korunurken hamilelik ?!?

bartum soruyor: 9

Merhaba arkadaşlar, doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalan var mı aranızda??? bildiğim kadarıyla çooooook düşük bir ihtimal, %90 gibi bir koruyuculuğu varmış hapların ama düzenli kullanılmazsa koruyuculuğu düşüyormuş. Bende kendimi biraz tuhaf hissediyorum bu günlerde... biraz iştahı artmış, biraz alıngan, biraz yorgun, yani biraz hamile gibi :))

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


Aysegul_

doğum kontrol hapına göre değişir ama genellikle koruyuculuk şu şekildedir:
en koruyucu olan yöntem denebilir haplar için %99'dur koruyuculuğu (ki %100 olan yoktur zaten).
her gün aynı saatte almak gerekir ama genellikle 12 saate kadar geciktirildiğinde koruyuculuk azalmamaktadır.
unutulduğu takdirde ne yapılacağı haftaya göre değişmektedir ve prospektüsünde ayrıntılı yazar, buna dikkat etmek lazım.
ayrıca unutulduğu takdirde 1 hafta boyunca koruyuculuğu garanti değildir 1 hafta ek korunma yöntemi gerekir.
hergün saatinde alınsa dahi bazen beraber kullanılan başka ilaçlar (örneğin antibiyotikler) veya aldıktan sonraki 2 3 saat içinde herhangi bir nedenle kusma gibi durumlarda da koruyuculuğu belirgin azalır.
herşeye uyulsa bile %1 oranında hamile kalma riski vardır burdaki bazı anneler gibi :)


bartum

Aysegul-Yagmur-Irmak... bilmiyordum doğrusu, çok teşekkür ederim bilgilendirdiğin için, doktorum da duysa çok kızar herhalde:( Ama bundan sonra yapmam. şimdi bıraktım hapı ama ilerde kullandığımda da daha dikkatli olucam.


Ulku

hayirlisiyla gelsin bebek diyelim o zaman bartum :)


Taita

ben hiç hap kullanmadım. ama biliyorum ki hem hap hem de spiral olan bir kadının 1 kızı varken 2 kızı daha oldu. şu an 3 çocuklu bir annedir. gerçi iyi ki olmuşlar diyor ama yine de dikkat etmek lazım :))selencem

Bazı hapların üstünde gün yazıyor, onları 2 tane almayın ama öyle olmayanları alabilirsiniz. Ben myralon kullanıyorum ve unutulunca ertesi gün 2 tane içiliyor. Zaten prospektüsünde de böyle yazıyor.


bartum

Ulku, :)) teşekkür ederim...
selencat, benimkilerde de gün yazmıyor yasmin kullanıyordum


Aysegul_

yasmin 1. hafta ve 2. hafta unutulduysa akla geldiği zaman hemen alınması gerekiyor ama 1 hafta koruyuculuğunu yitirmesi durumu değişmiyor. 3. hafta unutulduğu takdirde devam edilmiyor bırakılıyor, yedi gün sonra yeni kutuya geçiliyor.


bartum

tesekkür ederim Aysegul_ Hiç dikkat etmiyordum ben 3. haftada da unutsam devam ediyordum...


Aysegul_

3. hafta için bir seçenek daha vardı tam hatırlayamadım şimdi ama daha çok istenen hapın bırakılması.Cevaplamak için Üye ol