parmak emme

sibeley soruyor: 10

mrb arkadaşlar kızım şu an 27 aylık ama hala parmak emiyor.daha önceleri uykusu geldikçe emiyordu.ama artık sürekli hale geldi.sizce bu konuda neler yapmalıyım.dönemsel dedim zorlamadım sorun etmedim ama artık iyice alışkanlık halini aldı.şu dönem için normalmi yoksa onda olumsuz bir durum yaratmadan bırakmasını sağlayacak bir çözümünüz varmı?????????

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


berra_melek

bize doktor emziğe alıştırın demişti parmağı bırakmak daha zor oluyor emziği daha kolay bırakır demişti...


sumeyye

benim kızım da parmağa meyilli.. 1 aydır sektirmeden götürüyor baş parmağını.. emzik te emiyor ama emziği zorla alıştırdık ( ki hala emzik yerine parmak tercih edecek fırsatını bulsa..) uyurken eldiven veya çorap gecırıyorum. şu sıralar azaldı sankı ama unutmasını diliyorum..
(parmak emme ile ilgili çevremde olumsuz örnekler gördüğüm için açıkcası emzik biberon daha karlı geliyor. aynen berra_melek' lerin dr unun dediği gibi enınde sonunda emzık bıberon bırakılır ancak parmak hep onunla olacak)
bende öneri veya örnekleri dikkatle dinleyeceğim..

(önce ki konu başlıklarını okudum ama daha çok ileri aylarda bıraktırma var..yanı sızın ıcın de uygun o baslıklar.. oje ile vs bıraktırma.. )


ZeynepYenice

maalesef 3 yaşındaki kızım hala emiyor :( pedagog üzerine gitmememizi, öyle bir şey yapmıyormuş gibi davranmamızı söyledi ama bütün mikrobu parmağından kapar oldu..


sibeley

hem mikrop kapıyor hem detırnak parmak yapısı bozulmya başladı.4 ve 5 aylar önemli o dönemler başlıyor en çok.o yüzden ne kadar erken önlem alırsanız sizin için o kadar iyi.


polen

emziğe falan alıştırın.başka meşgaleler bulun.ama sakın üzerine gitmeyin.
ben 4 yaşıma kadar parmağımı emmiştim. ta ki abimi sünnet etmek için eve gelen sünnetçinin usturası ile tehdit edilene kadar.korkumdan bir daha ememedim. ama ilkokulda bile parmağıma bakıp iç geçirdiğimi hatırlıyorum:)gaiakadinlari

Parmak emme bizim de yaşadığımız ve güzellikle çözdüğümüz bir durum oldu. Ela da önceleri sadece uykusu geldiğinde emdiğinden rahat davrandık ama tüm günlük bir huya dönüşünce önlem almaya başladık. Hem bir aile danışmanı hem de kitaptan araştırdım. Şöyle ki: Üzerine gitmemekle çok iyi yapmışsınız. Bağırıp, parmağını emmenin zararlarından bahsettikçe daha da fokus noktası olup daha da üzerine düşüyorlarmış.
Öncelikle parmak ağzına aldığında oyuncak vermek, yiyecek birşey tutuşturmak, parmak oyunları oynamak gibi oyunlar deneyebilirsiniz. Bu sistem unutturma sistemi. Böylece yapmaya yapmaya hayatından çıkıyor.
Ama sizde de, bizde olduğu gibi, tüm güne yayılan bir huy ise bu işe bir noktaya kadar yarıyor. Onun ötesinde nazik ama kesin bir dille artık parmağı ağzından çıkarmasını isteyin.
Hayır deyip kaçarsa elini hafifçe çekerek destek olun. Ağlarsa sarılın ve zor olduğunu bildiğinizi söyleyin. Kızmayın. Alışkanlıklardan vazgeçmek zordur, ona destek olun.
Biz Ela ile uzun uzun sarıldık, o da giden parmağı için ağladı. Ben de ona onu sevdiğimi, kolay olmadığını söyledim; mırıl mırıl konuştum. Sabır ve süreklilik istiyor.
Sevgiler & Kolay Gelsin;


sibeley

çözüm için teşekürler canım ara tatili beklemeliyim o zaman .umarım hallederiz :)mihri79

benimkide cokkur cokkur nasıl iştahla emiyor,bazen balmı var diyorum:))çevremdede var görümcemin kızı 5 yaşında çene yapısında bozukluk oluşmuş ank sevk ettiler,ama halamın lisedeki kızı geçen seneye kadar filan okulda sıranın altına eğilip bağımlı gibi çekiyormuş:)yeni bırakmış,onada küçükken çene yapısı bozuk filan demişler,parmağı incelmiş ama büyüdükçe kalmadı bişey diyor,çok zor bırakılan bişey,sanırım 3 yaşını geçirince dahada zor olacak bu yaz uğraşacağım bende,bizimkini oyunlaştırdım ben zamanla,her aldığın ee annem ,şebekleşerek çek kız elini, ııyy filan böyle tiksindirmeye çalışıyorum çekiyor sonra geri sırıtırak alıyor benimle oynamak için,bide yapıyım aynı şeyleri diye gösteriyor bana özellikle emdiğini,ama eskiye göre azaldı gibi,uykuda sorun işte uyurken neredyse sürekli emiyor,gece arada uyanır gibi olunca parmakla uyuyor o yüzden müdahale edemiyorum ama yazın çorap denmeyi düşünüyorum gerçi çıkarır heralde ya:(((yada bırakıyım emsin diyorum bazen halamın kız emmiş emmiş nereye kadar en fazla liseye kadar:)))fcan

Biz sonunda tam 2,5 yaşını (30 ay) devirmişken, geçen haftadan beri bıraktırabildik sanırım. Şöyle ki bir haftadır neredeyse hiç emmedi, bundan sonra da tekrar hatırlamaz diye umuyoruz.

Benim oğlum da neredeyse doğduğundan beri (hatta anne karnındayken bile) sağ baş parmağını emiyordu. Emzik de kullanıyordu. 
Hangi uzmanla konuştuysak konuşalım 3 yaşına kadar, özellikle de 2 yaşına kadar çok müdahale etmememiz söylendi. Zira parmak emmek genetik olabildiği kadar (babamız da yaklaşık 4 yaşına kadar aynı durumdaymış), bir ihtiyaçdan da kaynaklanabiliyor olabilirmiş. O nedenle de biz bu zamana kadar mümkün olduğunca üzerinde durmamaya, onu yönlendirmemeye çalıştık (tabi ki dede vb. büyüklerin müdahalelerini saymazsak...)
Her çocuk farklıdır, o nedenle sizin durumunuz bizimkine benzemeyebilir, aynı yöntemler geçerli de olmayabilir. Bizimkisi gün boyu sürekli değil ama daha çok uykusu geldiğinde, korktuğunda, yorulduğunda veya tv de birşeylere daldığında parmağını emiyordu. Emziği ise ağırlıklı olarak uykuya dalarken ve uyku boyunca...
En son 2 yaş kontrolümüzde doktorumuz üst çenede şekil bozukluğunun oluşmaya başladığını ama yine de çok üstüne gitmememizi söylemişti.
Bir süredir araştırmalarım sonunda 3 yaş öncesi ikna etmenin çok da mümkün olmadığını öğrendikten ve ikna dışındaki tüm yöntemleri de okuduktan sonra burada, başka bir soruya gelen cevaplarda da önerilmiş olan Mavala'nın acı ve renksiz ojesini (Mavala Stop) aldık.
Geçen haftasonu öğle uykusunda ona farkettirmeden sürdük. Uyandıktan sonra parmağını ağzına götürdüğünde bağırmaya ve tükürmeye başladı, hiç yorum yapmadık, hatta hiç haberimiz yokmuş gibi "ne oldu oğlum?" falan dedik. Tükürmeye devam edince "su ister misin?" dedim ve suyu içti. Sonra aynısını bir kere daha yaşadık ve bir daha parmağını ağzına almadı. Ve de bu kadar gündür ne bize sordu "parmağıma ne oldu?" diye, ne de "bu acı olmuş" gibi bir yorum yaptı. Bize çok ilginç geldi bu durum ve bu işin bu kadar çabuk çözülmesine de şaşırdık.
Belki daha önce hiç bir zaman bu konuyu gündeme getirip, üstüne gitmediğimizden denediğimiz ilk yöntemde sonuç almış olabiliriz, bilemiyorum. Belki daha erken deneseydik daha tepkiyle yaklaşabilirdi, onu da bilmiyorum ama belki bir faydası olur diye düşünerek hikayemizi sizinle paylaşayım istedim.
Şimdi sadece uykuya dalarken (o da bazen) emziğini istiyor, ona da çok razıyız tabi ki şu an için.
Herkese kolay gelsin. Sevgiyle...


fcan

Tabi bu arada bu haftamız epeyce asabi bir şekilde geçti, biz parmağı bırakmasına bağlıyoruz ama halen sürmekte olan 2 yaş sondromumuzla da bağlantılı olabilir.


Sigara bırakmak gibi birşey olsa gerek parmak bırakmak, sinir yapıyor :) Bu hafta sevdiği şeyleri yedirerek ve her zamankinden biraz daha fazla ilgilenerek hissettiği boşluğu kapatmaya çalışıyoruz, umarım bu süreç uzun vadede başka sıkıntılar çıkarmaz bize.


Cevaplamak için Üye ol