14.ayda emzirme sıklığı

hilalt soruyor: 4

Arkadaslar 14 aylık bir oglum var. Hep cok guzel emen bır cocuktu hala aynı iştahla devam ediyor ek gıdalarda hep sorun yaşadık. Doktorumuz gece ve gunduz emmeye devam ettiği için yemek yemek istemediğini düşünüyor azaltmalıymısız emme sayısını. 1 yaşından sonra emzirme sıklığınız nedır acaba

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


melikeninannesi

benimkide 13 aylık ve sürekli emiyo ne bi kahvaltı ne bi öğle yemeği yedirebiliyorum ancak akşam bi çorba içiyor o kadar bende çorbanın içine et suyu kıyma falan katıp yediriyorum tarhana içiyo çünkü bi tek dr bana da gece emzirme dedi ama benimki emerek uyuyor ve 4 5 kez emmeye kalkıyo biraz zor oluyo ama dr.umda en son madem tarhana veriyosun onun içine sebze kat robottan geçir dedi tadı değişincede yemiyo bildiğim gibi yapıorum bende


CokBilmis

Benim kızım 12. ayından sonra günde sadece 1 defa emiyordu. Sona arttıdı emme sayısını. Şu anda günde 3 defa emiyor. Ama bu arada yemek de yiyor.

Ben 2 yaşına kadar sadece anne sütü ile beslenen çocuklar da biliyorum. Eğer sen sıkılmıyorsan emzirmeye devam edebilirsin. Ama sıkılıyorsan konuşarak emme sıklığını azaltabilirisin.

Mesela yere göre sınırlayabilirsin: Mesela ben sadece yatakta emziriyorum. Sen de mesela sadece bir koltukta emzireceğini söyleyebilirsin. Ben sokakta emzirmiyorum. Sen de mesela sadece arabada emzirebileceğini ama başka bir yerde meme veremeyecğini söyleyebilirsin.

Zamanla sınırlayabilirsin: Ben sabah kalkar kalkmaz ve akşam yatarken kesin veriyorum. Gün içinde de ben işten gelince ya da öğlen uykusundan önce veriyorum. Aralarda istediğinde zamanın gelmediğini söyleyip dikkatini dağıtıyorum.

Gece ise 4. ayından sonra ancak istisnai hallerde verdim. Gece emzirmelerini kesmeni tavsiye ederim.


hilalt

cok bılmıs aslında ben emmesınden hıc rahatsız degilim bu emzirme işinde duygusal bağlılık yaşayan tek o değil aslında bende onun gibiyim oğlum istedikçe veriyorum ama bir yandan da kötülük mü yapıorum ki diyorum bana böyle düşündürten oğlumun doktoru. bilmiyorum ne yapmam lazım gerçekten emerek doyduğu için yemiyor olabilir mi acaba ama bir yandan da hala onu doyuracak kadar sütüm varmıdır ki diye düşünüyorum biraz aklım karıştı


CokBilmis

2 yaşına kadar sadece (başka hiçbir şey yemeden) anne sütü ile beslenen ve sağlıklı gelişen bebekler var (Dr. KAdir Tuğcu'nun yalancısıyım. Kendisine kontrole gelen 2 bebeğin bu şekilde beslendiğini söylüyor).

Ben beslenme açısından emzirmenin zararlı olduğunu hiç sanmıyorum. Ayrıca kızım 26 aylık oldu ve henüz hiçbir ilaç kullanmadı ki bunu da emzirmeye bağlıyorum. Yine ayrıca kızım 26 aylık oldu ama henüz 2 yaş krizlerine, kendini yerlere atmalara, tekme tokat savurmalara başlamadı ki bunu da emziriyor olmama bağlıyorum.

Ama sendne farklı düşündüğüm bir nokta var (kesinlikle hiçbir bilimsel temeli yok, sadece bir önsezi) 1 yaşından önce çocuğa meme teklif edilmez, meme isteği reddedilmez; 1 yaşından sonra ise meme hala teklif edilmez ama meme isteği uygun koşullarda reddedilebilir. Saatle ya da mekanla sınırlamak gibi. Belki bu yaş sınırını 18 aya çekebilirim. Ama en son 18 ayından sonra bebeğin meme isteğini reddebilmek gerekiyor.

Aksi taktirde:

1. Gece beslenmeleri devam ediyor ki son derece sağlıksız. Hem uykusundan oluyor hem de geceleri beslneme alışkanlığı ediniyor. doğru bulmuyorum.

2. Sakinleşmek için memeyi kullanmaya başlıyor. Canı yandığında, sıkıldığında, üzüldüğünde meme istiyor. Hem duygularını ifade edemiyor, sakinleştirici almış insan gibi oluyor. Hem de ağız yoluyla kendini sakinleştirmeye alışır da yarın öbür gün sigara vs gibi kötü alışkanlıklar edinmeye meyilli olur gibi geliyor.

3. Konuşup anlaşılabilir yaşa geldikten sonra annenin de kendinden ayrı bir canlı olduğunu ve memenin anneye ait olduğunu; her istediğini her istediği anda yapamayacağını, isteklerini kontrol etmesi gerektiğini öğrenmesi gerekiyor. Çocuk, annenin yetersizlikleri ile olgunlaşıyor. Eğer biz eğitmezsek onları, sonra dış dünyada daha zorlu bir eğitimle karşı karşıya kalırlar.

Söylediklerimde hiçbir bilimsel doğruluk payı yok bu arada :))) Tamamen sallıyorum. Sadece benim düşüncelerim.Cevaplamak için Üye ol