Doğum izni sonrası yapılması gereknler nelerdir?

cnnp soruyor: 4

32. haftada 37'ye kadar çalışabilir raporu aldıktan sonra 35. haftada iş görmezlik raporu alıp izne ayrıldım. 38. haftada doğum yaptım.
1. Doğum sonrası iznimi 8+3 olarak kullanabiliyor muyum? Çünkü 32den 35'e kadar çalıştım.
2. SGK'ya doğumdan sonraki 57. gün gidiliyormuş, hangi belgeler gerekir?
3. Daha sonraki dönem için rapor almak istiyorum, bu rapor 8+5 sonrası için mi başlayacak?
Uzmana sormuş gibi hissettim. Ama zaten buradaki anneler uzman değil mi? :)
Şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


BERaNA

bildiğim kadarıyla 8+3 olarak kullanabiliosun..rapor da 8+3 den sonra başlar..ben de 32.haftamda çalışabilir raporu aldım ve 37. haftamda ayrıldım.38. haftamda doğum yaptım.iki haftam yanmış oldu malesef erken doğumlarda bu süre doğumdan sonraya eklenmio sadece 8+5 eklenmiş oldu..memur olduğum için sgk ile ilgili belgeleri bilmiorum


ediluj

8+3 kullanabiliyorsun(ben 37 e kadar çalışmıştım 8+5 kullandım),butun aldğım evrakları iş yerine teslim ettim(muhasebeci işlemleri internetten SGK ya bildiriyor)dogum sonrası dogum raporu ve birde 8 hafta raporludur altında da 37. haftaya kadar çalıştığı için 5 hafta rapora eklenmiştir ibaresi içeren raporuda işyerine verdim.İznim bittiğinde işe başladım,aynı hafta iş yerimden sevk + dogum raporumuda alıp sgk analık birimine başvurdum belgelerim ellerindeydi,internetten işlem yaptılar PTT den ongunde çekebilirsiniz dediler,o hafta içinde parayı çektim..
İzmirde olanlar için kordondaki sgk da işlem yapılıyor..


karanfilim

öncelikle meleğinizi güle güle büyütün.sorularınıza gelince;
1-doğum sonrası izniniz 8+3 olacak
2-sgk ya doğum belgeniz, doğum yaptığınız güne ait vizite kağıdınızla,bağlı olduğunuz sgk merkezine siz yada soy isminizi taşıyan bir yakınınız başvuracak.
3-sonraki raporunuz elinizdeki raporunuz bittikten sonra alınacak.


cnnp

Yanıtlar için çok teşekkürler, malum bebek küçük, evden dışarı çıkarken her şeyi bilmek ona göre gitmek gerekiyor.Cevaplamak için Üye ol