Anneanne, babaanne bayram ziyareti

fcanan soruyor: 9

İstanbul'a komşu ama başka bir şehirde oturuyoruz. Annemlere 1-2 ayda bir gidip bebek ve ufak çocukla ulaşım zor olduğu için bir gece kalıyorduk. Geçen sene anneler gününde hem annem ameliyat olduğu için gitmiştik. Eşimin de doktor işi olduğu için iki gece kaldık annemlerde ama çoğunlukla evde değildik. Babam '3 gündür burdasınız. Gelmeyin zaten' falan dedi bana. Ben de kırıldım, 'burası annemin evi' vs diye ilk kez babama söylendim. Bu olaydan bir ay sonra Ramazan Bayramı vardı, annem babamla aramızda geçen bu olay nedeniyle 'bayramda gelmezseniz daha iyi olur' dedi. Bir anlamda bayramda bize kapısını kapattığı için kırıldım. Yengemin önerisiyle babalar gününde kırgınlık olmasın diye gittik. Babam bize her zamankinden iyi davrandı. Bu olaylardan sonra daha seyrek gitmeye başladım onlara. Babam senelerce aşırı alkol kullanımıyla bize huzur vermemiş bir insan. Bu olaylardan birkaç ay sonra kansere yakalandı. Bu Ramazan Bayramında gittik onlara, 2 aydır gidememiştik. 1-2 saat sonra "misafir gelecek. eşin niye kanepede uzanıyor" diye söylenmeye başladı, 'yüzsüz' dedi bana. Kızım anneaanesini özlüyor. O kadar yoldan gidip sadece bir saat mi durayım onlara ya da hiç mi gitmeyeyim. Ertesi gün babalar günüydü, ben de aramadım.

Bundan bağımsız bir diğer konu da kayınvalidem. Başka bir şehirde yaşıyor. Senede bir gidip 1 hafta 10 gün kadar kalıyoruz. O bize senede 3 kere gelip her seferinde en az 10 gün kalıyor. Bu sene Kurban bayramında gidecektik. Eşimin abisi de eşi ve çocuğuyla bayramda ona  gitmeyi istemiş. Kayınvalidem, iki oğluna 'kendi aranızda anlaşın, biriniz bayramda biriniz başka zaman gelin. Aynı anda gelmeyin.' demiş, Kendisi yorulur diye düşünüyor. İnsanın gönlünün geniş olması önemli.

İki küçük çocukla buruk bırakıyorlar bizi, manevi destek görmüyoruz. Başka anne babalar da bayramda ve diğer zamanlar kapılarını kapıyor mu? İnsanlar neden bu kadar sevgisiz? Ne yapmalıyım?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Nurcancan

bazı anneanneler/babaanneler var torunu için dünyaları verir, bazıları var uzaktan seyreder. çocukları başka çocuklarla kıyaslamamak lazım ya,  annelerinizi de başkasınınkilerle kıyaslamayın bence, üzülen siz olursunuz.  annem veya kv bana açık açık gelme dese gidemezdim sanırım. gittiğimde surat asacak, çocuğuma iyi davranmayacak olursa daha kötü olurum diye.. çevrenizde çocuklu arkadaş edinmeye çalışın..


fcanan

Yorumunuz için teşekkürler. Hayatı olduğu gibi kabullenmek anlamında haklısınız. Ben de bu aralar gitmeyi düşünmüyorum ikisine de. İyi davranılmayan yere gitmek istemiyorum. Çocuklu arkadaş olabilir ama yakın aile gibi olmaz yine de. Küçük çocuklu ve bebekli olunca, manevi de olsa insan destek bekliyor. Şans, ne diyeyim. Sahip olduğum güzel şeylerin değerini bileyim.


Nurcancan

emin olun sizi şu an en iyi anlayacak olan çocuklu ailelerdir :) büyüklerimiz "biz bu yollardan geçtik, nesi zor ki" diye bakıyorlar. ben bile 3 yaşındaki kızımda sanki hiç zorlanmamışım gibiyim, halbuki onda da çok ağlıyordum.. zaman geçtikçe kötü zamanları unutuluyor çünkü.. 


karam32

Ailem 1500 km uzaklıkta açıkçası iyikide öyle diyorum çoğu zaman. Gönüller uzaksa mesafeler kısa uzun farketmiyor. Ortalama 3 yılda bir gidip 10-15 gün kalıyoruz. Eşimin ailesiyle aynı sehirdeyiz. Onlarla ilişkimiz çok çok daha iyi. Sizi ve çocuklarınızı ozlemiyorlarsa gitmemek daha doğru olabilir. Ama mesafe kısa ise evlat olarak üzerimize düşen 1-2 saat uğranabilir diye düşünüyorum. Nurcancan in dediği gibi bazı anneanne babaanne torun için yanarken bazıları görmek istemeyebiliyor. Kendi babaannem ve anneannemde de böyle olduğu için anormal gelmiyor bana istenmemek.akasya2213

 Bazen insan oğlunu anlamak nr kadar da güç oluyor. Ailedi olsa bile....yasadiklariniza üzüldüm ama bir yandan da yerinizde olmak istedim:)) keşke bana da gelme diyen birileri olsa:)) bizdeki durum da şu kayınvalide ile pek anlaşamadığımız için sadece bayramlarda gitme kararı aldık. Gittiğim an tüm işleri bana yıkma hevesinde torununu görmeden edemiyor ama torundan 1 kap yemek de pişirmiyor tüm işi üstüme yıktığı gibi daima şikayet tavır hep bir yanlışım var. Gitmiyorum hastanelik olup bizi huzursuz ediyor gidince de bana yapmadığını bırakmıyor. Bayramlar yaklaştıkça inanın gergin huzursuz oluyorum. Pek cevap niteliğinde olmadi ama.... dertlenmek diyelim kabul ederseniz.... çok kolaylıklar dilerim


fcanan

Sağolun yorumlar için. Evet insan oğlunu anlamak zor gerçekten. Her biri ayrı çeşit. Benim dışımda da böyle şeyler yaşayanlar var demek ki. 

Geçen annem diyor ki, 'iyi ki internetten fotoğraflarını görüyorum torunlarımın, yoksa iyice hasret kalacağım'. Artık paylaşmama kararı aldım; özlesinler de çağırsınlar diye. Annem babamdan çekindiği için çağırmıyor. Sanal dünyada torun sevgisi mi olur. Aslında araştırmalara göre torunlarıyla zaman geçiren yaşlılar daha sağlıklı ve uzun ömürlü oluyormuş.

Aynı şekilde kayınvalidem iki oğlundan olan üç torunun fotoğrafını birleştirip profil resmi yapmış. Ama 3 torun bir 2-3 gün aynı anda bayramda evine gelsin istemiyor.


akasya2213

Aslında biz yetişkinlerden çok çocuklar için bence daha elzem anane babane sevgisi... Ama işte zorla olmuyor bazı şeyler.


zehrashn

Annemle aynı sehirdeyiz hatta aramız 10 dakika  5 yıllık evliyim iki cocugumada sadece ilk dogduklari hafta gelip yardim etti sonra evimin kapısını bile açmadı ben aramasam aramaz bile 4 yaşındaki oğlum kendi ağzıyla anneanne sizi çok özledim size gelmek istiyorum dediğinde yok benim işlerim var evimi batırıyorsunuz gelmeyin dedi çocuğa babam annem laf etmesin diye hiç bişey diyemiyor ne zaman ki annemin işi düşerse cagirir bizi genelde şehir dışına çıkacağı zaman kardeşlerimi (yaslari 18 ve 21 çocukta değiller yani ) ve babamı ise kaldırmam evi temizlemem yemeklerini vs yapmam için yani..  yukarda bi arkadasin dediği gibi ne  yapsam begenmez ne desem ters anlar annem degilde kaynanam gibi sanki bende istenmeyen sevilmeyen gelinmisim gibi o yüzden takmamaya çalışın rabbim sağlıklarını versin ona şükredelim bizim nasipte buymuş demek ki hayırlı günler dilerim🙂 kayın validem yok bu arada 3 tane gorumcem var 2siyle konuşmuyorum bi tanesinjnde ha varlığı ha yokluğu şu hayatta ailem olarak üç kişi var eşim ve çocuklarım onlarda bana yeter  😊 yalniz  degilsiniz yani 


fcanan

Yorumlarınız için çok teşekkürler. Evet anneanne babaanne sevgisi çocuklar için daha önemli ama olmayınca olmuyor ne yapalım. Aynen benim de ailem olarak şu an üç kişi var diyebilirim, eşim ve çocuklarım. Annem sevgisiz değildir ama babama daha öncelik veriyor. 'Tabi kızım ve torunların gelecek' diyemiyor babama. Anneme kendi babasından kalan evde oturdukları halde, çağıramıyor, ekonomik özgürlüğü olmadığı için muhtemelen ve babamdan çekindiği için. Kayınvalidem de sevgisiz değil muhtemelen ama belli şartlar dahilinde, kendi istediği zamanlar görmek istiyor torunlarını. Yani kendi işine geldiği gibi. Gönlü geniş değiller.


Cevaplamak için Üye ol