Yeni doğan bebegi yastıkta yatırmak sakıncalımı

TUGCE88 soruyor: 2

YASATIKTA YATINCA KULAKLARI KEPÇE OLUR DİYORLAR AMA BENİM KIZIMDA GAZ SANCISI OLUYOR HAFİF BAŞI YÜKSEKTE OLUNCA GAZINI DAHA İYİ ÇIKARMAZ MI ACABA CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


daco

21 aylıkken yastıkla uyumak istedi o zamana kadar ne yastık, ne battaniye, ne de pike kullanmışlığımız vardı yatarken. (ilk 1-2 ay pike kullanmıştık sadece). Ikea'dan almıştım bebek yastığı, kabarık olmayan düz bir yastıktı hala var mı bilmiyorum. Kullanmaya başlamadan çok önce, bir yaş civarı doktorumuza öylesine sormuştuk. Özel durumlar dışında (reflü veya burun tıkanıklığı gibi) bir gereklilik olmadığını ve son yıllarda yapılan araştırmalarda 0-2 yaş arası yastık kullanmayan bebeklerin boylarının diğer bebeklere göre 1-4 cm arasında daha uzun olduğunun tespit edildiğini söylemişti. Omurga gelişimiyle bir ilgisi vardır diye düşünüyorum. 


Yastıkta yatırınca kulaklarının kepçe olması değil, kafasının arkasının düz olması daha yüksek ihtimal bence. Bundan kaçınmak için, bebeği her yatağa koyduğunuzda kafasını sırayla sağ ve sol tarafa çevirmeniz gerekecek. Kafası düz durmadığı için yine gaz çıkartması zor olacaktır.

Gaz çıkartmak için çok çeşitli yöntemler var: 
Kucağınızda oturtup, öne doğru hafif eğim verip, sırtına hafif patpat yaparak, 
Kucağınıza alıp, başı omzunuzun üstünde kalacak şekilde, sırtını dairesel hareketlerle sıvazlayıp yine patpatlayarak, 
Kucağınıza koyacağınız bir yastığın üzerine bebeğinizin nefes alışını engellemeyecek şekilde başını yastığın dışına denk getirerek yüzüstü pozisyonda sırtını ovalayıp patpatlayarak, 
Yine yüzüstü fakat yastığa değil kolunuza yatırarak diğer elinizle patpatlayarak gazını çıkartabilirsiniz.
Zira 7 haftalık bir bebeğin oturduğu veya bahsettiğiniz şekilde yattığı yerde bizim yardımımızı almadan kendi kendine gazını çıkartması pek mümkün değil bana göre.  


tibitu

Diğer arkadaşların söylediklerine katılıyorum yastık kullanımının tehlikesi konusunda.

Ancak gaz problemi bildiğimiz üzere dönemlik bir sıkıntı hem de çok uzun olmayan bir dönem. o yüzden alternatif yöntemler kullanıp risk almaktansa bence biraz sıkıntıya katlanmak daha doğru gibi. ama tabi ki kendi bileceğiniz iş.

Ben oğlumun yatağına eğim vererek yatırıyordum şiltenin altına ansiklopedi falan koyarak ancak kendi kendine sağa sola dönmeye başladığında sabah kalktığımda kafasını eğimsiz yerde, bacaklarını havada buldum bir kaç kez. Sonra da tamamen düz yatırmaya başladım kendi haline bıraktım. Ayrica gaz sorunu ile başının yüksekte olması arasında direktten bir bağlantı var mı emin değilim. Reflü derseniz evet doğrudur ancak gaz çıkarmak için en doğru davranış bebeğiniz uykuda değilken ve gözetiminizde, gazını çıkarana kadar yüzüstü yatırmak sanırım.

Ancak bebeğinizin yüzüstü uykuya yatırılması son derece sakıncalı bulunmakta. Ta ki kendi dönene kadar bebeğinizi sırt üstü ve yastıksız yatırınız
Cevaplamak için Üye ol