(melatonin için)bebeklerinizi karanlıktamı uyutuyorsunuz??

shantaram soruyor: 10

demin sorularda gezerken denk geldim melatonin hormonu karanlıkta salgılanır ve bebeğin gelişimi için gerklidir falan filan vs vs.
ben bebişimle aynı odada uyuyorum hatta gece uyanmaları saat başına çıktığı için yatağada alıyorum artık.bebek olduğundan beri gece lambasıyla uyuyoruz.çünki mızırdandığında yada ağladığında ya da emzirirken yüzünü görmem lazım.belki müdahele edicem, belki hiç ellemiycem ya da nasıl emdiğini görmek istiyorum.yani nasıl tamamen karanlıkta uyuycaz.solgun kırmızı ışıkta olur yazıyo bazı sitelerde.ama ışık olunca melatonin hormonunun salgılanması durur deniyor birde.nasıl yapmalı??sizler karanlıktamı uyuyor yada uyutuyorsunuz bebişleri??

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


semraonur

Bende doğduğundan beri dikkat etmeye çalışıyorum karanlıkta uyuması için o yüzden odamızda ışık yakmıyorum ara koridoru yakıyorum kapıyıda çok az açık bırakıyorum. oradan sızan ışıkla rahatça emziriyordum.Karanlıkta daha rahat uyuyor.ışıkta hemen uyanıyor


harikademir

Ben dogdugundan beri ısıgı yakmıyorum.koridorda loş bir küçük abajurdan cok az ışık geliyor


Damla

Melatonin salgılanması, göz bebeklerinin karanlıkta tamamen büyüyerek dinlenmesi (bir araştırmaya göre gece lambası ile uyuyan bebeklerde ileride miyop gelişme riskinin daha fazla olduğunu okumuştum), ve tabi daha kaliteli bir uyku için karanlıkta uyutuyoruz kendimiz gibi çocukları da. Gece lambası yakmadığımız gibi biz otururken oturduğumuz odadan ışık sızmasını önleyecek şekilde tutmaya çalışıyoruz kapıların pozisyonlarını. Odasına dimmer'lı bir ışık taktık, ben odasında kendi yolumu bulmak için girdiğimde onu çok az açarım, hemen gözünü kısıp kafasını ters yöne çevirir bebek. Oğlum Ilgaz da konuşmaya başladıktan sonra gece ağladığında odasında ışık yakarsak kapat derdi.


psychomom

evet karanlıkta uyuyoruz, sadece bebekler için değil hepımız için gereklı melatonın.ilk aylar kırmızı ışık kulandım,sonra sızın aylarda karanlıga geçtim,daha kalıtelı oluyor uyku karanlıkta.


nilinmasali

ilk aylar koridorun ısıgını birazcık acarak uyuyorduk,2.ayın sonuna doğru karanlıkta uyumaya basladı,hatta,güneşlik gibi kullanmak üzere 2. bir siyah perde aldım gündüz uykularında dahi zifiri karanlıkta uyuyor bu uyku süresini uzatmayada yardımcı olduneretva

Hep karanlıkta uyuttuk. Özellikle gündüz-gece ayrımı yaparken de iyi oluyor. Odamızdaki lamba dimmerlı, çok lazım olursa onu kısıkta açıyorduk. Odasına geçtikten sonra da kontrol etmemiz gerekirse koridoru yakıyoruz. Her ihtimale karşı kırmızı gece lambası aldık. İleride korkarsa takmayı düşünüyoruz. Gece lambalarının da düşmelileri var. Onlardan deneyebilirsiniz.


ozgu_naz

ben ışıkta asla uyuyamam.sanki gözbebeklerim büyüyor gibi gelir.kızımı da asla ışıkta uyutmadım ama bu melatonin ile ilgili değildi.tamamen onun da rahatsız olacağını düşünmemle ilgili.yatak odasının kapısı kapalıdır.perde de kahverengi yani olabildiğine karanlık odamız.kızım gün ışığına çok duyarlı.günü görür görmez hemen gözünü açıyor.o süreyi uzatabilmek için karanlık yapıyorum olabildiğince


Cansu88

Bizimki karanlikta uyumuyok bildiniz isik acik nasi vazgecircem bilmiyorumipekkusgoz

Benim de doğumdan önce öğrendiğim ve çok dikkat ettiğim bir konuydu. Odasına ayarlanabilen duylardan aldık.Uyurken hiç ışıksız uyudu. Hatta kayınvalide ' ayy kıyamam çok karanlıkta yatırıyorsun' diyecek olmuştu. Sanırım daha 20 günlük bile değildi. Lohusalığın da etkisiyle 'ne demek istiyorsun ben kıydığım için mi karanlıkta yatırıyorum' demiştim. Şu an karanlıkta korkmaz. Odası karanlık bile olsa dalar içeriye.Ben de öyleyimdir, sıfır ışıkla sabah uyandığımda kıyafetlerimi, gözlüğümü falan bulurum.İlk zamanlar lacivert renkli bir ampulü gece lambası niyetine kullanmıştık.Ama uyuyunca kapatıyorduk.Zaten melatonin salgılandığı bir saat aralığı var. O saatler arasında mutlaka uyuyor olması gerekiyor bebeğin. Uyuyorsa lamba açmazsınız zaten. Bu şekilde de bir sorun olacağını sanmıyorum.


shantaram

cevaplar için önce teşşkkür edrim.dün gece kapadım bütün ışıkları,uzun zamandan sonra karanlıkta uyyalım bakalım dedim ama şunu anladımki ışıkları kapasamda karanlık olmuyomuşki.acaba dün dolunay falanmı vardıki?yada sokaktan binalardan yansıyan ışıklardan .sonuçta ben boşuna gece lambası yakıyomuşum ışıksızkende karanlıkta bebeği falan görebiliyodum.zifir gibi karanlıkmı olması lazım ışıkları kapatmam yetmezmi?bide koyu renk perde alıcaz galiba:/Cevaplamak için Üye ol