Sağlıklı menüsü olan kreş

Pranayama soruyor: 8

Merhaba, tercihen Ataşehir civarında, menüsünde patates kızartması, hamburger, tatlı, puding gibi zararlı yiyecekler olmayan bir kreş arıyorum. Bilen var mı acaba??

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


Banshee

merhaba ben izmirde yaşıyorum ve üstün dökmen küçük şeyler anaokuluna görüşmeye gitmiştim,sanırım bulunduğunuz semtte de var,beslenme programlarını vermişlerdi bana çok hoşuma gitmişti,günlük alınması gereken kalori miktarlarıyla birlikte hazırlanmış oldukça sağlıklı ve çeşitliliği bol bir listeydi.akademiye bağlı,merkezi yönetimsel farklılıklar göstermeyen bu kurumla bir görüşün ve listelerini bir görün derim,sevgiler


EsraEA

Senira bu sene Çekmeköy Küçük Şeyler Anaokulunu açtık. Bansheenin dediği gibi yemek listesi akademiden geliyor, bir diyetisyen tarafından hazırlanıyor. Hazır yiyecekler ve saydıkların olmuyor. Sadece haftada bir gün puding var. Ataşehir Küçük Şeylerde kendi mutfakları var. Bizde de yemek aldığımız yerde, pudingi aşçı yapıyor. 

Kahvaltı çeşitleri de çok zengin. Mısır gevreği de yok :))
Örnek görmek istersen Ataşehir güncelledi mi bilmiyorum ama bizdeki listeden bakabilirsin. http://www.kucukseylercekmekoy.com/yemek-listesi.php


Banshee

calliope,bilinçli beslenme düzenin ve titizliğin gerçekten takdir edilesi,benim de 27 aylık bir kızım var ve hazır gıdalardan,çikolatadan,fast food tan vs tamamen uzak tutuyorum...hemen herşeyini evde kendim hazırlıyorum ve senin kadar olmasa da oldukça dikkatliyim...

yalnız sanırım kaçırdığın bir nokta var,diyetisyen falan değilim sadece bir anneyim bunu belirteyim de yanlış anlaşılmasın,dengeli beslenmek demek vücudumuz için gerekli tüm yapı taşlarını belirli bir ölçüde almamız demek yanlış bilmiyorsam?!? herhangi bir şekilde beslenme tablomuzdan şekeri ya da hamurişi diye tabir ettiğin gıdaları çıkarmamız da bence çok doğru değil zira vücutta enerji mekanizmasını destekleyen başlıca bileşenler şeker ve karbonhidrattır.belli ölçülerde ve periyodlarda alınmalarının bir sakıncası olmadığını düşünüyorum.Şekeri hayatımızdan tamamen çıkarmamız mümkün değil zira meyve şekerleri(fruktoz) ve sebzelerde bulunan şekerler örneğin başlıcaları havuç ve bezelye sürekli hayatımızda ,ben kızıma belli periyodlarda evde kendim kek yapıp akşamüstü öğünlerinde yediriyorum süt ile birlikte oldukça da keyif alıyor,hazır pudingler konusunda ise haklısın hiç denemedim ve denemeyi de düşünmem onun yerine kendim muhallebi ya da sütlaç yapabilirim az şekerli olarak...

Çocuklarımız büyüme süreçlerinde her besinden ortalama ölçüde almalalılar bence,inan hassasiyetini anlıyorum ama biraz rahat olmanı ve bunu takıntı haline getirmemeni diliyorum,hepimize sağlıklı geceler ...


EsraEA

Calliophe, yemek sonuna tatlı eklenmesi konusunda ben de muzdaribim :(( Pötibör bisküvi konusundan da rahatsızım mesela :( Bu konuyu Kasım listesinde akademiye ileteceğim.  Diyetisyenler konusundaki yorumlarına katılıyorum. Bence nasıl her meslekte branşlaşmaya doğru gidiliyorsa, diyetisyenlikte de çocuk diyeti apayrı uzmanlık olmalı.  Ama gerçekten daha iyisi hazırlanana kadar en iyi liste bu. Ya da en azından bir liste var. 

Dondurmanın olduğu hafta biz yemek vermedik. Ama diğer şubelerde de Algida tarzı bir şey verildiğini sanmıyorum. Puding konusunda da şaşırabilirsin :)) Bildigimiz ev usulu pudingti. Mozaik pasta da benim hassasiyetimi bildikleri için içinde şeker yoktu ama bisküvi vardı tabii. Komposto da üzümün kendi tadıylaydı. 
Sıfır şekerle yetiştirebildiyseniz ne mutlu size. Reçelde da olsa benimkiler yiyor. Tamamen çıkaramadığımız için yapabildiğim kadarıyla en azda tutmaya çalıştım. Tatlı yedirmedim. Ayda yılda bir çikolata ve arada meyveli yoğurt hariç. A tabii dondurmayı ve doğum günü pastalarını saymazsak:)  
Okulda da puding hariç tatlı yemediler zaten. Nereye kadar koruyabilirizin cevabı okula kadar oluyor :( Ama benimkiler gibi belli bir düzene alışmış çocuklar tatlıya bakmıyor bile, kuru yemiş görünce gözü dönüyor :)
Kazara arada kaçmalar bizde de oluyor. Dün sakızla tanıştılar. Gittiğimiz lokantadaki abinin vermesiyle. Ama biz eve almadığımız için başka birisi ben yetişemeden vermediği müddetçe alamayacaklar. 
Siz bu bilinci çocuğunuza verdikten sonra o da seçecektir zaten. Bazen başka çocuklarla bir yere gittiğimizde, onların yediklerini görünce bu ne diye sorduklarında ve anlattığımda kabul ediyorlar, istemiyorlar. Ben sizden daha az titizlendiğim halde böylelerse, kızınız eminim bu tarz şeylerden daha da uzak duracaktır. Pranayama

Calliophe, kesinlikle size katılıyorum. Elimde olsa keşke bir süre daha vermesem kreşe ama benim gücüm kalmadı artık. Doğduğundan beri yalnız bakıyorum ve 40kgluk bir bayanım. Ataşehir Yeni Dünyalar Anaokulu'na haftada 3 yarım gün göndermeye karar verdim. Menü diğerlerine göre daha iyi. Haftada 1 gün sütlü tatlı ya da puding veriyorlarmış, benimki daha bilmez onları. Şeker konusu çok ciddi. Maalesef hala gerekli olduğu sanılıyor ve zararının bilincinde değil insanlar. Tabi bunda en büyük pay doktorların, sözde uzmanların tatlı sektörünün esiri gibi bilgilendirmekten çekinmeleri. 2006 senesinde köpeğim kanser olduğunda yabancı sitelerde havuç ve bezelye gibi şeker içeren besinlerin derhal kesilmesini ve kesinlikle aşı olmaması gerektiğini okumuş ve beslenme şeklini tamamen değiştirmiştim. Hiçbir tedavi görmeden3,5 sene daha sağlıklı yaşadı, kansere dair bir buldu bulunamadı ve yaşlılıktan öldü. Babam kanser olduğunda doktorlar şeker konusunda hiçbirşey söylememişlerdi. 2 senede kaybettik. Sütün de kalsiyum kaynağı gibi lanse edilmesi de ayrı bir olay mesela. Çocuğumun arkadaşları yılda 3-5 kez antibiyotik başta olmak üzere bir sürü ilaç kullanıyorlar. Alp henüz hiç ciddi hastalanmadı ve antibiyortik dahil hiç ilaç kullanmadı. Ben bunu doğru beslenmesine borçlu olduğumuzu düşünüyorum. Şimdi kreşte makarna, puding, kek bakalım neler olacak. Evde daha fazla yeşil salata, havuç, sebze ile durumu dengelemeye çalışacağım. Seneye Küçük Kara Balık Çocuk Evi ile bir görüşmek istiyorum. Orası bu konuda titiz gibi ama 3 yaş altı almıyorlar maalesef. Bu konularda hassas olan annelerin www.beslenmebulteni.com u incelemelerini de tavsiye ederim. Çocuk hast. prof. Ahmet Aydın'ın sitesi.


seberari

Yeni Dünyalar anaokulunun menüsünden memnunuz. Genel olarak sebze ağırlıklı. haftada sadece bir gün tatlı türü şeyler var ikindi kahvaltısında ama oda sütlü tatlılar çoğunlukla.
kahvaltıda ve yapılan tatlılarda sek şişe süt kullanılıyor. yemekler okulda yapılıyor ve herşey açık yani görülebiliyor. Biz çok alıştık yemeklerine ve düzene. Size gönül rahatlığıyla önerebilirim.


naz_kal

Selam siberari  bizde yeni dünyalardayız. yeni başladık. Oğlumun yemek problemi vardı. sanıyorum sorumu siz cevaplamıştınız. tavsiyeniz üzerine gittim. Güzel bir okul, tabi özellikle bahçesi. Yazın bizde denemeler yaptık ve iyi bir başlangıç oldu. Şu an devam ediyoruz memnunuz. Yemek konusu çözüldü bütün inandı bizeymiş. :) okulda kısa sürede sıkıntı kalmadı. Teşekkür ederim. 

Senira bende size Yeni dünyalar anaokulunu tavsiye edebilirim. Kolaylıklar dilerim.


Pranayama

merhaba seberarı ve naz-kal:) Çok enteresan olmuş ikinizin de Yeni Dünyalar'ı önermeniz:) Çünkü bu sorudan sonra Alp te Yeni Dünyalar'a başlamıştı geçen sene. Evet, kesinlikle daha iyi beslenme şartları olan bir okul görmedim henüz. Ayrıca mutfağın ve yemek yedikleri yerin temiz, düzenli, ferah ve göz önünde olması da çok güzel. Yalnız Alp bu sene başından beri gitmek istemediği ve bu giderek bana ve teslim almaya gelenlere vurmaya varınca çocuğa eziyet etmiyim diyerek aldım okuldan :( Yoksa ben memnundum. Şimdi başka bir yere başladı ama buraya da gitmeyi pek istemiyor, şimdilik sadece istemiyorum diyor zamanla nolur bilmiyorum görücez. Öğle yemeğini evde yedirip bırakıyorum şimdilik, orada yemesi içime sinmiyor. Mesela Yeni Dünyalar'da fındık yağı kullanıyor, buna çok sevinmiştim. Yoğurt, limonata orada yapılıyor. Napalım en önemlisi çocuğun mutlu olması. Burada da olmazsa başka yeri denicem. Teşekkürler yardımınız için:)


Cevaplamak için Üye ol