Kayla pacisinin kilosu azmi ?

denizkayla soruyor: 5

Merhabalar,bugün findik kurdum 3 aylik kontrolüne gitti.Kilosu 5.860 boyu ise 61 cikti.


son günelrde beslenmek istemiyor bunu hissediyorum yani öncekinde daha az iciyor mamasini.

bana kilosu düsük geliyor ama dr.tam orantili boyu ve kilosu dedi.sorunum tombik bi bebek olsun falan diil ama oglumun boy kilo grafigiyle karsilastirdim masallah abisi cok önceymis.boy 66 kilosuda 7 ,3 aylikken.

oglum bir yil anne sütü aldi ama kizimda olmadi 40 günden sonra mamayla besleniyoruz.galiba mamamiz cok yaramiyor bize yada anne sütü gibi faydali olmadi galiba.birsürü sey geliyor aklima bunla ilgili.kötü hissettim kendimi belki bisiyler yazarsiniz..

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


asklepios

Önemli olan boy, kilo ve baş çevresinin persantil eğrisinde nerede olduğu, doğum ölçülerinin hangi persantillerde olduğu ve büyüme eğrisinin eğimidir. Sizin hem boyu, hem kilosu 25-50 persantilde, doğduğundan beri persantil kaybı olmadıysa sorun yok demektir. Abiyle kıyaslamayın, her bebek aynı olmaz.


Meowwow

erkek bebekler biraz daha buyuk olabiliyor, ilk aylarda mama ile beslenenler daha az kilo aliyor anne sutu ile beslenenler daha cok kilo aliyor, sonra bu tam tersine donuyor filan. doktor saglikli dedigi surece endiselenmeyin, icinizi rahat tutun. benim oglum 10ncu percentile da basladi 6 aylikken 45nci percentile'a yetisti yani diyecegim sizinde eminim bildiginiz gibi bu boy kilo olayi bayagi bir sure degisip durucak :)saglikli gunler dilerm iki yavrunuzada


DoRuK_DiLeK

kız ve erkek bebepin boy ve kilo gelişiminin farklılık gösterdiğini unutmayın. zaten tablolara baktığınızda da bu çok belli. her annenin bebeğini besleyememe korkusu taşınığını görmek hem çok garip hemde çok tanıdık geliyor :) bende dr telefon edip tatmin olmayıp yılmadan hastaneye gitmiş biriyim. dr normal derken ben aç olduğunu iddia ediyordum. fakat mama ile ilgili tereddütleriniz varsa başka bir mama denemeniz içinizi rahatlatabilir. belki mamayı beğenmemiştir. o yüzden içmek istemiyor olabilir.


ozlemdevrim

Her bebek farklıdır, eminim bunu siz de biliyorsunuz ama anne olunca insan kaygılanacak durum kolay buluveriyor, sizi  anlıyorum..Persentil eğrisinde 3 aşağı beş yukarı aynı çizgide ilerliyorsa problem yok demektir..Persentil eğrisinde ani konum değşikliği olursa o zaman acaba bir problem mi var diye araştırılır sadece, yoksa da problem yoktur..Benin ilk oğlum 3 aylıkken 5600 idi..Ama oldukça sağlıklı bir çocuk, daha antibiyotik kullanmışlığımız yok..O nedenle karşılaştırma yaapmayı bence becerebilirseniz bırakın, sağlıklıysa bebeğinizin keyfini çıkartın!


denizkayla

tsk,ederim hepinize..karsilastirma yapmiyorum tabiki,ikisininde gelisimi cok farkli cünkü.oglum daha kiloluydu o aylarda ama bacakalri cok inceydi ama kizimin bacaklari cok tombul yani yapi olarakta tabiki farklilar.benim tek sorunum acaba kendi sutumle besleyemedigim icinmi boyle diyeydi.doktorumda rahatlatti beni,2 haftada 600 gr almis gelisimi cok dedi ama galiba su emzirememe kompleksini hala atamadim üzerimden.Cevaplamak için Üye ol