Her aksam en az 2 saat aglama

sunkey soruyor: 10

5 haftalik bebegim 2. haftadan beri neredeyse her aksam aksam en az 2-3 saat aglama krizine .girmeden uyumuyor.kolik degil zira dru da nedensiz aglayabilir dedi.sallayarak ,fon mak. vs bir turlu sakinlesmiyor.saglik problemi yok .ama ben bunun nedensiz olduguna bir turlu inanamiyorum. benzer bir problem yasayan ve cozum bulan var ise cook mutlu olacak bu garip ana :)

Bu soruyu cevapla


36 Cevap


araf_01

her akşam dediğiniz için bana kolik sancısı gibi geldi oğlumda vardı ve saati hiç şaşmazdı


sunkey

nous bahsettiğin yöntemi Tracy nin şşt patıyla geleneksel yöntemleri birleştirerek yapıyorum zaten, Harvey Karp'ı bilmiyordum. Hazır kundağımız var swaddle me marka, emziğe 3 haftada inat edip eski tip bir model bularak alıştırmayı başardım. Dizimize yastık koyarak sallıyoruz, yan çevirip. bu şekilde 2-3 saat ağlamalarla uyuyor.

fadime_d bugün babaanne ziyaretindeydik, kalabalık olduğundan olabilir, akşam ağlaması saat 4'te başladı şu an saat neredeyse 11 yeni yeni  uyku haline geçiyor babasıyla zira bende hal kalmadı sallamaktan ellerim titriyor. Bildiğim kadarıyla kolikin daha kesin saatleri var.

yavrumveben geçmiş olsun size de :) ne zaman geçti sizinki? Ben kolik olmasını dilemeye başladım en azından 3. ayda bitiyormuş, ben ne zaman biteceğini bilmiyorum.


gulenozel

Oğlum 20. Gunünde başladı ve yaklaşık 3 aylıkken bitti, kolikin kesin saatleri var derler genelde de aksam üstü bizimki ise gece 1-2de baslar sabah 8e kadar susmaz ve uyumazdi...ben de bari gündüz ağlasa raziyim derdim. Karp'in hic bir yöntemi bizde ise yaramadı, ama kısa sürede olsa sakinlik veren seyler;

Bizde saklanan koltuk yoktu ancak kendimce saklanan koltuk efekti yapardım yani oturduğum yerde one arkaya sallana

Kendi arabası ile evde dolaştırma

Otomobil ile disarda dolaştırma ( sabah 5te durumculete giderdik emir kucakta:)

Şarkı söyleme

Ve bol miktarda kucakta yürüme, hoplama,ziplama

Oyun halısı da biraz oyalardi bizimkini

3 aylık olunca geçecek bak, 6-8 hafta arası ise bu tarz bebeklerde en zor donem sonra yavaşlar..


gulenozel

Saklanan diil sallanan tabi


yie

Gunescim, biz mutfakta aspiratoru acip Elif gogsumuzde dolastirarak uyutabilirdik ancak..hatta aglarken direkt aspiratorun altina uzatinca buyulenmis gibi susar, dinlerdi..denediniz mi hic?CokBilmis

Eğer fiziksel bir sıkıntısı yoksa ağlamasını engellemeyin.

Ağlayarak rahatlamay, stresini atmaya çalışıyor olabilir.

Bebekler bir dönem belirli saatlerde ağlıyorlar.

Ten teması kurup, ninniler söyleyin. Ama ağlamasını kesmeye çalışmayın. Bırkaın doya doya ağlasın. Ağlamak güzeldir, insanı rahatlatır.

"Ben bir hata yaıyorum, o nedenle bebeğim ağlıyor" diye düşünürseniz gerilirsiniz. "Bebeğimin ağlamaya ihtiyacı var ve bu ihtiyacını benim kollarımda gideriyor ve aslınd aşu an çok mutlu ve şanslı bir bebek o" diye düşünürseniz siz de rahat edersiniz, bebeğiniz de rahat eder.

Not: Benim kızım da ilk 3 ay her akşam 5 ila 9 arasında ağlıyordu. Ben de susturma yöntemleri denedim. Okudklarımdan sonra anca aydı durumu :) İkinci bebeğim dilediği kadar ağlayabilir.


sunkey

nous  videoyu izledim eşim bunu de deniyordu yöntem olarak bilmeden ama ben de deneyeceğim.

gulenozel kolik olmadığını düşünme nedenlerim, araba yolculuğunun, pusetin, süpürge sesinin, hiç ama hiç bir yararı yok.bu akşam eve zor geldik, aynı bir kutu viyaklayan yavru kediyle dolaşmak gibiydi :)ama yüreğime su serptin umarım 3 ayda geçer, oldukça yıpratıcı çünkü. Bazen gündüz de oluyor ve ben korkuyorum benim zor katlandığım şeye ben işe başlayınca bakıcı nasıl katlanacak :(

Yasemin maalesef canım, sen daha önce bahsetmiştin sanırım bu nedenle denedim işe yaramıyor :(


gulenozel

Bir de yoksa bir sling edinip onu deneyebilirsiniz, Sling de sakinleştirirdi bizimkini, hem de kucakta taşımak daha kolay oluyor öyle, ben bir yandan Emir'i taşır bir yandan da kitap okur ayakta, dizi izlerdim.. Eşimle geliştirmiştik bu yöntemi, dediğim gibi biz gece yarısından sabahlara kadar ayaktaydık..Bu süreçte bir dönem annemlerde kaldım memlekette, annem cıldırıyordu yahu bebek  kucağında sürekli, sen dizi bakıyorsun, kitap okuyorsun diye ben de ne yapayım öyle de böyle de ağlıyor bari ben akıl sağlığımı koruyayım derdim..annemin de tek korkusu sen işe başlayınca ne yapacaksın olurdu, ona da dediğim gibi merak etmeyin o zamana düzelir..


Bir de o öyle ağlarken şap diye suratının ortasına öpücük kondurun o anda ne olduğunu anlamayıp bi kalırdı Emir, şaşalardı, o bakışı hiç unutmam :) Emir şu anda hiç ağlamıyor desem yeridir (serum fizyolojik, aşı vb. yapılırken ağlıyor) sürekli gülümseyen bir bebek, o günler sadece anı olarak kaldı ve şimdi komik maceralarım olarak anlatıyorum..sunkey

Çokbilmiş, evet bebek stresini atıyor diyen de var ama bırakın ağlasın pek benim tarzım değil kucağımda da olsa.Yorgun düşüyor, uyuyamıyor ve çok yıpranıyor rahatlatmak zorundayım yani en azından güdülerim bana bunu söylüyor :)

Guleozel sling keşke sevseydi ya da göğsümde avunsaydı, göğsümde uyutmaya razıyım bu sıcakta ama artık bu da mümkün değil ağaçkakan gibi göğsüme vuruyor kafasını :)

Moral verdin yine de  ne diyeyim umarım 3. aya geçer.Ama önümüzdeki ay tatile gidiyoruz korkmaya başladım :(

Nous sağol bu arada linkler için, uğraştın :)


cano

aynı şekilde benim bebişimde bu durumda dikkat ettim özellikle akşamları ağlıyor .gaz olsa gündüzde ağlar aç değil peki ne ? şimdi yazılanları okuycam inşallah bir çaresi vardır .hatta sıcaktanmı dedim her akşam yatmadan  önce yıkıyorumda gerçekten şaşırdımCevaplamak için Üye ol