kusma sebebi ile reflü

fulyaderin soruyor: 10

Kızımın son bir aydır emeklemeye  başlaması ile beraber,beslenme sonrası yaklaşık 20 dk mama sandalyesinde tutsamda,hareket etmeye başladığında bir çorba kaşığından fazlasını çıkarıyor,önceleri çok mu yiyor dedim ama az yediğinde de aynı sorunu yaşadık,bunun üstüne doktoruna gittik ve kan ve idrar tahlili istemekle beraber psikolojik tarafınında olabileceğini söyledi,dikkat çekmek istiyor olabiilir,bu mevzudan yanında asla bahsetmeyin,kustuğunda tepki vermeden temizleyin,eğer tahlillerde birşey çıkmazsa reflü tetkiklerine başlarız dedi, çok canım sıkıldı. kilo artışında ciddi yavaşlama gördü doktorumuz,bunu da kusmaya bağladı çünkü boyu uzamış.benzer bir tecrübe yaşayan var mı? bebek reflüsü sık rastlanan bir durummuş.

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


Ulku

cok uzuldum fulya, insallah gecici-donemsel birseydir, hastalikla falan ilgisi yoktur.
su reflu tetkikleri de olsun da.
bir ara yaseminin kizi lara da kusuyordu, sanirim tecrubesini aktarabilir, ya da sorularda bir arat istersen?


Yasemina

Evet evet

ama bizimki viral duruma baglı olarak gelismişti, cok sık oksuruyordu, biz hafife aldık yazdır geceleri terliyor ondan oksuruyordur diye...

sonra bu oksuruk kusmaya cevirdi, ama sizinki gibi 1 corba kasıgından biraz fazla degıl ne yiyorsa onu cıkarmak seklinde.

Ben reflu tetkiklerinden once batın ultrasonu cekilmesini istemistim. Temiz cıktı. Ayrıca bulantı onleyici ve gastro-intestinal faaliyet duzenleyici Motillium diye bir solusyon kullandık (her yemekten yarım saat once hazırlanıyor ve veriliyor - yemek sırası ve sonrası bulantı onleyici)

3 gunde 200 gr verdigi ve ne yese cıkarıyor oldugu icin de serum verdirdik. 10 gunluk bir antibiyotik kurunun 10.gununde duzeldi. Motillium da 3 haftaya yakın kullanıldı. (adı ceftinex veya ceftinox gibi birseydi)

bu arada mama sandalyesinde ogun sonrası 20 dk oturtmak cok dogru bir hareket, bir parca olsun sindiriyordur o ara bebeginiz.


ekim_

geçmiş olsun..daha önceden hiç belirti yokmuydu?


fulyaderin

daha önceden hiç bir belirti yoktu..giderek de artıyor kusma miktarları.doktorumuz öğün aralarını en az 4 saate çıkaralım dedi.bugün sabah 8 de kahvaltı yaptıktan sonra  saat 11 de ve saat 1 de peş peşe 2 kez kustu

Biraz önce kan ve idrar verdik,sonuçları alınca doktorumuzla görüşeceğim.Yasemin,reflü tetkikleri neleri kapsıyor biraz bahseder misin? 

 


Yasemina

ishal de var mı?
3 veya daha fazla gun boyunca gunde 3-4 defa cıkarınca (kusma) acıl gelın serum baglayalım diyor doktorlar genelde
kilo takıbını de yapın ıstersenız bu arada
batın ultrasonu temız cıktı bızımkınde, dolayısıyla reflu tetkiki yaptırmadık, kendimize tanıdıgımız sure sonunda kız iyileştiginden.
motillium adlı ilacın cok hayırını gorduk ve antibiyotigin (ki kan testinde sorun cıkmadı)
bu ilacı doktorunuza bir sorabilirsiniz belki
GulcanDeniz

Fulya, bebeklerde reflü yaygın bir sorunmuş. Reflü çıkarsa çok dertlenme bence.

Benim oğlum da 1 yaş civarı çok sık kusuyordu. Doktor reflü teşhisi koymuştu.
Tedavisi çok basit (ismini unuttuğum ama eve gidince bakabileceğim) bir toz ilaçla hemen geçmişti.


fulyaderin

gkaplan,evet öyleymiş,çevremde de sık duyuyorum.artık,tek başka bir mide problemi olmasında reflüye razıyım diyorum,her öğünden sonra kusuyor çünkü.


Ulku

gkaplanin verdigi bilgi cok degerli olmus.fulyaderin

evet Ülkücüm.

gkaplan,ufaklığın çıkardıklarının kıvamı nasıl ve ne sıklıkla kusuyordu?? reflü teşhisini koymak için neler istedi doktorunuz ayrıca?


GulcanDeniz

Doktorumuz reflü olabileceğini söylediğinde tetkik yapılmadan ihtimale göre ilaç kullanmasının ne kadar doğru olduğunu sormuştum.
Ama ishal, ateş gibi sorunlar olmayınca kuvvetle muhtemel reflüden dedi.
İlaç da fazla yan etkileri filan olan bir ilaç olmadığı ve reflüyü kesin hallettiği için kullanmıştık. Ve sonrasında oğlumun kusmaları bitmişti.

Kusma sıklığı hatırladığım kadarıyla (2 sene oldu da) günde bir-iki kez oluyordu.
Kıvamı sulu ve püskürtme şeklindeydi.Cevaplamak için Üye ol