Ekim 2011 anneleri

ayberk_aynur soruyor: 8

bebeklerinizin dil gelişimi nasıl neler söylüyor boy kilo baş çev. ne ne gibi aktiviteler yapıyorsunuz evde benim tahta yapbozu seviyor

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


alidenizzz

dil gelişimi yok:P konuşamıyor hala baba ve nanne diyor(bazen) 13 kg boy ve başını bilmiyorum bu aralar ölçtürmedik. aktiveteler için de gruba bakabilirsin

http://www.nurturia.com.tr/groups/thread/ad298e86-71b4-47ed-a77f-a12c01161a0e/1/aktiviteler-


burcumiray

Baba, dede, git, gel, kardeş, giy, mama, su, gibi belirli kelimeleri kullanıyor. Boyu 80.5 cm kilo 10.500 gr baş çevresi 45.5 cm.


Yapbozları ve 2 li eşleştirme kartlarını çok seviyor, oyuncak elektrik süpürgesi ve ütü ile temizlik yapıyor:-), yapbozunda bulunan 7 tane hayvanı ezberledi.  Hayvanların isimlerini söylediğimde doğru hayvanı bulup veriyor. Eşleştirmelerde de ağacı birleştirelim dediğimde yada örneğin elmayı. 12 tane kartın içinde doğru olan ikisini seçip verebiliyor. 


ayberk_aynur

maşallah benim 47 baş çev 85 boy 12.200 kilo yapbozu seviyor birkaç hayvanın sesini çıkarıyor kuzu diyince me diyor vs. konuşmayı pek sevmiyor ağır abiyiz:)


ayberk_aynur

anne baba dede abi diyorminigim_sare

Benim kızımda çok kelime söyleyemiyor. Daha doğrusu çok konuşuyor ama biz anlayamıyoruz çoğunu. Çiş, kaka, dede-, baba, anne, nenne, hayır diyebiliyor. Ben de onunda yavaş yavaş üstüne basa basa konuşuyorum oyun oynarken falan.3 hafta oldu kontrole gideli. 80 cm. 11.400 dü. 

Şu ara en çok eğitici bloklarla oynamayı seviyor. Onlarla araba yapıyoruz. Bir de market arabası var. Oyuncaklarını koyup evin içinde gezdiriyor. Buzdolabına yapışan magnetleri onun ulaşabileceği kadar indirdim. Bir buzdolabına yapıştırıyor sonra alıp oturma odasına kalorifer peteğine yapıştırıyor. En çok oyalandığı şeyler bunlar.


ayberk_aynur

küpleri seviyor ..en çokta yaramazlığı


yie

en güzel ve aylardır söyleyebildiği tek şey: baba :((

anne yerine nenne diyordu ama son zamanlarda annım (annem) demeye başladı :)

teyde (teyze), dede, psi psi, huv huv, nanak (yanak), ciciş (cici), pis..aklıma gelenler..yaşından önce gayet güzel gel diyordu ama bu laf da yürüme çalışmalarına kurban gitti :)) haa, sürekli bıcır bıcır bişeyler söylüyor ama henüz biz o dili öğrenemedik :))

oyunlara gelince; saklambaç, ebe, kovalamaca, bebeklerini pışpışlama, ayağında sallama, şişme eşeğine binip dıgıdık dıgıdık zıplama, pet şişelerin kapaklarını açıp kapatma, toplar, magnetler, içiçe geçen küpler (bir kaç gündür ayağına geçirip o şekilde dolaşıyor ya, neyse), bir de kafaya sepet, kutu vs geçirip dolaşmaya bayılıyor..bir şey de görmeden körbeygir gibi gittiği için sağa sola çarpıp düşüyor ama bir gıdım ağlamadan kalkıp devam ediyor..

geçen ay boyu 82, kilosu 8,75 idi..bu aya biraz kilo aldı ama yine de 10 kiloya ulaştığını sanmıyorum..annem zayıf buluyor ama doktor amcamız manken kıvamında deyip "kibar kızım" diye seviyor :)


ayberk_aynur

ulaşır annesi merak etme :)


Cevaplamak için Üye ol