öğlen uykusuna ne zaman son!!!

seres_esra soruyor: 10

çocuklarınız kaç yaşında öğlen uykusunu bıraktı? ideal yaş kaç sizce geçenlerde kızım için kreş araştırırken 2010'lu ları uyutmadıklarını söylediler çalışan anneler için zor oluyormuş gece uyumaları gündüz uyumayan çocuk akşamda erken uyuyor

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


SelaR

Bence uykuyu bırakmak için biraz erken. Kendisi uyumak istemezse o ayrı bir olay ama "uyutmayalım" doğru bir yaklaşım değil.

1-1,5 saatlik öğlen uykusu hem kızınızın daha keyifli bir gün geçirmenizi sağlar,hemde akşam daha kaliteli zaman geçirebilirsiniz birlikte. (Bu arada 4 yaşında, yarı annelik yaptığım bir yeğenim var ordanda tecrübe sahibiyim biraz ;)


hosgeldinbebegim

çok erken değil mi? bnm kızım 2008 li bu sene uyutmadılar çok zorlandı. tam gün giderken çoğu akşam kreşten aldığımızda (18:00) arabada uyudu ve sabaha kadar birdaha uyanmadı.çocuktan çocuğa değişir belki ama erken olduğunu düşünüyorum. şimdi yarım gün gidiyor okula, okuldan geldiğinde hala uyuduğu oluyor.


mother_of_sons

bence çok erken.. zira öğlene kadar yoğundur kreş zaten yorulan çocuk birde uyumazsa akşamı nasıl edecek? kendinizden pay biçin, yorgun ve uykusuz.. sinirli ve agresif olmanıza yol açar değil mi? çocuklarda da durum aynen böyledir, kendi uyumuyor başk bir durum ama zaten uyku alışkanlığı olan bir çocuğu uyutmamak son derece saçma. en son 2,5 yaş sınıfında çalıştım ben, bütün öğrencilerim uyuyordu.


tugbat

Benim kizim 22 ayin sonunda kendisi uykuyu birakti. Her zaman rutini olan duzeni olan bir bebekti.

Ama olmadi. Ogle uykusu uyumaz.

Ender de olsa oluyor. Esim ve ben de 20 aylik civari birakmisiz:) ikimiz de hala az uyuruz.

Ihtiyaci varsa anlasiliyor. Aksami zor eder huysuz olur vs.

Ama olmuyorsa da zorlamanin alemi yok.

Benim sordugum kreslerde ogle uykusu hep vardi. Uyumayan icin ise ayri bir mekan veriyorlardi.


neretva

Her çocuk kendine özgü tabii. Ama genelde sabah uykusu 1-1,5 yaş gibi, tek uyku da 4 yaş gibi bırakılıyor diye okumuştum. Kendi bırakırsa karışmam ama kreştekiler buyurdu diye de çocuğumun uykusunu kesmem. Öğleden sonra çok huzursuz olur, siz eve gelince beraber hiç vakit geçiremezsiniz. Başka kreş arayın isterseniz.mimarcan

Merhaba,

Benim oğlum 33 aylık ve 1.5 ay önce öğle uykusunu kendisi bıraktı. Çocuk doktorumuza danıştım ben de telaşla ne yapmalıyız diye. Kendisi 2.5 yaşından sonra yavaş yavaş öğle uykusunu bırakabildiklerini, 3 yaşından sonra da aslında çok da gereksinimlerinin kalmadığını, hatta kendi oğlunda da aynı süreci yaşadıklarını söyledi. Ben de rahatladım bu cevapla ve şu anda öğlenleri uyumuyoruz. Uykuyu bırakması gün içinde huysuzluk ya da yorgunluk gibi durumlara sebep olmuyor neyse ki. Bununla birlikte uyku saati yerine 1 saatlik yatağa uzanıp kitap okuma ve dinlenme seansımız var. Uyumak istemeyen çocuğu zorla uyutmaya çalışmak da zaten mümkün değil (Bizzat denemişliğim var, sonu hep ağlamayla bitiyordu vazgeçtim).
Ama benim oğlum şu anda evde bakılıyor, yani kreşe gitmiyor. Dolayısıyla ciddi bir fiizksel ya da zihinsel aktivitesi olmuyor. Fakat kreşe başladığında durumlar değişecek ve belki de öğle uykusuna ihtiyaç duyacak bilemiyorum.
Sonuçta önemli olan çocuğun ihtiyaçları, eğer o ihtiyaç duyuyorsa uyumaya devam etmeli ama uyumamakta direniyorsa da yapılabilecek bir şey yok.


nurdans

Öğlen uykusu gibi varmı bu hayatta::)

Heleki çocuk için ne kadar dinlendiricidir,biz bile ihtiyaç duymuyormuyuz uykuya çoğu zaman,kaç yaşına kadar uyursa okadar iyidir,demekki bünyenin ihtiyacı oluyor,ama uyumayan çocuğuda zorla uyutmak yanlış yani akşama kadar sakin bi şekilde durabiliyor yemeklerini düzenli yiyorsa ve yorgunluğu olmuyorsa uyumasada olur bence,ben bu yüzden seneye oğlumu okula vermekte tereddüt ediyorum,istediğim okulda uyku yok ve b oğlumu zorlar diye düşünüyorum...


nurus

nasıl yani 2010 doğumlu olanları uyutmuyorlar mı??çok şaşırdım.. en az 1 saat uyumalılar.kızım 2 hatta 3 saat bile uyuyabiliyor.


 arkadaşlarım 2008 doğumlu çocuklarını kreşlerden alıp eve giderken hep uyuduklarından dertli.yazık ama ya! benim bile bu yaşımda koşturmacalardan sonra saat 2-3 gibi kestirip uyuyasım var.çocukların nasıl olmasın ??zmimoza

Uyku bence de önemli..2010 doğumluları uyutmamaları garip geldi bana da..Benim oğlum 4 yaşında hala öğle uykusunu uyur.Uyumadığı zamanlarda agresifleşiyor..Ama bazı çocuklar da böyle olmayabilir.Öğle uykusu candır :)))Özellikle anne için :))


sappho

Şimdi ben size tüm ezberleri bozan bir şey söyleyeyim mi??


Oğlum 1,5 yaşındayken,doktorumuz,"Artık öğle uykusunu bırakalım" dedi. Ben daha ağzımı kapatamadan anlattı.Öğlen uykusu zihinsel gelişimini olumsuz yönde etkiliyormuş.Gelişmiş ülkelerde ebeveynler bu konuda bilinçlendirilip,uygulanmaya başlanmış. Zaten öğle uykusu çocuğun sağlığı için değil bakan kişinin rahatı,dinlenmesi içinmiş.Uykusu geldiğinde ne yapacağım şeklindeki soruma:"Hemen bir aktivite bulun,mümkünse hareketli olsun,parka çıkın,hava iyi değilse evde onun uykusunu açacak oyunlar oynayın." diye cevap vermişti. eee ben de adam o kadar yurtdışına falan kongrelere gidiyor, vardır bir bildiği diyerek 3 gün denedim.Öğle yemeğini yemedi,huysuzlaştı,ama geceleri sürekli uyanan çocuk deliksiz uyudu. Uyku saati yaklaştığında onu oyalamak ve hiç dinlenememek beni yordu. 4. günde eski düzenime geri döndüm. ;ama şimdi bazen kendisi istemez öğlen uyumayı hiç zorlamam.Bizim için öğle uykusu bir rutin değildir.Akşam uyku saatini değiştirmez bu durum,daha erkene çekilmez yani. Öğlen uyumadığında" hadi bugün biraz zihnin gelişsin!!" derim:))))Cevaplamak için Üye ol