sürekli "ellerim çok kirli" diyor, bu bir takıntı mıdır?

elif_kurtoglu soruyor: 3

oğlum bu aralar, ellerini henüz yıkamışsak bile parmaklarını açıp kapayarak ellerini kontol ediyor ve "elim çok kirliii"diye ağlamaya başlıyor. amaç suyla oynamak değil, çünkü ıslak mendillle silmemi de kabul ediyor. bazen uykudan elim çok kirli diye ağlayarak uyanıyor. o kadar sık söylüyor ki, bu bir takıntı mıdır diye korkuyorum.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


sbeser

Bizim çocuk doktorumuz 18 ay kontrolümüzde bu dönemde benzer şeylerin yaşanabileceğini yani çocuk yemek yerken eline bişey bulaşırsa hemen ellerinin silinmesini isteyebilir eğer anne titiz birisiyse ve hemen çocuğun ellerini siliyorsa bu ilerde çocuğunda aşırı titiz bir birey olmasına sebep olabilir demişti. Yani bu durum dönemsel birşey ve çok üstünde durmamak gerekiyor. Ama yanlışda anlaşılmasın çocuk istediği halde "aman çocuğum ilerde titiz olmasın"  diye çocuğun elini silmemekte çok doğru değil. Bizde bu dönemde Başak'ın yaptığı gibi "azıcık kirlnmiş bişey olmaz yemeğine devam edebilirsin" diyerek, çok üstünde durmayarak geçiştirdik.
Pedagoga gerek yok hele ki Anıl Saraç'a hiç gitmeyim derim ben. Biz başka nedenlerle gitmiştik Anıl hanım'a. ama malesef hiç memnun kalmadım. 2 görüşme yapıyor ve 2. görüşmeyi gerçekleştirene kadar baya bekletti bizi meşgulüm ayağına ve çocuğuma özel hiçbirşey söylemedi, hep genel konuştu.  


elif_kurtoglu

Ben Yağız'ı kirlenmek konusunda o kadar rahat bırakırım ki,ne ellerini ne üstünü başını hiç dert etmem ve o da şimdiye kadar böyleydi. Önlük takmayı sevmedi mesela, hiç ısrar etmedim, her yemek sonrası baştan aşağı kıyafet değiştik. Bu konuda rahat olması gerektiğini düşündüğüm için böyle davrandım ve şimdi bu tavrı beni çok üzüyor. Yapmaya çalıştıklarım boşa gitmiş gibi.

Diş konusuna gelince, Yağız azılarını ve hatta üst köpek dişlerini çok kolay hiç hissetttirmeden çıkardı ama bu alt köpek dişleri çok uzattı işi ve çok zorladı bir de hastalıkla birleşince...

sbeser çok teşekkürler cevabın için. bu akşam biz de doktorumuza gidiyoruz, bu konuyu da açmayı düşünüyorum, umarım dediğin gibi dönemsel birşeydir ve benim biraz çabamla ve zamanla geçer. çünkü hastalıklar geçiyor ama bu tür psikolojik olaylar kişilikleri üzerinde kalıcı etkiler bırakıyor. pedagog konusunu da doktorumuza bir danışalım, gerekli görürse biraz araştıralım en iyisi. oraya kadar gidip de bildiğim şeyleri duymak ve ilgilenilmemesi beni de çok mutsuz ederdi, haklısın.

bakalım nasıl atlatıcaz bu dönemi...


sbeser

Başakcım ben uçurtma şenliği yazışmalarını kaçırmışım. Bi bakayım uyarsa geliriz tabii.Cevaplamak için Üye ol