Süt sagma sıklıgı

diesra soruyor: 6

Merhabalar.2 aylik bir bebegim var.Meme ucu catlak probleminden dolayi her 2 saatte bir sut sagiyorum. Catlak icin denemedigim sey kalmadi.sorum su:ne kadar daha 2 saatte sagmaliyim? Sagma araligini ne zaman 3 4 saate cikarabilirim? Sagarak sutun bir zaman sonra azalacagini okudum pek cok yerde, bebegimi 1 yasina kadar anne sutuyle beslemem hayal mi?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


bayselif

Kesinlikle hayal degil daha fazlasını hedef belirleyin hatta.ÇAtlak için en hızlı iyileşme sağlayan şey aventin göğüs kalkanları oldu bende bir müddet bağımlı yaşadım diyebilirim alın çok faydasını görürsünüz.

Şu an bebek emiyor mu?Onun haricinde mi sağıyorsunuz?Yara da olsa emzirmenizi tavsiye ederim en çok süt üretimini emme sağlıyor hem bebeğiniz çok küçük birbirinize bağlanmanız açısından da iyi gelecektir.Güle güle büyütün inşallah


diesra

Gogus kalkanlarini kullandim ama pek fayda saglamadi.denemedigim sey kalmadi diyebilirim.ilk 20 gun aglayarak emzirdim.Artik dayanamayacak hale geldiginde meme ucum yarisindan acik yara oldu ve iltihaplandi.ozaman sagmaya basladim.2 saatte bir sagiyorum.2 hafta once yaralar kapandi diye 1 gun boyunca sadece emzirdim ve yine yaralar acilmaya basladi,dayanilmayacak hale heldi biraktim.emzirecegime dair pek umudum kalmadi acikcasi.her denemeden sonra hayal kirikligina ugrayip uzuluyorum emziremedgim icin


Damla

Benim iki bebeğimde de küçüklerken çok yara sorunu oldu. Büyüdükçe geçti, 3 ay civarı. Bebeğin ağzının büyümesi ile kavrayış pozisyonunun değişmesinin etkili olduğunu düşünüyorum. Bebeğiniz emmeyi reddetmiyorsa çok iyi, bence emzirmeyi tamamen bırakmayın. Biraz emzirin biraz sağın. Böylece bebeğiniz emmeyi unutmaz, arada göğsünüz dinlenir. Geçmeyecek diye düşünmeyin geçiyor. Sonrasında en rahatı ve keyiflisi emzirmek, sağmakla uğraşmamak çok iyi gelecektir. 


Her emzirmede farklı bir pozisyonda emzirmek, yatarak emzirmek işe yarayabilir. Sürekli aynı nokta bası olmamış olur.

Emzirmeden önce limon sıkıp silmekle ilgili bir şeyler okumuştum burada, deneme fırsatı olmadı ama aklıma yatan bir fikir. 

Kalkanlar iki çeşit, emzirmediğiniz zaman kullanılanlar var, bir de emzirirken kullanılanlar. Emzirirken kullanılanları denediniz mi?

Zor zamanlar, belki siz de artık sabrın yorgunluğun son noktalarına geldiniz ama biraz daha sabredin, zorlukların azalıp keyifli anların çoğalması çok yakın :)


mutluannelif

Şu anda da bu süreyi uzatabilirsiniz. Bebeğiniz istedikçe onu beslemelisiniz, saatli davranmanıza gerek yok. Lansinoh kullanmıştım, çok iyi gelen bir krem bana. Asla pes etmeyin, ara ara acı çekseniz de emzirmeye devam edin. Bir süre sonra geçecek. Oğluma kanlı süt emzirdiğimi bilirim. Elbette farkında olmadan. Çok sancılı bir süreç yaralar çatlaklar ama geçiyor. Siz psikolojik olarak rahat olun, emzirme odaklı düşünün. Sağmakla da azalmaz, sanmıyorum.


xena

İlk cocugumda ben de çatlaklardan dolayi emziremedim. 7 ay sagarak verebildim anne sütünü... son aylarda cok yoruldum ve yavas yavas sagma araliklarim uzadikca sut de azaldi ve en sonunda bitti. Fakat ikincide bir arkadaşımdan duyduğum yöntemi uyguladım ve çatlaklarım yaklaşık 1 hafta içinde geçti, bir daha da olmadı. Rahat rahat emzirmeye devam ediyorum 1,5 yildir. Sağarak süt azalmaz, lakin çooook zor.. sagma sıklığınızi 2 saatte bir olmasa bile 3-4 saatin üzerine cikarmamalisiniz. Bir yerden sonra çok yorucu oluyor malesef. Bu nedenle emzirmekten umudunuzu kesmeyin derim. Ben çatlaklarımı soğan suyu surerek (hatta rendeleyip püresini koyuyordum meme basina) geçirdim. Nemlendirmek için de kakao yağı ve zeytinyağı sürüyordum. Soğan kötü kokuyor tabi ama 1-2 hafta sonra iyileşme sağlayınca bir daha ihtiyacınız kalmıyor. Eğer denemediyseniz bu da aklınızda olsun.. kolaylıklar dilerim:)


missmarttle

henüz emzirmeyi tecrübe edemedim ama hastanenin verdiği eğitimden öğrendiğim kadarıyla bebeğin emerken anne memesini parçalaması meme başını doğru kavrayamamasından kaynaklanıyormuş, bebeğiniz emerken koyu kahverengi kısmın tamamını ağzına alıyor mu? bir sonraki hastane ziyaretinizde yenidoğan hemşirelerinden emzirme konusunda destek alsanız belki dikkatinizi çekmeyen bişey farkederler? bebeğin emmeyi reddetmiyor olması çok büyük bir avantaj bence, hala emzirme şansınız var. meme ucu yaraları için de ayva çekirdeği, kendi sütünü sürmek, uzun uzun havalandırmak gibi çözümler biliyorum şimdilik ama deneme fırsatım olmadı henüz:)Cevaplamak için Üye ol