Gece uyanma ve bir daha uyumama?? yardım lütfen..

puzzle soruyor: 10

uyku saatlerimiz çook uzun bir süredir karışık..bir rutine oturmuyor oturamıyor..

gece çok geç yatmayı seven bir oğlum var..saat 2-3 hatta 4 gibi yatırırsam hiç sorun yok 12 de 1 de kalkıyoruz ve gün iptal..ama düzenini normal bebek düzenine çevirirsem misal sabah 7-8 kalkış, öğlen 1-2 saat uyku akşam 10 da yatış..işte problem bu...9-10 gibi yattı mı mutlaka ama mutlaka saat 2-3 gibi kalkıyor uykusunu almış bir biçimde, sabahı ediyoruz dolayısıyla düzen şaşıyor 7 de yat 12 de kalk vs..vs..

umarım anlatabilmişimdir, yani bir düzen yok ve gece 3-4 saat uyudu mu gece uykusu bitiyor..her yol denendi, açlıksa yemek yedirilip uyuması için tekrar uğraşıldı yok, ışıklar kapatıldı, anne baba yatakta onunda uyuması beklendi yok, ağlatıldı yok, apartman inledi yok..yok yok yok..

sinirimden ağlıyorum sürekli, uyku hiç uyuyamıyorum,zaten uykusundada memeye çok sarılan bir çocuk, emzirmeden uyumayı bimiyor.. sürekli uyuşuk bir tip oldum, iş güç yapmak hatta oğlumla oyun oynamak dahi istemiyorum..

gece uykusundan her gece 3-4 saat uyuyup uyanma ve tekrar uyumama, nolur yaşayan ve çözüm üretebilen anneler yardımınıza çok ihtiyacım var!!!

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


neretva

Şu şu yöntemleri uyguladık, sonuç alamadık diyorsunuz ya. Bir yöntemi (misal ışıkları kapatıp yatmak) kaç gün üst üste uyguladınız?


puzzle

ışıkları kapatıp uyuma numarasını uyandığı her gece üşenmeden yapıyoruz eşimle..

10 dak.kadar ağlıyor , hem komşulardan hemde vicdani olarak dayanamayıp başka bir şeyy deniyoruz, bişeyler yediriyorum tekrar uyutmaya çalışıyorum ve yataktayız, elimden çekiştirip oturma odasına götürüyor, bensiz ya da babasız da olmuyor yani..bana beni ikna edemezse babasına..ve tekrar ağlama krizleri...oynatıyoruz, baby tv ile oyalıyoruz yok yok..sabah gün ışımadan tekrar uyumuyor, dün misal babası uykusu fazla açılmasın diye uyandıktan kısa bir müddet sonra arabaya bindirdi ve 1 saat arabada dolaştılar..ama sonuç yine hüsran 1 den 7 ye kadar ayaktaydık ve 7 de uykuya daldı..
yani her uyku arası 5-7 saat fark var..


puzzle

uykusunu alarak kalkıyor ki uyutmayı başarmak imkansız..sabah olmasını bekliyoruz..haftanın 3-4 günü bu haldeyiz, diğer günlerde zaten 3 ten önce uyumuyoruz..uyuyamıyoruz..


neretva

Yalnız bu hesapta şöyle bir sorun var. Gece 3te yatıp öğleyin kalkarsa 10 saat uyumuş oluyor. Az ama idare eder. Gece 10'da yatarsa gündüz uykusuyla beraber hesap ediyorum, toplam 6-7 saat uyumuş oluyor. Yani akşam 10'da yatıp gece 3'te kalktığında uykusunu almış olamaz. Yanlış anlamayın durumu netleştirmek için beyin cimnastiği yapıyorum.

Şimdi her gece yapıyorsunuz da, 10 dk bu yaştaki çocuğu katiyen yola getirmez. Artık neden-sonuç biliyorlar. Kafa şöyle çalışıyor: ''10 dk falan ağlarsam ya annem ya babam beni salona götürecek, ohh yemek yiyeceğim, tv izleyeceğim, top oynarım, bir de arabayla gezdik mi keyfime diyecek yok''. Bunu çözdüğü noktada bittik artık. Yani gece kalkılabilme ihtimali bile ortaya bahsettiğiniz tabloyu çıkarır.

Ben ne yapardım söyliyeyim. 10dk değil, isterse 45 dk ağlasın, odadan çıkamazdı. Işık açılmaz, tv açılmaz, su isterse içer ama sofra kuramam. Teselli ederim tabii, sarılırım öperim, beraber yatıyorsak süt verebilirim. Ama o kadar. Tabii ki ağlayacak, yeni sınırları test edecek, 10 dk ağladım olmadı, acaba 20 dk ağlarsam olur mu? Hele ilk gece feci geçebilir. Ama bu düzeni kırmanın başka yolu yok. 5'te uyanıyor deseniz, hadi neyse. 3'te uyanıyor 1 saat sonra uyuyor deseniz, belki. Ama 3'te uyanıp hiç uyumaması, bunun alternatifinin gece 3'e kadar ayakta durup öğleyin uyanması cidden problem.

Komşulara gelince birkaç gece katlanabilirler. Ben de yaşadım bunu. Yatır-kaldır yaptığım ilk 3 gece çok zordu. İlk gece 45 dk ağladı. Ama asla yalnız kalmadı, hep kucakladım, sakinleştirdim. Bir haftanın sonunda komşular şakayla karışık laf soktular. Ayy bu çok yaramazmış dediler. Hiiç tınmadım. Şimdi oğlum da ben de uykumuzu alıyoruz. Ona alternatif sunmayın. Alternatifleri gördüğü anda iş biter.

Uzun yazdım ama uykusuzluğun ne demek olduğunu biliyorum. İnşallah sorununuz çözülür.


puzzle

uzun mu yazmışsınız bi çırpıda bitiverdi:)

çok güzel anlatmışsınız..

sorun, yine ağlatmaya ve kararlı olup onun kararını kırmaya çalışarak çözülebilirmiş gibi duruyor evet anlatınca çok mantıklı ve doğru bende başka birine tavsiye verirken kesin sizin dilinizle anlatırdım..ama iş o saatte o şartlarda ve o çığlıklarla o kadar çekilmez bir boyuta varıyor ki, teselli mi teselli dinleyecek dinginlikte olmuyor ki oğlum..ama bu gece de tekrar edecek senaryo için kesinlikle babayıda organize edip, sizin dediğinizi uygulamaya çalışacağım...

sanki uykusunu aldığı için çaresiz yanında bizi istiyor gibi..uyumaya hiç niyeti yok ki!!!Sanemm

Sanırım bebeğiniz gece gündüz ayrımını hala öğrenememiş. Durumu düzeltmek adına bir değil birden fazla yol denenmesi ise iyice kafa karışıklığı yaratmış inatlaşmayla birlikte.


Farz edin ki siz tekrardan uykuyu öğreteceksiniz. Aile içerisinde karar verip sadece bir yöntem üzerinde ısrarcı olursanız başarılı olursunuz. 

İlk olarak sabah 08'de ne olursa olsun uyandırın

Öğle uykusuna kadar (12 gibi) uyumasına kesinlikle müsade etmeyin.

Öğle uykusunu 2-3 saatten fazla uyumasına izin vermeyin, uyuyorsa uyandırın.

Akşam en geç saat 21 gibi uykuya yatırın. Bu sırada 20 gibi evdeki enerji düşürün, tv' yi kapatın, ailece sohbeti bırakın ( siz ve eşiniz kitap okuyun bebeğiniz kendisi oyalansın) ki bebeğiniz yattığında bir şey kaybettiğini, eğlenceyi kaçırdığını düşünmesin.

21 gibi yatağına yatırıp gece lambasını açıp masal okuyun, tekrar okuyun, tekrar okuyun, (durumu kurtarmak adına sallama vb diğer bağımlılıklara yönelmeyin) belki 1-2 saat uğraşırsınız, belki bu süreç en fazla bir ay sürer ancak yöntemi değiştirmeden sinirlenmeden sebat edin, devam edin.

Gece kalkarsa kesinlikle ışıkları yakmayın, onunla oyun oynamayın, konuşmayın ama yanında olun. Sabah yine 8'de kalkacağı için birkaç gece kalkar ardından uyku eksiğini tamamlamak için kalkmayı bırakır.

Uyku konusunda en önemli şey, aynı yöntemde sebat etmek. Belki bir ay yada daha fazla sürer, evet sinirleriniz çok yıpranır hatta söylemesi kolay bile dersiniz içinizden ama sebat ederseniz, bıkmazsanız, aynı yöntem üzerinde ısrarla uğraşırsanız  ardından huzurlu geceler sizi bekler.


fistikcik

Sanemm'e katılıyorum, hatta ben ondan daha radikal davranıp bebeklerin sabahları en geç 7-7 bucuk gibi kalkmış olmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu saatte azıcık oynama yaptığımızda kızım hemen o gece çok geç uyumaya kalkıyor.
Bu yüzden kesinlikle bebeğiniz güne saat 8 ıolmadan başlamalı. İsterse ağlasın, mızıldasın, huysuz olsun. Kaldırın. Çok ağlarsa dışarı çıkarırsınız, kedilere köpeklere bakarsınız vs.

Sabah 7'de uyanan bir çocuk akşam en geç 19:30'da uykusu gelir.
Gece uyandığında 10 dakikada sakinleşmesini ve tekrar uyumasını beklemeniz fazla iyimserce olmuş. Elbette 10 dakikada sakinleşmez. Yaşadığınız problemin uyku saatlerini düzenlediğiniz takdirde  büyük oranda düzeleceğini düşünüyorum.


asyaperi

benımde size söyliceklerim açıkçası arkadaşların söyledikleriyle aynı seyler:)sanırım bunun nedenıde malesef uyku düzeni olmayan bir çocuga uyku düzeni oluşturmanın ve bunu uygulamanın aglatmaktan baska yolunun olmaması, eger çocugunuz 5 6 aylık olsaydı onla uyuyun, yanınızda yatırın , emzik verin gibi şeyler söylerdim ama 21 aylık bir çocuktan bahsedıyoruz artık sizinle iletişimde etrafta olan seylerin oldukça farkında ve sizin duygularınız zayıf noktolarınız çok iyi biliyor bunu 23 aylık bır kız annesi olarak söylüyorum:)öncelikle beklentilerinizi en aşagıda tutun esınızle bırlıkte kararlı olun ve tabi sakin diyinki biz bir yöntem uygulamaya baslıyoruz ve önümüzde 2 3 ay zor geceler var böylece ilk günlerde olmuyor iste diyip vazgecmezsiniz,uyku sizin içinde çocugunuzun gelişimi içinde çok önemli 21 aylık bir çocuk 10 dakika agladıktan sonra istedigini elde ediyorsa emin olun işiniz çok zor olur, kızımı yanına uzanarak saat 9 da uyutmaya 10 aylıkken basladım ve inanın tam 2 ay hergün saat 9da o odaya girdim ve bazen iki saat sonra ciktım  o iki saati bana sorun tabi ama vazgecmedim yeri geldi agladı yeri gldi oynadı tepki vermedim herseferinde geri yatırdım konusmadım sadece yanında uzandım ve bu tam 2 ay sürdü eşim ailem bana deliymişim gibi baktılar çocugada kendinede işkence ediyorsun dediler , dinlemedim onu bir odada yalnız bırakmadım tek basına aglatmadım annesi olarak yanındaydım sadece uyumasını saglamay calısıyordum ve iki ayın sonunda pes eden kızım oldu, gittikçe uykaya dalma süreleri kıaldı suan 23 aylık 9.30 yatar uykuya dalması 15 dakıkadır genelde bazı geceler bır kere uyanır yanına gıderım gerı hemen dalar uykuya bu arada ben kızım kendı odasında ama yer yatagında yatırıyorum besıkte uyumuyor uyandıgı zaman hemen yanına uzanabılıorum o yuzden tavsıye ederım, evet sizi zor günler bekliyor belkı uzun zürecek ama emin olun sizinde babasınında kararlıgını gördükten sonra düzelecektir bunu görmesi belki bir iki ay sürecektir ama suankii durumunuzla kıyaslayınca bence çokda uzun bir sğre degil kolay gelsin şimdiden sizepuzzle

çok haklısınız..1-3 günde çözülmeyecek sabırla ve inatla sabah 7-8 akşam en geç 10 rutini uygulanacak..ok..

ama öyle bir durum ki bu 10 dan önce yatırdığım günlerde hiç şaşmadan geceleri kalkarak düzeni sapıttıran bir çocuk..sabaha karşı 6 da yatınca da 8 de kaldırmak gibi bir şey oluyor söylediğiniz ki bunu da yapamıyorum..

yorumlarınıza çok teşekkür ederim..


osssem

Asyaperi bir şey merak ettim bebeğiniz emiyor mu idi?hani bebekler genelde emerken uyuyakalırya keza benimki şuanda öyle onu nasıl yaptığınızı merak ettimCevaplamak için Üye ol