Sek günlük süt ile yoğurt

Mrz soruyor: 10

Oğlum dün itibari ile inek sütüne başladı. Sek günlük süt ile başladık, çok şükür bir problem olmadı. Kahvaltıdan sonra yediği ara öğünde biraz sütle evde yaptığım kurabiyeyi karıştırdık afiyetle yemiş. Akşam aynı sütle yoğurt yapmak istedim. Sütü ısıtınca (unuttuğum için epey bi ısınmış) süt kesik kesik (sulu yoğurt gibi) oldu. Gece sersemliği herhalde yanlış bişey yaptım diye düşünüp, eşimi de yanıma çağırarak biraz daha sütle aynı şeyi denedim yine süt bozuk gibi. Kutu dün sabah açıldı ve hemen dolaba konuldu. Sütü cezveye döktüğümde kokusu da görüntüsü de gayet normal. Acaba süt mü bozuktu, yoksa bu sütler böyle mi? Yani günlük sütü çok ısıtmamak mı gerekiyor?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


yasemin_ekin

Mrz, yok yok bozuk değil süt. Sadece sütü fazla ısıtmışsın, yoğurttaki bakteriler de "yandık aman, bu sıcaklık bize fazla, bundan yogurt yapamayız. ama lor'a yakın birşey yapabiliriz" demişler ve süt kesilmiş, lor gibi birşey olmuş. eğer o kesilmiş halini atmadıysan, pogacalarda yogurt niyetine kullanabilirsin, lezzetli olur.

mutlaka biliyorsundur da, kücük parmağı yakmayacak sıcaklıkta olacak. Neden derse: elimiz en fazla -yanlış bilmiyorsam-38-40 dereceye kadar dayanabiliyor. Bakterilerde en fazla 40 dereceyi seviyorlar. O sicaklikta mutlu mesut olup, ürüyorlar ve yogurt oluyorlar.

Çok gayri ciddi bir dille yazildi galiba ama her satırı dogru:))


yasea

Mrz bende diğer kutu sütlerle süper yaptığım yoğurdu, iki kere denememe rağmen sek günlük sütle yapamadım. İlkinde dediğin gibi fazla ısıttığımdan oldu sandım. 2. denememde başında bekledim çok ısınmasın diye, hemde hiç açılmamış sütle denedim, ama olmadı, yine kesildi süt. Benim tahminim aldığım marketin sütün saklama koşullarına uymamış olmasıydı. Hevesim kursağımda kaldı.. İnşallah biri çözüm yolu bulur.


ESRA39

Arkadaşım yoğurt meselesinde bende çok sıkıntı çektim...ilk zamanlar mayaladım kaloriferde mayalandı ..sonraları neden bilmiyorum istediğim gibi mayalanmayınca sinirlerm bozuldu ..yoğurt mayalama makineleri duyuyordum ama gereksiz geliyordu..almaya karar verdim ve uzun araştırmalarım sonucu onca yorgunluktan sonra netten arzumun bebek yoğurt makinesini aldım...40 milyondu çooook mutuluyum yoğurt yamalama konusunda..doğum yapan herkese yoğurt makinesi alıcam diye kendime söz verdim...mutlaka yoğurt makinesi alın arkadaşlar günlük sek alıyorum..afiyetle yediriyorum yavruma..


Mrz

Cevaplar için teşekkürler. Malum süte ertesi gün tekrar bakayım dedim ve çok tan bozulmuştu. Açıldıktan sonra ne kadar dayanacağına dair bir yazı kutunun üzerinde göremedim. Şimdi Pınar çocuk sütü ile devam ediyoruz. Açıkçası bu günlük sütü ben pek sevmedim :(


Ulku

kutulanmis sutle yapinca yogurdun tadi guzel olmuyor, kizlar yemiyor.
acik sut kullaniyorum. boyle bir tat, boyle guzel bir sut yok. ben ki cocuklugumdan beri hic sut sevmem, ama bu aldigim, sut degil baska birsey, lokum mu desem baklava mi desem ne desem :) bir tasim kaynatiyorum, bir de sarimsi kaymak oluyor, alip bir kenara koyuyorum, birkac saat icinde donuyor, biraz tuzla dovuyorum, misler gibi tereyagim da hazir olmus oluyor :)ESRA39

pamuk elma bu anlattığın sütü nereden alıyorsan bizde alalım..galiba istanbul dışındasın:)))


Ulku

:) bir koyden geliyor.
istanbul'da olan bir ciftlik de var.
iki yerde de hayvanlar dogal besleniyor (antibiyotiksiz ve dag otuyla), o yuzden lezzetli oluyor.
mesaj atiyorum simdi sana.


ilknurr

sütü aldığınız adresi bana da mail atabilirmisiniz lütfenhatice_turk035

ğünlük doğal süt istanbul şileden  www.sileorganik.com


bluebamboom

eskiymis yazismalar ama sek sutte bence hala sek gunluk sutte bir problem var. iki sefer yogurt demledim. ikisinde de olmadi. sek gunluk sutle yogurt demleyip basarili olan var mi merak ettim.


Cevaplamak için Üye ol