Bebeginizin babasiyla iliskisine anne eli degsin/degmesin?

beatrix soruyor: 3

Simdi gecen gun babamiz eve sinirli ve yorgun geldi.. En bastan soyledi basim agriyor kotu bir gun vs.. Her aksam rutinimizde oldugu uzere babayla kucuk kizi el yikamaya basladi. Bizim yaramaz bebe muslugu cok acti her taraf su oldu babasi hiddetle bagirdi kizim cok korktu agladi..

Bende mutfaktan ciktim ve alti ustu su sorun degil cikaririz kurur dedim esimde tamam kizim gel sarilalim seklinde abartili sevgi gosterisi yapti..

Simdi hep buna benzer genelde daha hafif derecede olaylar yasiyoruz babasi kiziyor ben mudehale ediyorum bu seferde suclulukla abartiyor iyiligi..

Ben surekli okuyorum arastiriyorum haliyle ben bisey soylersem bak burda okudum boyle yaparsak boyle olur yapmayalim ben yaparsam beni de uyar diyorum..

Kaliteli zaman gecirmesi icin onlari yonlendiriyorum hadi babanla resim yap hadi hamur oynayin hadi baban sana kitabi anlatsin.. Babamiz bu lardan feyizlenip bir kerede hadi kizim gel oynayalim hadi gel lego oynayalim vb bisey demiyor. Hep ben yonlendiriyorum. Haliyle onlar baba kiz.. Ama ben hep aradayim.

Ben mi cok kontrolcu yaklasiyorum.. bilemedim..

Babasiyla bensiz markete gidiyor bazen hafta sonu is yerinde bes saat falan kaliyorlar sorun cikarmiyor o zaman.

Hic mudehale etmemek daha m i iyi bilemedim

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


kedidirkedi

Bence müdahale etmeyin. Kızınız ne istediğini az çok talep edecek yaşta. Onlar kendi oyun şekillerini kendileri şekillendirsinler. Mesela benim kızım akşam babasının gelmesini sabırsızlıkla bekliyor zıplamaca oynamak için. Zıplıyorlar, duvara tırmanmaca, hoplatmaca oynuyorlar. Kendi aralarında bunu geliştirdiler ve oynamaktan zevk alıyorlar. Kızınızın yaşı da daha küçük, yaptıgı resim resim değil, oynadıgı hamurdan bir şey yapamıyor, kitap anlatsa iki dakika sonra baska bir şeyle oyalanır. Babası yaptıgı daha dogrusu yaşının geregi yapamadıgı şeylerden anlamlandıramadıgı için sıkılabilir, bundan dolayı da talep etmiyor olabilir. Bu gibi faaliyetleri kızınızla siz yapın, onlar kendilerine baska oyunlar bulsunlar diledikleri gibi bence.


nilinmasali

biz henüz oralara gelemedik ama bencede müdahale etmeyin,belki babaya sohbet esnasında fevri çıkışlar yapmamasını rica edebilirsiniz,benim babamda dünya tatlısı ama asabi bir şahsiyet ve emin olun en iyi arkadasım...Kızlar babalarının hatalarını daha kolay tolere ediyolar,bırakın düşe kalka bulsunlar kendi yollarını:)


CokBilmis

Oyun konusunda müahae etmemeniz taraftarıyım ben de... Hatta baba eve yorgun geliyorsa oyun oynamaları için yönlendirici bile olmayın. Babasıyla birlikte meyve, kuruyemiş yemesi yeter. Oyun ilgisini haftaasonu alır. Babanın ayakları "Off, bir de evd eoyun oynamak zorunda kalıcam" deyip de geri geri giderse, kızınız hisseder bu durumu. Babayı hiç zorlamamak en iyisi....

Ama bağırma konusunda tam tersi düşünüyorum: Müdahale etmek gerekiyor.

Hepimiz insanız. Bazen ben sinirleniyorum, bazen de eşim... Hangimiz sinirlendiysek, diğeri hemen yönetimi eline alıyor. Sakin olan tarafın müdahalesi, diğer tarafı da kendine getiriyor.Cevaplamak için Üye ol