senayc

Ben geceleri ilk başladığımızda bağlamadım,ama başa çıkılacak gibi değildi. Bağlamaya başladım. Şimdilerde hep kuru kalkıyor olmasına rağmen içim rahat etsin diye uyuduktan sonra bağlıyordum. 15-20 gün aynı bezi kullanıyorduk.

bugünlerde o uyuduktan sonra uyanamayıp bağlayamıyorum.

Hasta,ateşi olduğu günler illaki bağlıyorum.


bartum

15 gün önce bezi çıkardık...Gündüz bezi çıkardıktan sonra sabah kuru uyanmaya başladı. bir kaç gün sonra boşu boşuna bez bağladığımı anladım ve gece bezini de bıraktık. bazen gece çişe kalkmıyor sabaha kadar tutuyor,  bazende kendi uyanıp çişini haber veriyor ama tekrar uyutması çooooook zor oluyor. 
Bizim sorunumuz bir yere giderken ne yapacağıma karar veremiyorum. gideceğimiz yerde tuvalet yoksa bez bağlıyorum, aklı karışacak diye korkuyorum.


ozguranne

bartum, portatif adaptorler var, belki isinize yarar.


bartum

Evet almak lazım birtane, sanırım potette???
Teşekkür ederim özgüranne...


Cevaplamak için Üye ol