Ekim doğumlu olanlarin okula başlamasi

naz1986 soruyor: 10

Merhabalar kizim ekim 2012 doğumlu seneye 1. Sinafa yazdırma konusuda cok kararsızım. Sizler ne yapacaksınız burdan fikir alışverişinde bulunalım 

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


nilayy

Benim ekim doğumlu tüm arkadaşlarım sizinle aynı yaşta yazdırdılar, beklemediler.Herhangi bir sorun yaşamadılar. Benim küçük oğlum ocak ayı doğumlu, sanırım aralık sonrasını bir sonraki seneye bırakmalı ama yine de bilemiyorum tabii, bu konuda bir eğitimim ya da bireysel bir tecrübem yok çünkü. 


salender

Merhaba, benim kızım da ocak 2013 doğumlu, eylülde 68 aylık oluyordu hiç bi konuştuğum okul ya da öğretmen erken başlamasını tavsiye etmedi, ama sizin kızınız 2012 çok erken olmuyor, güvendiğiniz bir rehber öğretmen ya da psikologdan kızınızın durumuna göre değerlendirme almanız daha doğru olur bence.


SelmaOnurEmre

Ben de bu ara bu konuyu araştırıyorum. İlkokulda bir sıkıntı çıkmıyor ama ortaokuldan sonra özellikle matematikte sorun yaşadıkları söyleniyor. Soyut düşünce geç gelişiyor çünkü. Benim aralık doğumlu oğlum geç gitti çok memnunum. 1 sene daha oyun oynasınlar bence.


naz1986

Ben kendim de sınıf öğretmeniyim ama bu konunun içinde  olmama rağmen sanirim duygusal davrandığımdan olsa gerek okula başlayacağını düşündüğüm zaman içim sızlıyor. Kızımın ilkokulda zorlanacağını düşünmüyorum ama neden sınıfın en küçüklerinden biri olsun, neden bir sene daha oyun oynamasın diye aklımda sürekli sorular. Tabi bi de soyut kavramlara geçince zorlanmaktan korkuyorum...


ayberke

Oğlum ocak doğumlu 68 aylıkken göndermedim.Kesinlikle çokta iyi yaptığımı düşünüyorum.Okulun rehberliği anaokulu hocasının ve çevredeki tüm tanıyanların ayapar demesini aldanmadan özelde pedagoga götürüp göndermeme kararını aldım. Zaten Pedagog ta kesinlikle 5,5 yaşın okulyaşı olmadığını söylemişti.

Daha öncede bu konu yazıldı çizildi.Onlara bakın.Ama ilkokula bakarak karar vermeyin.Eğitim ilkokuldan ibaret değil.Zaten müfredat ağır.Zaten eğitim sistemimizi tartışmaya gerek yok. Heleki rekabetin çok olduğu bir durumda ufak çocukların okula gönderilmesinden yana değilim. 

Eğitim sistemimiz başarılı olandanyana, iyi olanı sever ve iyiler bildiğiniz üzere %2 lik dilime girmeye çalışır.Bunun içinde çok çalışmak gerekli elbet.Geri kalan %98'in durumunu tartışmıyorum.O halde neden başarısızlık oranının yüksek olduğu bir sistemde çocukları erken gönderelim.

Mutluluk, özgüven beceri odaklı olmaları için uğraşalım derim ben.Erken gönderenlere sorun memnunlar mı? Ama bunu ortaokul velilerine soralım derim ben.
dilrubaa

Ocak 2013 dogumlu ve ekim 2012 dogumlular farkli kategorilerde degerlendiriliyor, o yuzden bence ocak dogumlularla kiyaslamamak lazim. Ekim 2012 dogumlular icin eylulde okula baslamak zorunlu, doktor raporu almak zorundasiniz gondermek istemezseniz. Ocak 2013 ise zorunlu degil, sadece dilekce yetiyor gondermek istemiyorsaniz. Ocak dogumluysa gondermemek mantikli olabilir. Ama bence ekim 2012 gonderilebilir. Kizim agustos 2012 dogumlu. Ekim dogumlu iki arkadasim var onlar da gonderiyorlar. Obur sene neredeyse 7 yas olmus olacaklar, 7 bence cok gec bu donem icin. 


ayberke

1.sınifa göre geç demek ortaokulda yaşayacağı sıkıntıları giderecek mi acaba? Varsın 7 yaşında gitsin oyun oynasın keyfini sürsün.Zaten eğitim hayatı içersinde devamlı rekabet etmek zorunda kalmıcak mı? Ezilmeyecek mi ? Ne gerek var aa bu geç gitmiş diyecekler yüzünden bu sıkıntıları çekmeye.Siz hiç mutlu çocük gördünüz mü? Ortaokulun son yıllarında.Bizler iyi düşünüp doğru kararlar vermeliyiz bu bozuk sistemde.Eğitim sistemi bu kadar kötü iken elimizden gelenii yapmalıyiz her türlü çevrenın düßüncesini bertaraf ederek.


dilrubaa

Ayberke ne oluyoruz, nasil bir tavir bu? Bence cok gec dedim sadece. Bence. Size gore 7 bile erken olabilir. Bence 7 yas 1.sinifa baslamak icin gec. 6-6,5 ok. Zaman zaman insanlar sizinle farkli fikirde olabilirler. Bunu daha normal karsilamalisiniz.ayberke

Aslında burda bir tavir yok.Gerçekleri ortaya koymaya çalışması var.İnsanları dikkatli olamaya düşünmeye, araştırmaya, sorgulamaya  itmece var.Eğitim hayatı maalesef ki sana göre bana göre değil.Ortada uluslararası geçerliliği olan istatiki bilgiler var.Hiç duymadıysanız Pisa'ya bakın.Belki yolun en başındasınız ileride keşke dememeniz için yazılıyor çiziliyor.Daha üniversitede okurken bir bankanın genel yetenek sınavında sorulan sorular şuan ilkokul 2, 3 te (örüntü simetri ) çoçuklara öğretilir hale gelmiş. 3.Sınıfta ışın'ı doğru'yu  anlatmakiçin  soyut kavramları somutlaştırmak için yanlış örnekler vermeceler var.Konuları daha iyi anlasınlar diye özel hoca tutmacalar var .

Ben daha bir tane(çok akıllı yetenekli çalışkan bir iki çocuk dışında) erken gönderip doğruyu yaptım diyen duymadım.6, 6,5 yaş erken malesef ki.

Nasıl ki devlet 60-68 aylıkları zorunlu olarak (2007 lilerin dönemi) eğitim hayatına soktu ve daha 1 yılında yaptığı bu yanlıştan döndüyse, şimdi 6, 6,5 olan yaşı ileride elbet eski 7 yaş zamanına döndürecektir.Ama zaman alacak sanki.

O zor müfredat ve eğitim hayatı içersin de ezilmesinler bir nebze biz veliler çocuklarımızı koruyalım diye yazmıştım. Çünkü Ortaokulda hiç mutlu çocuk.

E ne yapalım bu sistem böyle diyorsanız ne ala.

Umarım daha iyi anlaşılmışımdır.

Kozzy

oğlum eylül 2012 doğumlu, ben bu yıl başlatıyorum 1.sınıfaCevaplamak için Üye ol