kusma sebebi ile reflü

fulyaderin soruyor: 6

Kızımın son bir aydır emeklemeye  başlaması ile beraber,beslenme sonrası yaklaşık 20 dk mama sandalyesinde tutsamda,hareket etmeye başladığında bir çorba kaşığından fazlasını çıkarıyor,önceleri çok mu yiyor dedim ama az yediğinde de aynı sorunu yaşadık,bunun üstüne doktoruna gittik ve kan ve idrar tahlili istemekle beraber psikolojik tarafınında olabileceğini söyledi,dikkat çekmek istiyor olabiilir,bu mevzudan yanında asla bahsetmeyin,kustuğunda tepki vermeden temizleyin,eğer tahlillerde birşey çıkmazsa reflü tetkiklerine başlarız dedi, çok canım sıkıldı. kilo artışında ciddi yavaşlama gördü doktorumuz,bunu da kusmaya bağladı çünkü boyu uzamış.benzer bir tecrübe yaşayan var mı? bebek reflüsü sık rastlanan bir durummuş.

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


ekim_

fulyab,oğlumun 1 aylıkken reflüsü başladı;emzirirdim daha memedeyken kusardı.sıradan bir kusma değil bu ;yediğini çıkaran cinsden.yani reflü çok sık genellemesi biraz yanlış.fizyolojik reflü çok sık.patolojik reflü ise çok farklı;ve ben hiçbir bebeğin ve annenin başına bu gelmesin demek istiyorum.çok eziyetli ve üzücü bir süreç.o dönemde yaşanılanlar ve detaylara girmeyeceğim ama bu konuda az çok fikrim oldu.genelde bebek reflüsü katılara geçtikten sonra azalıyor,seninki çok geç başlamış..doruk özellikle emeklerken çok kustuğu için önlem alıp emeklemedi.bizim emekleme 12. ayı buldu.burada karın içi basıncını arttıran her hareket kusmayı tetikliyor;emeklerken kusması bu yüzden. yalnız bu güne kadar bir şey yokken şimdi gelişmiş olması da ilginç.tetikleyen birşeyler mi var acaba?(enfeksiyon,stres,beslenme alışkanlığında hhb yanlış)önce bu gözden geçirilmeli.tetkik olarak öncelikle karın ultrasonu yapılıyor. bundan başka pasaj grafisi,sintigrafi,egg vb. tetkikler var.ben radyasyon alacağı hiçbir tetkiki yaptırmadım.ultrason ve egg(elektrogastrografi) yaptırdık;bunların bir sakıncası yok.şu an minimalde olsa sürüyor;ama kusma şeklinde değil en azından.tedavi konusunda aralıklı olarak reflü ilaçları kullandık ve ne yazık ki 4 aydan sonra refü maması vermek zorunda kaldım.geçmiş olsun;umarım kısa sürer.


GulcanDeniz

Uod yazınca hatırladım, (dedim ya 2 seneden fazla oldu, unutmuşum :((
biz de ultrason çektirmiştik.

Ama sadece anne sütü aldığı dönemde kusmaları yoktu.
Katı gıdalardan sonra kusma şikayeti yaşadık.

Enfeksiyon, stres, beslenme alışkanlığında yanlış gibi tetikleyen şeyler de yaşamamıştık.

Uod, üzüldüm sıkıntılı geçmesine.
Biz eziyetli ve üzücü bir süreç olarak yaşamamıştık. Tabii, sürekli kusmasına üzülmüştük, ama ilaçla geçtiğinde rahatlamıştık.


fulyaderin

Verdiğiniz bilgiler önümüzde ki süreç için çok faydalı oldu.çok teşekkürler.Bugün tahlil sonuçlarımızı aldık,her şey normal.bu şekilde ilaç başlayamayız karın ultrasonu yaptıralım dedi doktorumuz.

gkaplan,aynen biz de ishal ve ateş yok,anne sütü aldığı dönemde de hiç bilmem kusma.umarım bir an önce teşhis konulur ve sizin gibi çabucak geçiririz bu dönemi.

Uod,gerçekten sıkıntılı olmuş sizin,yenidoğan döneminde olması daha da zorlaştırmıştır süreci sanırım.geçmiş olsun.radyasyon içeren tetkikleri aklıma yazdım.bugüne kadar hiç böyle bir şey yaşamamış olmamızdan,sürekli kendimi sorguluyorum,beslenme düzenimizi gözden geçiriyorum.tahlil sonuçları enfeksiyon olmadığını gösteriyor.psikolojik boyutunu ise tam teşhis konulana kadar gözlemlemeye çalışıcam.yarın sabah ultrason için randevu aldım.


Yasemina

Fulya,

Karın ultrasonundan da fazlasını, batın ultrasonunu cektirseniz?
Sorunun devam etmesi durumunda uod'un da dedigi gibi pasaj grafisi iyi bir fikir olabilir.
Sonuclardan bizi de haberdar eder misin
Kilo kaybı oldu mu, bulantı giderici hic mi birsey vermedi/vermeyecek doktorunuz - belki bu tur bir mudahale olmazsa gecmesi daha da uzun surebilir.


ekim_

fulyab,
merak ediyorum bebeği.Umarım herşey yolundadır..


violeta

Bebeklerimin ikisinde de fizyolojik reflü var. günde 3 kez motilium ve gecelri son mamasında bir doza yakın gaviskon infant verirseniz sorun azalıyor. Reflü için bizden tetkik istenmedi çünkü tüm sıkıntılar uyuyordu vede ilaçları kullanınca sorun azaldı. Ancak teşhis için endoskopi yaptıklarını biliyorum.  
Cevaplamak için Üye ol