16 aylik ve hala parmagini emiyor.

atlio soruyor: 3

Merhaba,

Oglum 16 aylik, acikinca, uykusu gelince, susayinca, son 2 haftadirda cani sikildigi her an parmagini emmeye basliyor. Uyku sirasindada emiyor, bu nedenle uyurken fena terliyor, her gece 2-3 sefer kiyafet degistirmek zorunda kaliyorum.

Nasil biraktiracagim, henuz konusmadigi ve parmak emme kendini ifade sekli oldugu icin, simdi biraktirmaya calissam kendini ifade edemeyecegi icin psikolojik acidan  sorun olur mu, ne yapsam nasil yapsam bilemedim,

Benzer durumu yasayan anneler siz nasil ne zaman biraktirmistiniz,
Birakabilmesi icin bu parmaga surulen sivilardan kullanmayi dusunuyorum, zararli midir, kullanan var midir?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


dennis

kızım 20 aylık, 3 aylıktan beri uykuya geçerken emdiği parmağını son bir iki aydır gün içerisinde boş kaldığı anlarda da emiyor (bu arada hiç emerek anne sütü almadı, doğduğundan beri biberon kullanıyor). bir diş hekimiyle görüşüp damak yapısında sorun olup olmadığını öğreneceğim. eğer sorun yoksa 3 yaşına kadar kendisinin bırakmasını beklemeye niyetliyim. Bu süreçte de, kızım yanımızdayken, eşimle, annemle, arkadaşımla yüksek sesle konuşarak, parmak emmenin dişlere zarar verdiğini, ileride çirkin göründüğünü, tel takılmasının gerekebileceğini - resimlerle de destekleyerek - anlatacağım. Yani doğrudan kızıma değil de, sanki kızımın orada olduğunun farkında değilmişim gibi çevremdekilerle konuşacağım. Kendimden de biliyorum; biri bana bir şeyi "yapma" dediğinde inanılmaz istek duyardım onu yapmak için ama annemin arkadaş toplantılarında başka örneklere karşılık olarak "ben hiç bilmem ödevini yap dediğimi, hep kendi kendine yapar" sözünden sonra daha bir istekle yapardım ödevlerimi. annem bilerek mi böyle yapıyordu bilmiyorum ama ben bu yöntemi uygulamayı düşünüyorum. bakalım işe yarayacak mı? Yaramazsa da fazla dert etmeme niyetindeyim; ömür boyu parmağını emecek değil ya; okulda mutlaka arkadaşlarından utanıp bırakacaktır. Ha, böyle bir utanma yaşamadan bıraksa daha iyi tabi ama bazı şeyler yaşanmadan öğrenilmiyor. ben daha çok diş yapısı için endişeleniyorum ama çevremde yıllarca parmağını emdiği halde hiç bir sorunu olmayan bir sürü örnek var. Bir de artık diş hekimlerinin yapamadığı şey yok gibi. Tabi ki, inşallah bunların hiç birine gerek kalmadan, kolayca kendi kendine bırakır ama, demek istediğim, zorlamaya hiç niyetim yok benim.


Lemi

Benimde kızım 29 Aylık ve hala emiyor :) hiç birine başvurma ihtiyacı duymadım hata mı yaptım bilmiyorum ama sanırım okadar da kaygılanıcak bir durum değil nasıl olsa kendini bulunca çocuk elbet bırakır diye düşünüyorum .. endişelenmeyin derim ben 3 yaş sınır ozaman bırakmassa düşünürsünüz daha çok var keyfinize bakın :)


tuntibo

Benim oğlumda 3 aydan 20 aya kadar parmağını emdi. İlk başlarda biz de çok takmadık, nasılsa  bırakır diye düşündük. Fakat gün geçtikçe artmaya başladı. Gün içerisinde de konuşmak yerine, parmağını emmeye başladı. İki çocuk doktorumuz da eğer bu aylarda çözüm bulmazsanız daha uzun zaman emer, bence acı ojeleri deneyin dediler. Sonunda "mavala" marka acı oje ile mutlu sona ulaştık. Nasıl oldu bilmiyorum bir anda tiksindi ve bir daha da ağzına götürmedi. Bence siz de deneyebilirsiniz, çünkü sadece damak değili parmaklarına da zarar veriyorlar. Bizimkinin baş parmağı yara olmuştu artık.Cevaplamak için Üye ol