Bazı harfleri söyleyememe

zulalinannesi soruyor: 6

arkadaşlar benim kızım 3,5 yaşında.

r,s,z,ş harflerini söyleyemiyor. r yerine y, s-z-ş yerinede c diyor. şimdiye kadar doğrusu pek üstünde durmamıştım. şirin bile geliyordu bana. doğrusu herkesede öyle geliyor. çoğu kişi seslendirme yaptırmalısın çocuğuna falan bile diyo. çok cana yakın çok ilgi çeken sosyal bir çocuk.

ismi zülal. cülal diye söylüyo ve insanlar anlamıyo diye üzülmeye başladı bir kaç gündür. ne yapmalıyım bilmiyorum.


cevaplarınız içn şimdiden teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


sevda0633

o çoğu kişinin çocuklarının küçüklüğünü merak ediyorum gerçekten...:)r,z  gibi sesler en geç söylenenler arasındadır.ilkokul 2 ci sınıfa kadar bile söyleyememsi normal.s ve ş de bu seslerden.çok normal yani.boşuna telaşlanmayın tadını çıkarın.k harfi bile tam olarak 4,5  yaşında söylese normal kabul edilir.

sevgiler...

 


ayseunal2005

Aynı sorunları biz de kizimda yaşadık. 3.5 yaşında kreşe gitti ve soyleyemedigi harfleri yavaş yavaş söylemeye ve daha akıcı konuşmaya başladı. Ben kresin faydası olduğunu düşünmüştüm o zamanlar.


zulalinannesi

konuşması, cümle kurması, kelime haznesi hepsi oldukça iyi, özgüvenimiz çok yerinde okul döneminde 4 ay  kreşe de gitti ve tekrar açıldığında devam edecek inşallah ama bugün anlamıyacak diye cevap vermedi adını soran birisine
ne yapmam gerektiğini bilemedim bende nasıl davranmam gerektiğini.
söyletmeye çalışıyorum yok söyleyemiyo


sevda0633

bence üzerine fazla gitmeyin.söyletmeye çalışına ters tepebilir.dikkat çekmek için söylebildiğindede söylemeyebilir.bence vakti gelince söyler.


ozgu_naz

çocukların konuşmalarının aynı esnada düzeltilmesini doğru bulmuyorlar evet. takip eden zamanlarda düzgününü kullanmak gerekir.benim kızım da çok akıcı ve güzel cümleler kurmasına rağmen bazı kelimeleri ısrarla söylemiyor. kıçart diyor çıkart yerine, otur yerine obur diyor.düzeltmiyorum zira zamanla o düzeltecek diye düşünüyorum.


psikologsedat

Merhabalar,

Bazı harfleri doğru söyleyememek, duyanlar açısından çok keyifli olabilir. Çocuğunuzu konuşturmak için daha da çok ilgilenebilirler. Hadi şunu söyle, hadi bunu söyle...

Bu durumdan çocuğunuz pekte keyf almayabilir. Yazdığınıza göre çocuğunuz zaten "anlaşılmayacağını" düşündüğü için adını söylemek istememiş.. Yaşı şuan küçük ama büyüdüğünde bu durum hala devam ederse, bu sefer kelime seçmeye başlayabilir. Örneğin, içinde söyleyemediği bir harf olan kelime yerine onun altarnatifi bir kelime kullanmaya çalışır. Sırf söylendiği anlaşılabilsin diye... Yaşı ilerledikçe "düzelir" fikri oldukça yaygındır, ama düzelmeyenlerde oluyor. 20Li yaşlarda bile öyle konuşan insanlar var.

 

Size önerim konuşmasıyla ilgili hiç bir şaka, hadi bir daha söyle vs tepkilerden uzak tutmaya çalışın. Her şey normalmiş gibi konuşmaya devam ediniz. Süreç içersinde bir değişiklik olmazsa bir konuşma terapistine götürebilirsiniz. Bir kaç seansta sorun çözülüyor. O harfleri tam söyleyememe nedeni ise konuşurken dilini yanlış yerlere koymasıyla ilgili... Endişelenecek hiç bir şey yok yani :))

Görüşmek üzere

  https://twitter.com/Terapi_YeriCevaplamak için Üye ol