Artık emzirmem istiyorrrrrummm :((((

husnakoparan soruyor: 4

5 aylık kızım var 7 gün sonra 6 aylık olacak yalnız emziremiyorum denemesinin şekil kalmadı uyurken uyandıktan sonra ac bıraktım ağlamıyor bıle ac kalınca emzirme pozısyonuna geldiği an kıyamet kopuyor ortalığı yıkıyor emmek ıstemıyor tam emecek fıyorum 1 dk sonra bırakıyor tekrar ağlıyor doktora gıttım mama verdi aptamil onuda içmiyor çorbada içmiyor yoğurtta yemiyor ne yapacağımı şaşırdım bor fıkrı olan varmı cok üzülüyorum

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


unkurabiyesi

ne sorduğunu anlamadım

 yalnız emziremiyorum denemesinin şekil kalmadı uyurken uyandıktan sonra ac bıraktım ağlamıyor bıle 

de demek?


anneoldum

Sanırım emmeyi reddediğinden ve hangi sekli denersen dene ,uyurken bile emmediğini anlatmıssın.Bu aylarda oluyor canım endişelenme.Belki diş falan çıkarıyordur zorlama fazla.Önce biraz oyna sonra emzir.Olmadı sağ biberonla ver.Gün içinde ek gıda olarak sadece 1 çeşit vermeyi dene.Mesela sadece yoğurt.Ya da meyve yada çorba.Umarım düzelir.


fistikcik

Merhaba,
Anladığım kadarıyla durum birden gelişmiş, önceden emmesinde bir problem yokmuş. Daha detaylı bilgi verebilirseniz yardımcı olabilirim. "Mama içmiyor" demenizden daha önce biberon almadığını varsayıyorum. (biberon almış olsaydı, biberonun akışına alışıp karmaşa yaşamış, bu yüzden memeyi reddediyor diyebilirdik). Süt akışı hızınız fazla olabilir mi ? Bu durum da meme reddine yol açar. Özellikle memeyi aldıktan bir kaç dakika sonra (tam süt akışı başlayınca) kendisini yay gibi geriye atıp ağlıyorsa, boğulacak gibi olouyorsa, süt akış hızı fazla olabilir.

Hiçbir görünü neden yokken ortaya çıkan ani bir meme reddi zaman zaman yaşanır. Biraz zaman ve uğraşma gereklidir, ama üstesinden gelmek mümkün. Bu arada süt üretiminizin olumsuz etkilenmemesi için iyi bir elektrkli pompayla sütünüzü 2,5-3 saatte bir sağın. Sağdığınız sütü kaşıkla ya da alıştırma bardağı (suluk) ile verebilirsiniz. 5 aylık bir bebeğin artık biberona ihtiyacı yoktur, ince delikli bir suluktan içebilir.

Bebeğinizle ten temasını arttırın. Mümkünse beraber uyuyun (en azından bazı uykuları). Üst kısmınızda kıyafetiniz olmadan bebeği omzunuza alın. Bırakın omzunuzu emsin. Siz ayakta iken, yavaşça sallanarak (bir müzikle birlikte dans eder gibi de yapabilirsiniz) bebeğin ağzını yavaş yavaş omzunuzdan önce kolunuza, sonra da memeye doğru yaklaştırın. Memeye bir kaç damla süt damlatılabilir. Bebeği ayakta ve sallayarak emzirmeye çalışın. Bazı durumlarda bebeğin dik konumda tutulması ya da annenin yatarak emzirmesi de işe yarar.

Başka bir işe yarayan teknik banyoda emzirmedir. Yanınızda yardımcı bir kişi olmak kaydıyla bebeğinizi kucağınızda banyo yaptırın. Yardımcı kişi bebeğinize yavaşça su dökerken siz de memeye yaklaştırın ve emzirmeyi deneyin. Bu tekniğe re-birth (yeniden doğum) adı verilir. Suyun varlığını anne karnındaki ortamı hatırlatır.

Biz de 4. ile 7. aylar arası ara ara meme reddi yaşadık. Yularıda anlattığım yöntemlerle üstesinden geldik. Ancak bebeği aç bırakmak doğru değildir. Aç kalan bir bebek sinirlenir, sinirli bir bebek herşeyi reddeder. Bir-iki ay ayakta ve sallanarak emzirmeniz gerekebilir. Meme reddi çözülünce bu yöntemi bırakırsınız.


nilgun_E_D

Kızım 2,5 aylikken ben de benzer bir sorun yasadım. 2 ay devam etti. Memeyi emmeye başladığı an kendisini geri atıyor ağlıyordu. Ayrıca emerken sürekli bir gaz çıkarmaya calışma hali vardı.. Sonrasında memeyi gördüğü an ağlamaya başladı. Uyanikken emziremedim. Çok farklı pozisyonlarda emzirmeyi denedim ama hiçbirini kabul etmedi. Uykusunda emdigini farkettim. Ancak sadece kızım da ben de yatar pozisyondayken emzirebildim. Oturur haldeyken yine gaz çıkarmaya çalışıp uyanıyor ve emmiyordu. Hiç mama vermedim, geceleri 6-8 kez kalkıp emzirdim. Uyanmasına fırsat vermeden emziriyordum. Gündüz uyumadığı için hiç emmiyordu. Bu da beni çok üzüyordu. 4,5 aylikken uyanikken yatar pozisyonda tekrar emmeye başladı. 5 aylik oldugunda ise geceleri ben oturur pozisyondayken emmeye başladı. Şimdi 5,5 aylik. Gündüzleri de yari yarıya oturarak emzirebiliyorum artık. Meme emmeyi artık kızım istiyor, ben zorlamıyorum. .

Bizim sorunumuz hem inek sutu alerjisi hem de fışkırır tarzda sut akısı idi. Neden uykusunda yatar pozisyonda emdigini bilemiyorum. İnek sutu alerjisi için çok sıkı bir diyet uyguluyorum. Emzirmeden önce de sut akısının normal olması için bir miktar sut sagiyorum. Problemleri bu sekilde asabildigimizi düşünüyorum. Umarım seninki de en kisa zamanda tekrar emmeye baslar.Cevaplamak için Üye ol