Bebeğe pekmez nasıl içirilir?

ssebnemm soruyor: 10

Merhaba arkadaşlar. Bebeğim bu cumartesi tam 10 ayını doldurmuş olacak ama bu zamana kadar malesef pekmezi hiçbir şekilde iciremedim. Neyin içine kattiysam onu asla yemedi. Tatlı seven bir bebek değil. En sonunda ilaç gibi midesi de yanmasın diye kahvaltıdan sonra bir tatlı kaşığı icireyim dedim. Dört gündür veriyorum ama bu defa da boğazında bir hırıltı başladı. Pekmez boğazını tahriş etmiş olabilir mi? Korkumdan bu gün vermedim. Siz pekmezi çocuklarınıza nasıl içiriyorsunuz acaba? Saygılar.

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


gonulh

ben kahvaltısına karıştırıyodum sonrada aç karna vermeye başladım siz sulandırıp biberonla içirebilirsiniz belki


ssebnemm

Biberonla da denedim onu da kabul etmedi. Kaşıkla birden icirdigimde itiraz etmiyor aslında ama sanki hırıltısı pekmezden sonra oldu gibime geliyor. Kuruntu mu yapıyorum acaba? Siz de hiç böyle bir sıkıntı oldu mu? Cevabınız için teşekkür ederim.


babu

Pekmez sart mi? Icindeki sekere gore demir katkisi cok dusuk pekmezin. Hele sulandirip biberonla verirseniz biberon curugune de yol acabilir. Vermek icin kendinizi hirpalamaniza degecek bir sey degil benim bildigim kadariyla pekmez.


ssebnemm

Bebegime Kan damlası kullanmama rağmen kan sayımı 12.8 çıktı. Tam sınır olduğu için bir şeyler yapmak istiyorum. Çare olarak da et ve pekmez dediler bana. Eti zaten yiyor. Pekmezi de verirsem kani artar diye düşünmüştüm ama sahiden faydasız mı ya pekmez? Ben hakikaten boşa mı zorluyorum bebeğimi? Valla teşekkür ederim.


zopatya

Demir için pekmez vermek istiyorsanız benim tanıdığım br hemotolog dr hikaye onlar demişti pekmezle ilgili olarak.. Gerçekten de pekmezdeki demir miktarı bilinenden oldukça az. Kalsiyum oranı daha fazlaymış mesela. Bence de hırpalamayın kendinizi de bebeği de pekmez için. Onun yerine kuru üzüm veya kara üzüm, et ,mercimek, ıspanak gibi gıdalar yedirebilrsinz. Sevgilerssebnemm

Çok teşekkür ederim tavsiyelerinizi deniycem.


mavinot

Ben faydalı olduğunu anlatan yazılar okumuştum, her gün veriyorum. Kahvaltıda tahin pekmez karışımı olarak veriyorum çok seviyor. Bizden çay özendiği zaman pekmezi suyla karıştırıp bebek çayı yapıyorum. Onu da bayılarak içiyor.

Demir emilimini arttırmak için et, yumurta gibi besinleri verirken yanında portakal, mandalina gibi c vitamini gibi içeren yiyecekler verebilirsiniz.


guta

 Bizimkinde de kan değeri sınırda çıktı. Et yemesine dikkat ediyorum. Pekmez de verirdim aslında ama yazıldığı gibi 1 tatlı kaşığı pekmezde ne kadar demir olabilir bilmiyorum ama onu içirmek için çocuk çileden çıkıyor. O yüzden vazgeçtim ben. Onun yerine her gün kuru üzüm veriyorum, severek yiyor. guta

Yalnız kuru üzüm de de takıldığım bir nokta var. Çocuk severek yiyor ama ertesin gün hiç ezilmemiş olarak kakadan çıkıyor. Demekki hiç çiğnemeden yutuyor ve mide onu eritmiyor. Doktoruna sordum, olsun onun vitamini geçer dedi ama yine de emin değilim faydası oluyor mu diye :)


mavinot

Kuru üzüme kızım da bayılıyor ama sonuç aynı sindirim yok :) Ama biz de demir eksikliği çıkmadı bunlardan birinin faydası dokunduğu kesin :)Cevaplamak için Üye ol