deneyim ve fikirlerinizi almak istiyorum.. ikinci bebek??

zeyno18 soruyor: 9

arkadaşlar suan 8 aylık bir oğlum var.gün geçtikçe bakımı daha fazla zorlaşıyor.hareketlenmeye başladığı için tepkileri daha fazla..sorum şu çevremde büyüklerim ilk bebek ile ikinci bebeğin arasına fazla zaman koyma hem çocuklarını beraber büyütürsün hemde bebeklerinin birbirlerini kıskanma yada başka problemlerini yaşamassın diyorlar ?bir taraftan çalışmaya da başlamak niyetindeyim ama  oğlum büyüdükçe söylenen bir çok şeye hak veriyorum sonuçta yine de önemli bir karar.. aranızda ilk bebeği 8-9-10-11-12 aylık olup ikinci bebeğine hamile kalan var mı?? önerilerinz neler?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


karanfilim

bende yaş farkının ya çok az,yada çok fazla olması gerektiğini düşünüyorum.Özel sektörde çalışıyorum 9 ay öncesinde iş değiştirmiş olmasaydım bu kış kızıma kardeş istiyordum ama ertelemek zorunda kaldım.2011 sonuna erteledim hemen olursa şayet kızımla tam 3 yaş olacak aralarında .3 den sonrası çok zor olacak biliyorum


ozalp07

emziriyormusunuz bilmiyorum ama bebeğiniz daha çok küçük ve size ihtiyacı var.  neden ilginizi ikiye bölceksinizki o daha bu kadar küçükkken. hamile kalınca onunla yeterince ilgilenebilcek yada vakit ayırabilcekmisiniz. tabi sizin bildiğiniz en doğrusudur. iç sesiniz yani. kendi  iç sesinizi dinleyin bence.. etrafı boşver


taburcu

Kuzenimin 2 çocuğu var. Oğlu ile kızı arası 14 ay. Çok zor oldu ama böyle olduğuna çok memnunum der. İkisinin zor zamanları bir arada çıktı şimdi keyif zamanları diyor. Oğlu 4,5 yaşında kızı da 3 yaşını geçti.  O yaşlarının yakın olmasından memnun ama zor olduğunu da ifade etmekten geri durmuyor. Bir de yardımcınız yoksa bu iş çok zor. Onun evde bir yardımcısı var. Gerçi kızı doğduğu zaman oğlu hırçınlaşmıştı habire annem beni yedirsin, annem beni giydirsin, annem beni uyutsun diyordu. Kuzenimde oğlunu bakıcıyla bırakıp ufaklıkla muayenehaneye geçmişti.


ediluj

ozalp07 ye katılıyorum,içsesinizi dinleyin,birde varsa çevrenizde iki küçük çocuklu annelerle vakit  geçirin gözlemleyin,isteyip istemediğinizi o zaman karar verin..,olduktan sonra bunun geri dönüşü yok,insanın kendi çocuklarını sevip istememesi gibi bir durum olamaz..ama sağlıkla buyutmek için sağlam bir anne gerekiyor,siz bu şekilde daha rahat buyuteceğinize karar verirseniz en doğrusu budur,birde tabi sizin bedeniniz saglığınız önemli gebelik,dogum,emzirme bunlar vücudu etkilyor,normal dogum yaptıysanız daha cabuk toparlıyor ama sezeryansa daha geç bir doktorunuzada bu konuyu görüşebilirsiniz..jildando

birçok kaynakta en ideal yaş aralığının 3 yas oldugunu okumustum, nitekim benimkilerin arasında da 2,5 yas var. İlk bebeginiz fiziksel olrak size hala ihtiyac duyarken hamilelik biraz zor bir surec oluyor. Surekli taşımanız gerekiyor, yataga koymak bile sıkıntı olabiliyor. Bebek gittikçe ağırlaşıyor, bazen mecburen alıyorsunuz inmek istiyor debelenip duruyor vs. 
Ben hamileliğimin son doneminde kızımı normal yataga gecirmiştim, tuvalet egiitimini de tamamlamıştım. Yurumek, merdiven inip çıkmak gibi konularda bitmişti.
Buna ragmen ikinci bebeğin ilk senesi yorucu gecebiliyor, her ikisinede yetişmeniz gerekiyor vs.
Sonucta hamile kalacak olan, iki bebege bakacak olan oncelikle sizsiniz, kendinizi hazır hissetmelisiniz ve gercekten istekli olmalısınız ki boyle bir surece girecek enerjiniz olsun.
3 yas aralıklı cocuklarda beraber buyuyor zaten, kızımdan tam 2,5 yas buyuk bir yegenim var, ve şimdi ikisi bir araya gelince cok guzel oynuyorlar ve anlaşıyorlar. Aynı kitapları seviyorlar, aynı tip oyunlardan hoşlanıyorlar.


papish

bende bu ara acabalardayım bakalımkim ne diyecek oğlum tam 25 aylık buarada yalnız oğlumdan önce bir tanade 37 haftalık ölü doğumum var yani üçüncü bir gebelik olacak olursa..


papish

nurgulistan bu cevap vurucu oldu;(..


zeyno18

cevaplarınız çin teşekkür ederim  haklısınz aslında :) ama  düşününce genç yaşta iki bebek annesi olmak kendimce güzel geliyor..tabi bebeklerin bedensel ve ruhsal gelişminide düşünmek lazım kesinlikle haklısınız..


papish

nurgulistan aynı kıskançlık bende de var ama şu da bi gerçek biz gerçekten bebek büyütüyoruz yedi yirmidört saat..daha ne olsun..


Cevaplamak için Üye ol