üvey kardeş

burcukorpe soruyor: 2

merhabalar,

eşimin önceki evliliğinden 5 yaşında bir oğlu var. annesiyle yaşıyor. ancak disiplin ve düzen konusunda problemli. yani yemek yeme (junk food diyeceğimiz şeyler dışında doğru düzgün bişey yemiyor ve aşırı bir abur cubur tüketimi var), uyku düzeni (gece 1-2, biz kaçta yatarsak o zaman yatıyor) yok. ayrıca sınırları konusunda da problemli. eşim, az gördüğü için fazla müdahale etmek ve sürekli hayır demek istemiyor. ben zaten müdahale etmiyorum. bebeğim çok küçük olduğu için şu an durumu onun lehinde kontrol edebiliyorum. ancak biraz daha büyüyüp de bişeylerin farkına varmaya başladığında sert olmadan (hem abi için, hem de oğlum için) bu konuyu nasıl çözebilirim. Benzer bir durumda olanınız var mı?

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


Milford

Merhaba,

benim eşimin de ilk evliliğinden bir kızı var. Şu anda düzen konusunda problemlerimiz yok, ama geçmişte ufak tefek şeyler olmuştu. Bizim koşullarımızda hassas dengeler var ve bunlara dikkat ederek düzeni sağlamamız gerekiyor. Ama her halükarda, çocuk vaktinin çoğunu geçirdiği evdeki düzende yaşamaya alıştığı için (minikler hayatı orada tanıyorlar), diğer ebeveyninin evinde de aynı şekilde yaşıyor. Ben eşimin kızı ile en baştan itibaren abla-kardeş ilişkisi kurmaya çalıştım ve gözlemlediğim ufak tefek sorunları abla/arkadaş yaklaşımıyla düzeltebildim. Ama uyku düzeni, yemek düzeni gibi daha önemli konularda gözlemlediğim kadarı ile en iyisi, babanın devreye girmesi. Ben gördüğüm hataları pozitif bir yaklaşımla (kesinlikle şikayet eder gibi değil, yoksa baba olarak alıngan davranıp savunmacı olabiliyorlar:-) eşime ilettim, ne yapabileceğimiz konusunda fikir birliğine vardık ve eşim uygun dille kızı ile konuştu. Umarım abi-kardeş ilişkiniz iyidir, belki bazı sorunları hep birlikte oyun haline getirerek, bazı durumlarda da abi olarak kardeşine örnek olabileceğini tatlı dille anlatarak çözebilirsiniz. (Mesela dışarıdan eve girdiğinde hemen ellerini yıkaması gerektiği, yoksa henüz çok küçük olan kardeşine mikrop bulaşabileceği, hem de kardeşinin abisini taklit ederek el yıkamayı öğrenebileceğini anlatarak, biz böyle yaptık. Veya akşam yemeğinden sonra, abur cubur yemek yerine ailece meyve yiyerek: ablası kardeşine soyduğu elmayı/portakalı yedirdi; bunu bir nevi oyuna dönüştürdük, hem ufaklıklar eğlendi hem de bu konuda düzen sağlamış olduk).


burcukorpe

ohhh...ben de bu grupta aynı durumda olan bir tek ben varım sanıyordum...geç de gelse yanıtınız için teşekkürler. ben maalesef o söylediğiniz "şikayet" eder duruma düşme kısmında duygularıma yenik düştüm:((( onun için abi ile olan ilişkim de çok sıcak değil. baba da bana bu konuda tepkili:( ama yine de önerilerinizi deneyeceğim. teşekkürler.Cevaplamak için Üye ol