6 aylık bebeğimin uyku sorun

berk_16 soruyor: 9

Merhaba Arkadaşlar,

Oğlum 6. ayına yeni giriyor. Ancak doğumundan beri süregelen uyku problemini çözemedik.
Bunun için bir kaç yöntem denedik. Tracy hogg kitap ve dvd sini aldım. Ordaki yöntemler bir süre işe yarayacakmış gibi görünse de onlardan da bir verim alamadım. Yaklaşık on gün boyunca türlü sıkıntılara katlanmamıza rağmen (ki yöntem 5 günde sonuç veriyor) oğlumun uykusunda herhangi bir düzelme oluşmadı.

Uykularından uyandığında çok ağlıyor ve bir gecede 15 kez uyanıyor. Sizden ricam uyku düzenini nasıl sağlayabilirim? Gece boyunca deliksizi uyku bizim için hayal mi?

Bunlarla ilgili değerli görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


emirelif

bazı cocuklara isimlerinin ağar geldiği söylenir. bence en güzeli bol bol oglunuzun üzerine felak nas ve ayetel kürsü okuyun mutlaka faydasını görürsünüz . şifa ALLAHTAN 


GulcanDeniz

Oğlunuz henüz 4 aylık. Düzen oluşturamamis olmanız cok normal.

Bahsettiginiz yöntemlerin ise yaradığı bebekler olabiliyor evet. Fakat sizin ise yaramadığını düşünmeniz icin cok erken.

Gece boyunca deliksiz uyku için cok erken daha. Bebeğinizin gece beslenmesine ihtiyacı var en basta.

(Bu arada kişisel deneyimimi paylaşayım; 2 yasına kadar defalarca uyanmaya devam etti oğlum. gece deliksiksiz uykulara 2 yas sonrası mumkun olabildi)

Ama her cocuk "unique", yani yegane..

Dolayısıyla genelleme yapmak da doğru degil.

Bol uykulu geceler:)


fistikcik

Gülcan'a tamamen katılıyorum. O kitapların ve yöntemlerin işe yaradığı bebekler olabilr, ama her bebek farklı.
6. ayına yeni giren bir bebeğin gece kesintisiz uyumasını beklemek bana pek gerçekçi gelmiyor.  Bir de şu var, o zamana kadar iyi uyuyan çocukların bile 6. ayında uykuları bozulur. Çünkü dişler hazırlanmaktadır, ayrılık kaygısı dönemi başlamıştır, yeni beceriler (desteksiz oturma gibi) onları heyecanlandırmaktadır, ek gıda sindirim sorunlarına yol açmaktadır vs...

Tracy Hogg'a dönecek olursak, uyku yöntemlerini ben uygulamamayı seçtim. Ama kitaptan çok şey öğrendim. Uyku eğitimi haricinde pek çok önerisini de yaptım aslında. Tracy Hogg sizin dediğiniz gibi "Pek çok yöntem denedik" diyen anne-babaları uyarır. Farklı yöntemlerin denenmesi taraftarı değildir. Çünkü Hogg'a göre bu bebeğin kafaını karıştırır, güven duygusunu sarsar, ayrıca anne-babanın bir yöntemi istikrarlı bir şekilde uygulaymadığını ve bu yüzden sonuç alamadığını gösterir.
Ayrıca Hogg 4. aydan önce Yatır-Kaldır'ı önermez. Ferber'e kesinlikle karşıdır. Önceden Ferber denenmiş bebeklerin çok daha zor uykuya daldıklarını çünkü yatak fobsi geliştirdiklerini yazar. (Ferber denediniz mi, bilemiyorum).

Her durumda, nasıl uyuttuğunuz önemli. Bu yöntemlerin hepsi "Bebek kendi kendine uyursa gece uyanırsa da tekrar kendisi dalar" teorisi üzerine kuruludur. Örneğin sallayarak ya da emzirerek uyutuyorsanız gece uyanmamasını beklememek lazım. Ya da beklentilerinizde gerçekçi olmak gerek. Ben kızımı emzirerek uyutmayı tercih ettim. Çünkü benim ve kızım için en kolay görünen buydu. Heryerde uyuyabilmesini sağlıyordu. Bunu bildikten sonra beklentilerimi ona göre ayarladım. Gece uyanacağını biliyordum. 1 yaşına kadar bu uyanmaların sıklığının da artabileceğini biliyordum. Bu durumu en iyi şekilde yönetmeye çalıştım. Yatarak emzirince uykuya daha kolay geçtiğini, gece uyanınca da tekrar dalmasını kolaylaştırdığını farkettim (çünkü uyut ve yatağa bırak diye bir sorun olmuyordu). Ayrıca gece birlikte uyuyunca gece uyanmaları da sorun olmaktan çıkıyordu. Emzirince hemen dalması mümkün oluyordu vs.
Böyle çözümler bulmak mümkün.
Ya da biraz daha bekleyip 8.-9. ay civarı gece beslenmesini keserseniz kesintisiz uyuması mümkün olacaktır.


berk_16

zaten dogdugu günden beri beni emmeyen bi bebek şuana kadarda ne gece ne gündüz uzun süre uyumuyo uzundan kastım bazen 10 dk bazen 20 bazen 30 bazense 45 dk birkere nette gezinrken ferber yöntemini gördük 15 dk agladı en sonunda gece saat 2 acile gttık krıze giriodu aglamaktan sonrada traccy ama yine sonuç alamadık 10 gün denedik odasında yatagında ama bi türlü olmadı yani uyudu ama 10 dk tekrar uyandı memesiz uyuyamadı gece boyu 15 defa kalktım yanına o sessizlikte inanın aglama sesi inanılmaz yüksek oluo neye agladıgını oda bilmio sanki gözleri kapalı en sonunda pes ettik yine yanımıza salıncak kurduk tavana orda sallana sallana uyutmaya calısoruz ama yıne cok uyanıo saç kururtma makinası başımızda sabaha kadar ole uyuyoruz suandada uyumayı ögretmeye calısıoruz hanı atıorum sabah 7 uyandı 8:30 yaıt 1:5 saat sonra uyandı(zaten sürmüyoda o kadar)kalkınca 2 saat sonra yenıden 12 gibi felan mesale hergece 9 yatırmaya gayret edıoruz vs vs böle işte :(fistikcik

berk_16, Tracy'nin tahmin ettiği gibi, Ferber denemişsiniz ve bebeğinizde tepki oluşmuş. Şu anda uygulamaya çalıştığınız uyku saatleri sistemi 6. ay için doğrudur (ilerleyen aylarda bu aralıkları uzatmanız gerekecek). Sadece akşam son uykusunu saat 16:30-17:00'den sonraya sarkmamasına dikkat edin. Yoksa gece uykusunda problem yaşarsınız.
Ama niye bu kadar farklı uyutma şekline giriştiğinizi anlayamadım. Madem meme istiyor, memede uyusun. Salıncak falan kurmak niye ? Memede uyutmak belki kitaplarda tavsiye edilmiyor olabilir, ama sallamaktan çok daha iyidir.


nilgun27

bir rahatsızlığı olmasın sakın:( ya da biraz huysuz bir bebek olabilir. biz de 6 aylığız sayılır. bizim de hala oturmuş bir uyku düzenimiz yok öğlenleri. bazen 10 dk uyur bazen 1 saat.  geceleri 9 da yatırmaya çalışırım ama.


Bende uyku eğitimi vermeye çalıştım. tracy hogg yöntemiyle. bizimkinde işe yaramadı yada ben çok sabırsız davrandım bilemiyorum. ben bebeklerin bazı isteklerine saygı duymak gerektiğini öğrendim. hamileyken daha idealist yaklaşırdım. asla ayağımda sallamam falan gibi. ama bizimki öle uyumayı seviyor. bizde ayağımızda sallıyoruz. kucakta olsaydı öle devam ederdik edebildiğimiz kadar. sizde de mesela memede uyuyormuş. öle uyumaya devam etsin bir süre. buarada sizde biraz dinlenmiş sakinlemiş olursunuz. bebiş de tabi. 

kolaylıklar ve sabırlar dilerim


berk_16

siz sanırım beni yanlış anladınız benım oglum hiç emmedi meme diye yalancı emzikten bahsediyorum yalancı emzikle uyutmadan bahsetmiştim tracy ise hiç bişey kullanmadan uyutun diyor bense bunu beceremıyorum ne yapacagı mı şşaırmış durumdayım dün gecede sabah ettik bi yeri agrıyo desem odadan cıkınca yanı kucakta aglamyı kesio cok bunaldım sanırım biz yerde yanlış yaporuz netten tarıyorum herkez 3/4 gün içinde çözüyo olayı biz ise uyutamıoruz sabaha kadar en az 20 defa uyanıo zaten gec yatıo :( napcam ben bilmiorum


sunkey

Yatir kaldirin uyarlanmis haliyle 3,5 aylikken rahatca uyutmaya basladik.besinci aya gel

ince kizim cildirdi.sabaha kadar 2 saatte bir uyaniyor ve bizi hissetmeden uyumuyor.ya yatagimiza koyup yanina uzaniyorum ya da belime kadar besigine uzaniyorum. Bu da uyaninca onu daha mutsuz yapiyor.herhalde anne nerede diye agliyor. Uykusundan aglayarak uyaniyor eger seslenip tam uyandirirsam sakinlesiyor.sanirim ozlem ve ayrilik kaygisi aylarindayiz.idealizmi biraktim yeter ki aglamasin ama olmuyor. Bir sure daha izleyip yeni yontemler deneyecegim :) muvaffak olursam paylasirim sizinle


berk_16

gerçekten öle imiş dier bebeklere uyan yöntem benimkine uymuyo onu anladım  yada ben biyerde hata yapıorum ne bilim işte tracy yöntemini tam anlamıyla uygulayan biri bana anlatılırmı nerde hata yaptıgımı anlamaya calıscamda bıde seide hanıma msj attım uyku melegi ama oda bi link atmıs bana ücretleri yazıo yanı ondanda bi sonuç alamadık cunku ben amasyadayım o ise istnblda şu havada gidip onunla grsmem imkansız bebegımı naparım nasıl bırakırımCevaplamak için Üye ol